Контакт

Бизарно

(Видео) Турист испи 30 чаши алкохол за помалку од една минута, само да не ја плати сметката

Објавено пред

Британскиот турист, кој беше на одмор во Грција, успеа да испие дури 30 чаши силен пијалак самбука за само 59 секунди. На овој чекор се одлучил со цел да добие бесплатни пијалаци.

На видеото се гледа Крис Мекадамс (20) од Велс како пие чашка по чашка алкохол.

Крис работи со скратено работно време во „Мекдоналд“ и тврди дека вработените во еден клуб во Грција му рекле дека ако одговори на предизвикот, нема да ја плати сметката.

Во еден момент додека ги пиеше пијалаците, тој изгледаше вознемирен, но персоналот го охрабри да продолжи.

Крис рече дека е навикнат да пие силни пијалаци.

„Шанкерот ми кажа дека ако испијам 30 чаши самбука за 90 секунди, нема да морам да ја платам сметката, која беше 25 евра. По тоа, се чувствував добро, но дома ми беше лошо“, вели тој.

Ова видео доби многу критики бидејќи луѓето истакнаа дека Крис можел да умре од толкаво количество алкохол.

Бизарно

Во Јужна Каролина се појавија портокалови алигатори

Објавено пред

Два алигатора со портокалова боја на кожата предизвикаа забуни кај целата заедница во Јужна Каролина, пишува Си-ен-ен.

Многумина се обиделе да дознаат зошто алигаторите во езерцето, кое се наоѓа во градот Блафтон, одеднаш добиле портокалова боја. Така, некои сметаат дека алигаторите се обоени од страна на навивачи на американскиот фудбалски клуб „Клемсон Тајгерс“ или, пак, дека станува збор за некој чуден вид албино-алигатори.

„Ништо од горенаведеното“, рекол Дејвид Лукас од одделот за природни ресурси во Јужна Каролина.

Тој смета дека овие бои настанале поради ‘рѓа во одводните цевки.

„Алигаторите во зима сакаат да пронајдат место за хибернација“, објаснил Лукас.

„Можно е некои од нив да завршат во близина на за’рѓани цевки во текот на зимата, па потоа ‘рѓата да ги извалка“, објаснил тој.

Пред две години, во приближно ист период, се појави уште еден портокалов алигатор во мало езеро во Чарлстон. Во овој период од годината времето затоплува, па алигаторите се будат од состојбата на хибернација.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Куче си играло со запалка и предизвикало пожар во станбена зграда

Објавено пред

Припадниците на израелската полиција биле изненадени кога било утврдено дека подметнувач на оган во станбена зграда во јужниот град Киријат Гат бил еден од нејзините станари – куче што со стопанот живеело во приземјето на објектот.

Пожарот предизвикал сериозна штета на зградата и во него полесно биле повредени двајца станари. Додека прегледувале снимки од безбедносните камери, истражителите откриле дека на местото на несреќата за време на избувнувањето на пожарот било едно куче.

Видеоснимките јасно покажaле дека кучето, кое со стопанот живеело во стан на приземјето, во муцката носело запалка. Тоа удобно си седело на троседот и си играло со запалката додека не се појавил пламен во близина на неговата муцка. Потоа тоа почнало исплашено да гледа во пламенот и да лае.

Многу бргу огнот се проширил од приземјето кон повисоките катови на зградата. Полицијата и пожарникарите бргу се упатиле кон местото на несреќата и станарите биле евакуирани.

Градската администрација објави дека кучето минало без повреди.

„Подметнувачот е жив и продолжува со своите палавштини“, шеговито изјавил портпаролот на полицијата.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Ирис излегува на модната писта на возраст од 97 години

Објавено пред

Познатата модна икона Ирис Апфел, која наврши 97 години, само што потпиша договор со една од водечките светски агенции за модели, „ИМГ моделс“.

Ирис е позната по својата кратка, бела коса, огромни очила и куп накит, но, исто така, по тоа што беше задолжена за дизајнот на ентериерот на Белата куќа, и тоа за време на девет претседатели од 1945 година, кога се појави претседателот Труман, па сè владеењето на Клинтон. Така, Апфел се придружи на младите модни икони Џиџи Хадид, Жизел Бундшен, Лили Олдриџ и Халима Аден.

„Многу сум возбудена. Никогаш не сум имала толку добар агент“, кажа Ирис на потпишувањето на договорот, истакнувајќи дека овој ангажман се случил ненадејно.

„Кој би помислил дека ќе станам модел на возраст од 97 години“, коментираше модната икона.

Инаку, дизајнерката со светско реноме во 2005 година стана првата жива личност која изложила своја облека и прибор во Музејот на уметноста „Метрополитен“, на изложба под наслов „Rara Avis (ретка птица) Irreverious Iris Apfel. Светот е воодушевен од документарниот филм за нејзиниот живот, кој го објави режисерот Алберт Мајслес на „Нетфликс“ во 2014 година, а во 2018 година објавена е и биографија на нејзиниот богат живот, чиј автор е Харпер Колинс.

Таа неодамна се појави како модел за „Мак козметикс“ и беше ѕвезда на ширење на „Вог“ во Италија и стана најстариот модел што некогаш бил претставен на насловната страница на магазинот Dazed & Confused. И токму кога се мислеше дека конечно ќе се пензионира и ќе ужива во спомените во мир, Ирис се враќа на пистата.

Зборувајќи за тоа зошто ја ангажирале, директорот на IMG Models и IMG Fashion Properties, Иван Барт вели дека Ирис е икона на стилот со огромен талент.

Ирис вели дека во освојувањето на нови работни ангажмани, пред сè ја води љубовта кон она што го работи, како и можноста да запознава интересни и креативни луѓе и убаво да си поминува.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Почина уште еден повреден во несреќата кај Ласкарци, бројот на жртви се искачи на 15

Изутринава почина уште еден од повредените во тешката сообраќајна несреќа која што се случи на патот Скопје – Тетово, со...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ на конвенција во Струга избира партиски кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска на Конвенција под слоганот „За честита Македонија“ во Струга го избира партискиот кандидат за претседател на претстојните претседателски...

Македонија12 часа

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус  на оваа компанија...

Македонија13 часа

Само претседателот Иванов не го промени името на државата на веб-страницата

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге...

Македонија13 часа

МВР: Не е спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ вршел технички преглед преку друга своја фирма

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто...

Македонија14 часа

„Специјал“ им подели крофни со рок до утре на учениците во „Димитар Миладинов“  

Принцес-крофни со рок на траење до утре им биле поделени денеска како ужинка  на учениците во ООУ „Димитар Миладинов“ во...

Македонија16 часа

МВР: Преземени мерки за спречување терористички напад на ИСИС

Министерството за внатрешни работи соопшти дека презело мерки за спречување терористички напад во земјата. „По претходно разменети оперативни сознанија со...

Свет17 часа

Трамп прогласи вонредна состојба

Претседателот на САД, Доналд Трамп, прогласи вонредна состојба на национално ниво, истакнувајќи дека треба да се искористат вонредните овластувања за...

Македонија18 часа

САД почнуваат да го користат новото име Република Северна Македонија

Од Амбасадата на САД во Скопје попладнево информираа дека владата на Соединетите Американски Држави добила официјално известување за промената на името....

Македонија19 часа

(Видео) Манчев: Автопатот Скопје – Тетово не е црна точка

Ристо Манчев од Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот за „Макфакс“ изјави дека автопатот Скопје – Тетово не се смета...

Македонија20 часа

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед – двете фирми со ист сопственик

Исправноста на автобусите на туристичката агенција „Дурмо турс“ се проверувала во фирмата „АМЗ Гостивар“, која има ист сопственик. МВР за...

Македонија21 час

И во МВР ќе се седи на фотелји од телешка кожа

Министерството за внатрешни работи во четири одделни јавни набавки нарачува мебел за над 150 илјади евра. Бироа, фиокари, ормани, клуб-маси,...

Македонија23 часа

(Видео) Лекарски конзилиум одлучува дали да ѝ се ампутира ногата на 20-годишната пациентка

Конзилиум одлучува дали да ѝ се ампутира ногата на 20-годишната пациентка, информира денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Тој на...

Топ23 часа

(Видео) Мира Стојчевска – прв предмет на новата антикорупциска комисија

Антикорупциската комисија ќе ги проверува вработувањата на роднините на пратениците и другите функционери за кои изминатиов период имаше обвинувања за...

Македонија1 ден

Двајца патници од автобусот синоќа оперирани, тројца на скопските клиники сè уште се борат за живот

Тројца пациенти примени на скопските клиники сè уште се во критична состојба, рече Илир Хасани, директорот на Клиниката за трауматологија, ортопедски...

Македонија1 ден

Бесплатна психолошка помош за настраданите, за нивните семејства и за спасувачите

Настраданите во трагичната несреќа на автобусот од Гостивар, нивните семејства и учесниците во спасувањето ќе добијат можност за бесплатна психолошка...

Македонија1 ден

Втор ден на жалост по автобуската несреќа

Во земјата денеска е втор ден на жалост по автобуската несреќа што се случи пред два дена на патот Скопје-Тетово,...

Свет1 ден

Британски „Скај њуз“ идентификува трет осомничен во случајот „Скрипал“

Британскиот телевизиски канал „Скај њуз“ идентификува трет осомничен за минатогодишното труење на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка...

Свет1 ден

Кремљ ги нарече рекетирање американските санкции против руските енергетски проекти

Напорите на американските законодавци за воведување санкции за руските енергетски проекти и банките се граничат со рекетирање, изјави портпаролот на...

Свет1 ден

Американскиот конгрес одобри средства за градење на оградата со Мексико

Претставничкиот дом на САД во четвртокот со 300 гласа „за“ и 128 гласа „против“ го одобри федералниот Закон за финансирање...

Досие