Контакт

Забава

“Чупко“ се враќа дома

Објавено пред

Мешанецот “Чупко“, кучето кое побегнало од своите газди, пронајдено е девет години подоцна и 1.700 километри подалеку

Мешанецот “Чупко“, кучето кое побегнало од своите газди, пронајдено е девет години подоцна и 1.700 километри подалеку.

Активистите на австралиското Кралско друштво за превенција на суровоста над животните го пронашле на улица во Мелбурн.

Тие според микрочипот утврдиле дека и припаѓа на Клое Рашби, која живее во 1.700 километри оддалечениот град Голд Коуст.

Рашби го добила кученцето за својот осми роденден. Набргу потоа кучето исчезнало, а денес 17 годишната девојка од тогаш не го видела.

Како завршил во Мелбурн и што правел девет години никој не знае. На сопственичката “Чупко“ ќе и го вратат идната недела.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Ријана во жешка реклама на својот бренд „Фенти“

Објавено пред

Поп-ѕвездата и модна икона Ријана изгледа сензационално во нежно розов комплет долна облека и повторно докажува дека таа самата најдобро го рекламира сопствениот бренд „Севиџ х Фенти“.

Деветкратната добитничка на Греми (32) предизвика покачување на телесните температури со жешка фотосесија во која ја претставува новата колекција на луксузна долна облека. Таа позира заводливо во плиток базен со очила за сонце во нејзините раце.

И додека гордо го рекламира својот бренд, Ријана упатува замислен сензуален поглед кон фотоапаратот пред пастелна зелена позадина со океански бранови.

Прикажи повеќе...

Забава

Хилари Даф позира во костим за капење со ќерката Банки

Објавено пред

Хилари Даф слави шест месеци брак со вториот сопруг Метју Кома.

Таа очигледно придава значење на секој момент од животот со музичарот и нивната 20-месечна ќерка Банкс.

Во вторникот, актерката и пејачка (32) сподели неколку снепови на својот Инстаграм од нејзиниот живот дома, овој пат позирајќи во костим за капење со своето дете на колкот.

Прикажи повеќе...

Забава

Џенифер Анистон со апел до фановите: Носете проклета маска! 

Објавено пред

Прашањето дали треба или не треба да се носи заштитна маска за лице среде пандемија на коронавирус предизвикува вознемиреност низ целиот свет, а sвездата на „Пријатели“ се труди да ги натера луѓето да бидат претпазливи.

Актерката Џенифер Анистон во вторникот апелираше до своите следачи на социјалните мрежи да ја направат вистинската работа и да ги почитуваат препораките.

Таа објави селфи и ги повика фановите да ги покриваат устата и носот среде коронавирус. „Ова навистина не треба да биде дебата“, напиша таа.

„Разбирам дека маските се незгодни и непријатни“, вели Анистон. „Но, зарем не мислите дека е полошо што сите бизниси се затвораат … работните места се губат … здравствените работници се на работ на апсолутна исцрпеност.“

„Овој вирус одзеде многу животи затоа што не правиме доволно.“

„Ако се грижите за човечкиот живот, ве молам само #wearadamnmask и охрабрете ги оние околу вас да го сторат истото.“

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Кривична пријава и државен карантин за синот на починатата кој учествуваше во инцидентот пред „8 Септември“

Обид насилно да се изнесе тело на почината од коронавирус е причината за инцидентот што вчера се случи во болницата...

Економија2 часа

Игротеките бараат поддршка и протоколи за почеток со работа

Три конкретни мерки за што поскоро отворање и почеток со работа предложи Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни дејности и...

Свет2 часа

Претреси во Ватикан поради сомнеж за корупција

Ватиканската полиција изврши претрес во одделението задолжено за одржување и реставрација на базиликата Свети Петар и заплени документи и компјутери...

Македонија3 часа

Ременски бара обвинителката Русковска да биде изземена од судењето за „Меѓународен сојуз“

Фросина Ременски, третообвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, заедно со Бојан Јовановски-Боки 13, бара да се изземе обвинителката Вилма Русковска од...

Македонија4 часа

Лицата со Ковид-19, во самоизолација и хронично болните можат да се пријавуваат за гласање за изборите

Почнува пријавувањето до општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за...

Македонија4 часа

Бројот на починати од коронавирус во земјава надмина 300, границите на ЕУ остануваат затворени за македонските граѓани

Земјата со недели се соочува со троцифрени бројки на новозаразени од Ковид-19 на дневна основа, а бројот на починати од...

Свет5 часа

САД ги купија сите залихи на ремдесивир

Сите залихи на лекот ремдесивир, кој е еден од ретките што покажаа позитивни резултати во лекувањето на коронавирусот, се откупени...

Македонија5 часа

Повторно летови од аеродромите во Скопје и во Охрид

Двата аеродрома, во Скопје и во Охрид, од денеска се отвораат за патници, но со строго почитување на протоколите. Заштитните...

Македонија5 часа

Снимател од МРТ ја загуби битката со коронавирусот

Синоќа од коронавирус почина долгогодишниот снимател во албанската редакција на Македонската радио- телевизија, Шенол Ахмети. Неговите колеги на социјалните мрежи...

Забава7 часа

(Видео) Италијански нуркачи два часа спасувале кит заплеткан во нелегални рибарски мрежи

Припадниците на италијанската крајбрежна стража и нуркачите успеале да го ослободат китот што се заплеткал во рибарските мрежи во близина...

Македонија14 часа

Филипче за инцидентот во „8 Септември“: Ова е чин на непочитување на здравствените работници кои се борат за секој човечки живот

Вечерва во Градската општа болница „8 Септември“, докторка беше нападната од семејство на пациентка која по неколку дена болничко лекување...

Топ16 часа

Шестмина приведени поради закани кон докторка во Ковид-центарот во „8 Септември“

Шестмина се приведени вечерва поради закани кон докторка во Ковид-центарот во болницата „8 Септември“ во Скопје. Меѓу нив е и...

Македонија17 часа

Милошоски хоспитализиран на Инфективната клиника поради висока температура

Кандидатот за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски е примен на Инфективната клиника откако неколку дена имал покачена телесна температура, иако...

Регион20 часа

(Видео) Група лекари ѝ свртеа грб на Брнабиќ во знак на протест во Нови Пазар

Група лекари и медицински персонал во општата болница во Нови Пазар им завртеа грб на српската премиерка Ана Брнабиќ и...

Спорт20 часа

Чистка во Олимпијакос, четворица Американци отпуштени во ист ден!

Грчкиот кошаркарски клуб, Олимпијакос одлучи да ослободи од обврските четири американски кошаркари, во ист ден. Тоа е уште една потврда...

Македонија20 часа

За три пати се зголемува опфатот на граѓани за вакцинирање од сезонски грип

На оваа своја седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата и го усвои Акцискиот план за проектот „Бесплатна вакцинација против...

Македонија21 час

Укината забраната – спортски натпревари ќе има, но без публика

На денешната седница Владата донесе одлука за престанок на важењето на забраната за одржување спортски натпревари во колективните спортови. Како...

Македонија21 час

ЕУ ќе ги отвори границите за 15 земји, но не и за Македонија

Европската Унија објави список на 15 земји чии жители се сметаат за безбедни и ќе им биде дозволен влез во...

Македонија22 часа

Регистрирани 126 случаи на коронавирус во земјава, оздравени се 48 пациенти, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на...

Македонија24 часа

Oд утре ќе бидат отворени скопскиот и охридскиот аеродром

Двата аеродрома, во Скопје и во Охрид, од утре ќе бидат отворени, со почитување на протоколите. Заштитните маски и дезинфекција...

Досие