Контакт

Забава

Ика шест години во правилни интервали

Објавено пред

Британката Аманда Вестон (41) веќе шест години ика во правилни интервали

Британката Аманда Вестон (41) веќе шест години ика во правилни интервали. Таа нападите ги добива шест пати дневно и сите траат по дваесетина минути, а многу се болни.

Првиот секогаш почнува околу седум часот наутро. Следниот се случува околу пладне и така на секои два часа.

“Повеќе не се ни сеќавам како се почна. На почетокот икав неколку пати неделно, а тогаш почна да се влошува“, вели Аманда.

Таа отишла на лекар, кој и кажал дека не може да и помогне ако не ика без прекин.

“Ми кажа дека мојот случај е исклучително редок и додека не икам во сон, морам тоа да го трпам“, додава очајно Аманда.

Несреќната жена се обратила на новинарите во надеж дека некој, кој ќе го прочита тоа би можел да и помогне.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Алиша Кис соработува со „Е.Л.Ф. бјути“ за „револуционарен“ лајфстајл-бренд

Објавено пред

Таа го прифаќа природното стареење на кожата уште од 2016 година, па дури и на сите церемонии на црвен тепих се појавува без грам шминка.

А сега Алиша Кис е подготвена да им помогне на другите да ја имаат истата убава и сјајна кожа како нејзината.

39-годишната музичка sвезда е во партнерство со „Е.Л.Ф. бјути“ за да лансираат „револиционерен лајфстајл-бренд кој ќе биде достапен за широките маси“, објави брендот во четвртокот.

Според соопштението за медиуми, линијата на хитмејкерот има за цел „да донесе ново значење на убавината со тоа што ќе го почитува ритуалот во секојдневниот живот, практикувајќи интенција во секоја акција“.

Пејачката вели дека соработката со Е.Л.Ф. создава нешто во кое верува.

„За мене убавината е за душата и срцето и духот и она што доаѓа преку тебе, излегува од тебе“, рече таа. „И тоа е повеќе од површина. Тоа е длабок разговор за тоа кои сме и кои сакаме да бидеме и каде одиме. Тоа е моја страст, моја длабока страст која траеше со години наназад “.

Новиот бренд официјално ќе биде претставен во 2021 година и се чини дека е фокусиран на кожата, имајќи предвид дека пејачката претежно беше без никаква шминка повеќе од четири години.

Прикажи повеќе...

Забава

Џорџ и Амал Клуни донираа 100.000 долари за хуманитарни организации во Либан

Објавено пред

Џорџ Куни и неговта сопруга Амал донираа 100.000 долари на хуманитарните организации со седиште во Либан по стравотната експлозија, во која загинаа најмалку 135 лица, а 5.000 беа повредени во Бејрут, родниот град на Амал.

„Обајцата сме длабоко загрижени за луѓето во Бејрут и разорувањето со кои се соочија во последните неколку дена“, рече двојката во четвртокот. „Три добротворни организации што ги пронајдовме обезбедуваат суштинска помош на терен: либанскиот Црвениот крст, ‘Импакт Либан’ и ‘Бајтна Бајтак’“.

Оскаровецот Џорџ (59) и Амал (42), адвокатка за човекови права, додаваат дека донацијата е во добротворни цели и се надеваат дека и други ќе помогнат на кој било можен начин.

Прикажи повеќе...

Забава

Најавен е римејк на „Валканиот танц“

Објавено пред

Римејкот на „Валканиот танц“ (Dirty Dancing), во кој глуми истата „бејби“, Џенифер Греј, е во почетна фаза, 33 години откако оригиналот со Патрик Свејзи доминира на киносалите.

Шпекулациите почнаа да кружат минатиот месец, а сега е потврдено дека Бејби Хаусман се враќа за уште едно валкано танцување. Во четвртокот „Дедлајн“ потврди дека актерката Џенифер Греј е пријавена за новото продолжение на иконскиот филм од 80-тите години како протагонист и извршен продуцент.

„Тоа ќе биде романтичен, носталгичен филм, што го чекаа фановите на блокбстерот, кој стана најпродаваниот наслов во историјата на компанијата“, изјави Јон Фелтхајмер. извршен директор на „Лајнс гејт филмс“, потврдувајќи го проектот.

 

Греј, која сега има 60 години, ја имаше главната улога на Бејби во оригиналниот филм од 1987 година. Приказната го прикажува созревањето на една тинејџерка преку врска со инструктор по танц (Патрик Свејзи) на кој таа налетува за време на семејниот летен одмор.

Покрај тоа што заработи приближно 220 милиони долари на светските киноблагајни, со продукциски буџет од 5 милиони долари, „Валканиот танц“ бргу стана заштитен знак на поп-културата благодарение на електричната хемија помеѓу Греј и Свејзи, оскаровската музика и, секако, безвременското подигнување како кулминација на танцот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Најмалку 16 лица загинаа, а 123 се повредени во авионот кој се преполови во Индија

Најмалку 16 лица загинаа, а 123 повредени во авионската несреќа на „Ер Индија експрес“ што излета од пистата и се...

Свет2 часа

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД – немало други болести

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава...

Свет3 часа

Сè повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува...

Свет4 часа

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“...

Македонија5 часа

155 нови случаи на Kовид-19 во земјава, починати се две лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на...

Топ6 часа

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Македонија8 часа

Малиот Илче од Охрид, кој беше напуштен од родителите, по десет дена лекување, ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и...

Свет8 часа

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут велејќи...

Свет9 часа

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Македонија9 часа

Девојка пријавила дека била сексуално вознемирувана додека полагала возачки испит

Девојка, која полагала возачки испит, пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот...

Македонија10 часа

Хелсиншкиот комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки на деца до десетгодишна возраст

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, кои ги донесе Владата, e ослободувањето од работни...

Македонија10 часа

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет11 час

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет11 час

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет12 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само половина од заболените и излекуваните од...

Свет13 часа

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет14 часа

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет15 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион1 ден

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет1 ден

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Досие