Контакт

Бизарно

84-годишна жена паднала во несвест, лекарите ѝ закажале преглед по 420 дена

Објавено пред

84-годишна жена од Истра паднала во несвест, а лекарите ѝ закажале преглед по 420 дена. Откако ѝ се слошило таа била упатена на невролог, кој препорачал дополнителни тестови и ја упатил на кардиолог. Таму на ливче хартија ѝ напишале да дојде на преглед на 18 август.

„Бидејќи сопругата се разболе на крајот на мај, наивно мислевме дека прегледот е закажан за оваа година, но се шокиравме кога видовме дека станува збор за август, но идната година”, вели нејзиниот сопруг за медиумите.

На почетокот мислеле дека е некоја грешка, па затоа повторно отишле во болница за да го проверат датумот, пренесува Гласот на истра.

На крајот на мај неговата сопруга паднала и кратко време била без свест. По препорака на матичен лекар, таа завршила во болница и откако била прегледана од невролог, ѝ биле дијагностицирани колапс и синкопа.Синкопата е ненадејно, минливо губење на свеста како резултат на нарушување на крвотокот во мозокот.

Бизарно

(Видео) Огромна мечка често го гушка својот спасител: „мислам дека некогаш ќе ми ги скрши коските“

Објавено пред

Гризлито Џимбо била само мало мече кога од стапица во дивината ја спасиле Сузан и Џим Ковалчик и ја однеле во својот резерват за диви животни.

Денес, Џимбо има речиси 700 килограми и е најголемата мечка во својата група. Но, исто така и најмила. Тој обожава да си игра со Џим, а најмногу од сè ги сака прегратките.

„Понекогаш мислам дека ќе ми ги здроби сите коски во телото. Секако, нема лоша намера, туку зашто е огромна. Еден нејзин погрешен потег би можел да го платам со живот“, вели Џим Ковалчик, но додава дека нема намера да се откаже од своето милениче.

Прикажи повеќе...

Бизарно

„Ангел на ножевите“ е скулптура направена од 100.000 сечила употребени во злосторства

Објавено пред

Националниот центар за железни скулптури во Англија креира дело, кое, иако можеби на прв поглед не изгледа така, испраќа силна порака која повикува на решавање на проблемот со насилството.

„Ангелот на ножевите“ или официјално Националниот споменик против насилството и агресијата е скулптура направена од ножеви кои биле запленети од насилници во цела Англија. Скулптурата првично била поставена во селото Морда, а дури 30 отсто од ножевите биле крвави и пристигнале во вреќи за биолошки отпад.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by pictures of Hull (@pics_of_hull) on

Кампањата наречена „Зачувај го животот, предај го ножот“ почна во 2014 година и собра доволно ножеви за да се реализира проектот иако не сите полициски станици ја поддржаа ваквата скулптура.

Сепак, благодарение на соработка од 43 полициски станици бил собран материјал доволен за изработка на делото.

Автор на скулптурата е Алфи Бредли – и самиот жртва на насилство од нож, кој собрал над 100.000 ножеви и од нив направил креативна целина. Пред да ги намести сечилата во посакуваната форма, тој ги исчистил и дезинфицирал, а семејствата чии членови биле убиени со нож можеле на нив да изгравираат пораки.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nigel (@cheshirenige) on

„Ангелот на ножевите“ е висок 6,1 метри, а негова примарна улога е да се подигне свеста за насилството во кое се користат ножеви како оружје. Од нејзината промоција скулптурата се пренесува од град во град.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Ѓаволски усни – нов бизарен тренд во светот на убавината и козметичката хирургија

Објавено пред

По трендот на брановидни веѓи, во светот на убавината се појавија и брановидни усни. Иако нивното потекло е непознато, се смета дека биле иницирани од руски пластични хирурзи, поточно хирургот Емелијан Брауд. Ѓаволските усни или октопод-усните вклучуваат филери што формираат бранови на надворешните рабови на обете усни.

Судејќи според објавите на „Инстаграм“, овој тренд го прифатија голем број жени. Реакциите беа различни, од ентузијазам до жестоко спротивставување. Но, има и такви што сметаат дека ѓаволските усни се невообичаено естетски привлечни.

Некои жени се впуштија во своја верзија на ѓаволски усни создавајќи ги со шминка или уредувајќи фотографии во фотошоп.

Трендот го коментираа и експертите, кои откриле дека филерите треба да се избегнуваат затоа што може да направат голема штета. Погрешно инјектираните филери може да завршат во крвотокот, што може да има фатални последици.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Aлфите го пронајдоа детето што се изгуби на кејот на Вардар

Единицата Алфа го пронајде 12 годишниот Мартин кој денеска се загуби во близина на кејот на реката Вардар. Од МВР информираа...

Топ7 часа

Тетовец го пријавил чичко му оти му се заканувал со секира

Шеест и двегодишен маж од Тетово, со иницијали И.И. синоќа бил приведен од страна на полицијата. Како што јави МВР,...

Македонија8 часа

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија9 часа

(Видео) Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Свет10 часа

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Спорт15 часа

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија15 часа

Почна наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет1 ден

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија1 ден

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ1 ден

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија1 ден

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија1 ден

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија1 ден

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија1 ден

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија2 дена

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ2 дена

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа2 дена

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет2 дена

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија2 дена

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Досие