Контакт

Бизарно

Манекенка нападната од ајкула додека позира

Објавено пред

Опуштено капење на Бахамите се претвори во драматична ситуација што оваа 19-годишна манекенка долго ќе ја памети.

Манекенката и студент Катарина Зарутски пливала заедно со nurse ајкулите на Бахамите.

Пливајќи, една од ајкулите ја гризнала за раката, а потоа ја повлекла во длабочините на водата.

Катарина, која првпат имала искуство со пливање со овие ајкули, кои се сметаат за безопасни за луѓето, останала смирена за време на инцидентот. Брзо ја извадила раката од водата за крвта да не ги привлече и другите ајкули.

Во разговор за Би-би-си таа открива дека била многу исплашена, но истовремено и свесна дека мора да остане смирена за да излезе од водата неповредена.

„Среќна сум што ја имам раката“, вели таа и дополнително како среќна околност го наведува тоа што ајкулата ја гризнала за овој дел од телото.

Манекенката објасни дека влегла во водата со ајкулите кога видела дека локалните жители ги хранат, поради што ѝ се чинело сигурно да плива покрај нив.

Бизарно

(Фото) Крави се прошетаа по плажата во едно од најскапите летувалишта

Објавено пред

Од

Светски познатата плажа на грчкиот остров Миконос, Кало Ливади, неодамна имаше неочекувани гости кои воопшто не се грижеа за премногу скапите лежалки.

Имено, стадо крави се појавиле на една од најпопуларните плажи на Миконос, а освен што влегле во водата за да се разладат, домашните животни и неколкупати се прошетале по должината на плажата.

Најлогично објаснување е дека кравите избегале од селото над плажата и дошле во потрага по вода.

Како што информирале посетителите што во тој момент биле на плажата, животните биле пријателски настроени и не направиле никакви проблеми.

Прикажи повеќе...

Бизарно

На „Амазон“ се продаваат производи со неонацистичка тематика

Објавено пред

Од

Според еден извештај, електронскиот аукциски портал „Амазон“ им помага на групите што шират омраза да продаваат стока со нацистичка тематика од која тие заработуваат.

Студијата покажа дека многу од групите што шират омраза ја продале својата стока преку продавницата на „Амазон“ продавајќи нацистички предмети вклучувајќи облека, накит и реплика од воени обележја. Во студијата се наведува дека одредени групи за ширење омраза продавале музика и книги што ги величаат нивните ставови преку „Амазон“.

„Амазон“ отстрани некои од рекламите и рече дека бргу ќе реагира против секој што ќе ги прекрши нивните правила.

Извештаите направени од две американски организациии, Партнерството за работна сила и Центарот за акција, за раса и економија, го истражуваат начинот на кој расистите го користат „Амазон“ за заработувачка.

Според извештајот, бавно и недоволно применуваните насоки на „Амазон“ им овозможиле на многу расистички, исламофобични и антисемитски движења разни начини на заработка на пари, со што се проширени и нивните идеи. Овие две организации пронашле разни стоки со познати симболи на омраза, како што свастики, слики против црнци и производи со современа тематика што ја користат расистичките групи.

Иако „Амазон“ има одредени правила што забрануваат производи што промовираат омраза, насилство, расна, полова или верска нетрпеливост или промовирање организации со такви ставови, компанијата лошо ја спроведуваше својата политика во пракса. Овие две организации го повикаа „Амазон“ да заземе јасен јавен став кон движењата што шират омраза и да ги спречи да заработуваат пари.

„Амазон“ ги отстрани многуте производи наведени во извештајот и истакна дека работи на спречување на неонацистичките музичари да ја следат нивната содржина. „Амазон“ во изјавата наведува дека продавачите на нивната веб-страница мора да ги следат нивните упатства и оние што не го прават тоа ќе добијат брз одговор, што подразбира потенцијално отстранување на нивните нарачки.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Лондонска медицинска сестра осудена на 14 години зашто принудувала жени од Нигерија на проституција и вуду-ритуали

Објавено пред

Од

Лондонската медицинска сестра Жозефин Лајму (51) е осудена на 14 години затвор во Бирмингем.

Таа е осудена затоа што сакала да принуди пет Нигеријки да работат како проститутки во Германија, откако ги завела со вуду-ритуали.

„Вие сте покажале целосен презир кон благосостојбата на овие жени. Не сте ги сметале за човечки суштества, туку за стока што ќе ви донесе многу пари“, ѝ рекол судијата Ричард Бонд на Лајму, позната и како Мадам Сандра.

И покрај скромниот приход на медицинска сестра, таа често патувала во странство и имала голема куќа во Бенин, каде што имала ангажирано и персонал, објави хрватски „Индекс“.

Жртвите биле подложени на вуду-ритуали со цел Мадам Сандра да ја зголеми својата моќ и доминација над нив, а за тоа тие биле принудени да јадат пилешко срце и да пијат крв со црви.

Поради ваквите ритуали жените стравувале дека нешто лошо ќе им се случи на нив или на нивните семејства доколку не ги исполнат своите обврски кон Жозефин или, пак, се обидат да побегнат, пренесува хрватскиот портал.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Власта бескомпромисна за амнестијата, од опозицијата велат дека не ни разговараат за тоа

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба рече дека нема да има амнестија ниту директна ниту индиректна. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија47 минути

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача Мицкоски

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не одговори што мисли за референдумското прашање...

Македонија60 минути

(Видео) Заев: Броени се деновите до референдумот, решение за ДИК на следната лидерска средба

Разговорите на политичките лидери ќе продолжат в недела навечер или понеделник наутро. Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува на следната...

Македонија1 час

Ахмети: Очекувам решение во наредните денови

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по лидерската средба, рече дека постојат разлики меѓу партиите и дека очекува храброст од сите...

Македонија2 часа

Касами: Државата е во критична состојба

Беса цени дека државата е во критична состојба и во сериозна позиција за да продолжи со процесот за евроинтеграции, изјави...

Топ2 часа

Обвинение за три лица што тргувале со малолетничка и сексуално ја искористувале

Основното јавно обвинителство денеска до надлежен суд поднесе обвинение против еднa жена за сторено кривично дело трговија со дете, а...

Топ2 часа

Власта бара гаранции за успешен референдум, опозицијата реагира дека дошле неспремни на лидерска

По повеќе од два часа разговори, нема приближување на ставовите меѓу лидерите на партиите околу референдумот. Според неофицијалните информации што...

sovetnicka, vlada, dolg sovetnicka, vlada, dolg
Македонија4 часа

(Видео) Советничка на Заев стопирала наплаќање долг кон приватна фирма, сопствениците ќе останат на улица

Петнаесет лица, сопственици на кумановската фирма „Кридеа“, стравуваат дека ќе станат  бездомници бидејќи испорачувале услуги за државната фирма „Економија Идризово“,...

Македонија4 часа

Власта и опозицијата едногласни – пратениците ја изгласаа Декларацијата за членство во НАТО

Со 76 гласа „за“, без „воздржани“ и „против“, пратениците ја изгласаа Декларацијата за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија...

Македонија5 часа

(Видео) Четворицата лидери пристигнаа на средбата во Клубот на пратеници

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца од власта. На средбата учествуваат...

Македонија6 часа

Нема фер пристап на референдумот ако цензусот се книжи како „против“

Поважно од карактерот на референдумот е фактот дали политичките партии ќе ги почитуваат резултатите, велат експретседателот на Собранието, Стојан Андов,...

Македонија6 часа

Села нема покана, Касами доаѓа на лидерска

Денешната лидерска средба, која е закажана за напладне, треба да се одржи во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца...

Македонија7 часа

Советот за етика бара Владата да го испита инцидентот со фоторепортерите

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) очекува од Владата на Република Македонија да го разгледа вчерашниот случај во...

Свет8 часа

(Видео) Трамп: Путин е на чело на државата затоа е виновен за мешањето во изборите

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во интервју за „Си-Би-Ес ивнинг њуз“ изјавил дека е точно дека Русија се мешала во претседателските...

Регион8 часа

Дијалогот Белград-Приштина ќе продолжи за неколку недели

По средбата во Брисел, претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, се согласиле да го обноват дијалогот...

Свет8 часа

Момчињата јавно зборуваа за времето минато во пештерата, пиеле дождовница и се молеле за да избегнат негативни мисли

Дванаесетте момчиња и нивниот фудбалски тренер кои од тајландската пештера беа спасени од страна на спасувачки тимови на вчерашната прес-конференцијата...

Европа8 часа

Откриени напаѓачите на Сергеј Скрипал и неговата ќерка

Британските истражители соопштија дека ги откриле осомничените напаѓачи кои стојат зад нападот со новичок на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал...

Македонија19 часа

Заев: СПМ остана до крајот на средбата, таа е за ЕУ и НАТО

СПМ остана до крајот на лидерската средба, таа, за разлика од ВМРО-ДПМНЕ, е за ЕУ и НАТО, изјави премиерот Заев...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот со Грција?

По завршувањето на лидерската средба, на која присуствуваа претставници на политичките партии за договарање на деталите за референдумот, премиерот и...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски ја напушти лидерската средба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по еден час, ја напушти лидерската средба. Тој изрази револт за предлогот на Владата за...

Досие