Контакт

Забава

Ја побарал за жена преку порака на снег

Објавено пред

Снегот што ги покри планините во Брашов, Романија, му дал инспирација на еден човек на невообичаен начин да ја побара за жена својата девојка.Габриел Алдеа (24) од Романија, на снегот со црвена боја напишал “Ана дали ќе ми бидеш жена?“, а за тоа му требале неколку часови.

Снегот што ги покри планините во Брашов, Романија, му дал инспирација на еден човек на невообичаен начин да ја побара за жена својата девојка. Габриел Алдеа (24) од Романија, на снегот со црвена боја напишал “Ана дали ќе ми бидеш жена?“, а за тоа му требале неколку часови. Неговата идна сопруга, 21 годишната Ана Цоца, била многу импресионирана. “Успеав, но беше тешко поради студеното време“, изјавил Габриел, додавајќи дека ја сака својата идна сопруга, поради што ниските температури не биле проблем.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Клер Болдинг: Животните ме обликуваа повеќе од луѓето

Објавено пред

Само во Велика Британија има околу 12 милиони домаќинства со домашно милениче (тоа е околу 44%). Проширено во глобални размери, бројот на крзнени, лушпести, четириножни па дури шестоножни суштества кои живеат заедно со луѓето е огромен, пишува Би-би-си.

Без оглед на географија или вид, овие животни се за нивните сопственици многу повеќе од живи предмети кои го делат нивниот живот. Било да се работи за доверба, утешител, покренувач на живот или едноставно извор на безгранична забава, тие се личен херој на нивниот сопственик, без кој животот би бил толку посиромашен.

Клер Болдинг, ТВ-водителка на британскиот јавен сервис Би-би-си, е меѓу оние што ја прифаќаат оваа посебна врска. Таа пораснала опкружена со кучиња, коњи и понија и никогаш во животот не поминала време без животни.

И лично и професионално, како водител на емисии како што се Royal Ascot и Crufts , Болдинг живее и ја дише љубовта кон животните. Таа вели дека во нејзиниот живот, „животните ја обликувале повеќе отколку луѓето“.

“Тие ме направија пољубезна, потрпелива и поодговорна. Мислам дека многу луѓе се чувствуваат исто, иако можеби не го кажуваат тоа. Некои луѓе велат дека го сакаат своето домашно милениче повеќе од нивниот партнер, и мислам дека во некои случаи тоа е дефинитивно точно.“

Болдинг напиша книга што содржи 100 кратки фактички приказни преземени низ повеќе столетија и култури. Овие стории го прикажуваат придонесот на животните во човечкиот живот, преку зачудувачки дела и неизмерна лојалност, и за односот на луѓето кон нив.

Прикажи повеќе...

Забава

Наоми Кембел ќе го донира својот скафандер на музеј

Објавено пред

Наоми Кембел е подготвена да го донира својот познат заштитен костим на музеј.

49-годишната манекенка во март беше забележана на аеродромот во Лос Анџелес , во заштитна облека од глава до петици – скафандер, маска за лице, заштитни очила и ракавици од латекс – со што покажа дека не сака да ризикува за време на патувањата во услови на пандемија.

А сега Наоми откри дека била контактирана од музеј во врска со костимот, бидејќи тие би сакале да ја изложат нејзината иконска облека.

Супермоделот претходно изјави дека го облекла костимот со цел да се чувствува заштитено и удобно за време на нејзиниот лет.

Прикажи повеќе...

Забава

Ким Кардашијан заработува повеќе од една објава на Инстаграм отколку од нејзиното реалити шоу

Објавено пред

Sвездата на ТВ-шоуто „Дружење со семејството Кардашијан“ тврди дека таа заработува толку импресивна сума пари за да промовира производи на своите 190 милиони следачи на социјалните мрежи што за неа е подобро отколку да глуми во реалити шоу.

Зборувајќи со Дејвид Летерман во неговата емисија „На мојот следен гостин не му е потребна најава“, Ким Кардашијан-Вест рече: „Ние не би биле тоа што сме денес без да останеме во чекор со Кардашијанови и затоа продолжуваме да ги споделуваме нашите животи. Дури и ако, реално, можеме да објавиме нешто на социјалните мрежи и да направиме повеќе отколку што правиме цела сезона “.

Во меѓувреме, 39-годишната Ким претходно призна дека плачела цел викенд кога беше објавено дека познатото реалити шоу ќе заврши.

Таа откри дека последната сезона на шоуто ќе открие сосема нова страна на кланот затоа што ќе се прикаже како тие се справувале со пандемијата на коронавирусот и периодот во карантин.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет58 минути

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија1 час

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет2 часа

(Видео) Трамп го напушти интервјуто зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет2 часа

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија2 часа

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион13 часа

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет14 часа

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија15 часа

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија15 часа

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија17 часа

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Македонија18 часа

Филипче: Мерките за заштита од Kовид-19 мора итно да се донесат

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од Kовид-19, кои се во Собранието, мора итно да се...

Македонија20 часа

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија22 часа

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија23 часа

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа23 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија24 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа1 ден

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија1 ден

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија1 ден

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Досие