Контакт

Бизарно

Иднината пристига – замрзнување на телото чини колку гарсониера

Објавено пред

Случајот со тинејџерката што после смртта беше подложена на длабоко замрзнување за да може по неколку стотина години, кога можеби ќе биде разбудена и ќе добие нова шанса за живот, ја подели светската јавност.

dobivaj vesti na viber

Таткото на девојчето од почетокот беше против подложување на детето на овој хазардерски третман, а главен аргумент за противење беше: „Што ако се пробуди сама за 200 години без било какво сеќавање и без било кој свој?“.

Телото на девојчето е депортирано во криогенскиот институт во американската држава Мичиген, каде што ќе биде замрзнато на температура од -196 Целзиусови степени.

Како функционира криогениското замрзнување
Првата фаза во процесот на замрзнување на телото мора да настапи од две до 15 минути по престанокот на работата на срцето на потенцијалниот кандидат. Телото се обложува со мраз и му се вбризгуваат медикаменти кои треба да спречат згрутчување на крвта.

Телото потоа се испраќа во криогенска установа, каде што се изложува на ниски температури, нешто повисоки од точката на мрзнење, а наместо крв се инјектира супстанца која ќе придонесе за зачувување на органите.

Во телото потоа се инјектира инјекција што спречува формирање на кристалите на мараз и тоа потоа се изложува на температура од -130 Целзиусови степени.

Телото потоа се сместува во посебен ковчег што се потопува во течен азот и се одржува на температура од -196 Целзиусови степени до моментот кога медицината ќе биде толку напредна и ќе може да ги „оживее замрзнатите луѓе“.

Овој процес може да се спроведе само врз луѓето што официјално се прогласени за мртви, иако многу научници тврдат дека успехот на овој метод е речиси невозможен бидејќи никогаш до сега не е изведено успешно замрзнување на органи како срце или бубрег, така што веројатноста дека тоа е можно да се направи со целото тело е еднаква на нула.

Колку чини оваа постапка?
Некогаш подложувањето на процесот на криогенско замрзнување чинеше вистинско богатство и не беше достапно за пошироките маси, туку само одбраните со „многу длабок џеб“ можеа да си го дозволат тоа. Денеска тоа не е случај.

Во криогенскиот институт во кој е замрзнатото телото на британското девојче, почетна цена на замрзнување на целото тело е од 35.000 долари, односно со други зборови, цената одговара на еднособен стан на периферијата на Скопје.

Конкурентската компанија Алкор за истиот третман наплатува 200.000 долари.

По колку време замрзнатите ќе бидат вратени во живот?
Организациите кои се занимаваат со овој вид на замрзнување на телата тврдат дека би можеле да поминат децении или дури и векови до моментот кога овие луѓе би можеле да бидат вратени во живот.

Научниците, пак, го застапуваат мислењето дека еднаш замрзнатите органи се претворат во „каша“ и дека не можат да се повратат во витално ткиво, па го споредуваат тоа со јајцето: кајганата никогаш повеќе не може да биде цело јајце“, пишува Daily mail. /крај/дм/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Бизарно

Змија направи хаос во авион: патниците врескаа

Објавено пред

Патниците на авионскиот лет од Тампа до Њујорк при слетувањето сфатиле дека во авионот има непоканет гостин.

dobivaj vesti na viber

Еден од патниците во леталото забележал змија под неговите нозе во моментот кога авионот слетувал на аеродромот „Newark Liberty“.

Како што пишува Си-ен-ен, полицијата и вработените на аеродромот веднаш реагирале и ја отстраниле змијата, а никој не бил каснат.

Патниците од бизнис-класата почнале да врескаат и да ги креваат нозете во паника, сведочел еден од патниците.

„United Airlines“ соопшти дека членовите на екипажот побарале помош од службениците на аеродромот откако патниците ги предупредиле за змијата.

Според Здружението за диви животни во Северна Каролина се работи за змија која не била отровна.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Лавови убиле човек кој ја прескокнал оградата на Зоолошка градина

Објавено пред

Во главниот град на Гана, Акра, лавови убиле човек кој прескокнал преку ограда во зоолошка градина.

dobivaj vesti na viber

Мажот бил забележан во заграден простор во кој имало лав, лавица и две младенчиња, неколку моменти пред лавовите да го нападнат и убијат, јавува „Би-Би-Си“.

Полицијата го истражува мотивот на човекот, а според локалната веб-страница Majjojonline, мажот наводно се обидувал да украде младенче лав.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Се бара милионер на лото, не си ја подигнал наградата две и пол години

Објавено пред

Германската лотарија бара добитник од милион евра на лото, кој две и пол години не ја подигнал добивката, а правото на тоа му истекува за половина година.

dobivaj vesti na viber

Сопственикот на добитниот тикет е од провинцијата Саксонија-Анхалт, од регионот Мансфелд-Хетштад, кој на крајот на 2019 година освоил милион евра.

„ Сè уште има време да се пријави до 31 декември до 23:59 часот“, вели директорот на Лотаријата, Штефан Еберт.

Инаку, сопственикот на тикетот ги уплатил комбинациите за две лото извлекувања „6 од 49“ на 28.11.2019 година. Два дена подоцна ги добил првите добивки, една двојка со „супер број“ и една недела подоцна една тројка.

На 7.12.2019 година во една од филијалите на лотаријата му била исплатена добивка од 17,3 евра за двете добитни комбинации.

За вонредно извлекување добил заменско ливче, кое ја содржело добитната комбинација од ждрепката на 9 декември 2019 година кога освоил милион евра.

„ Ова би било првпат во историјата на Лотото во Саксонија-Анхалт да не се бара награда од толкава сума“, објаснува Еберт.

Доколку не се јави добитникот, неподигнатите пари ќе бидат вратени во наградниот фонд на следното вонредно извлекување.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Столтенберг: Војната во Украина може да се претвори во војна меѓу Русија и НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изрази загриженост дека руската војна во Украина може да излезе од контрола и да...

Европа5 часа

Османи: На Косово никогаш нема да има полицајци и војници од Србија

Претседателката на Косово, Вјоса Османи посочи дека последните инциденти на северот на Косово, се насочени против уставниот поредок и суверенитетот...

Топ6 часа

18-годишник обезбедил податоци од картичката на дедо му, плаќал за игри и купувал

18-годишно момче обезбедувајќи податоци од картичката на неговиот дедо извршил стотици плаќања, потрошувајќи над 468 илјади денари, соопшти МВР. Според...

Свет7 часа

Путин: Ќе го избришеме од лицето на земјата секој што ќе не нападне со нуклеарно оружје

Секоја земја што ќе ја нападне Русија со нуклеарно оружје ќе биде избришана од лицето на земјата, изјави денеска рускиот...

Македонија9 часа

Ивановска: Поразително за државата е доаѓањето на тим од Вашингтон

Претседателката на Државната комисија за спречување корупција Билјана Ивановска смета дека е поразително за државата доаѓањето на тим од Вашингтон,...

Регион11 часа

Брнабиќ за ситуацијата на Косово: Курти нè доведе до раб на војна

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград ја коментираше ситуацијата во Косово. „Денес имате ваков ден,...

Македонија12 часа

Закани за бомби добиле полициската станица Центар, „Ист гејт“ и „Бисер“, Железничката станица и зградата „Пегла“

Закани за бомби утрово пристигнаа до трговските центри „Ист гејт“ и „Бисер“, Транспортниот центар, зградата „Пегла“ и полициската станица Центар,...

Македонија13 часа

Нови дојави за бомби во скопски училишта

Неколку средни училишта и утрово добиле закани за бомби на електронските адреси. МВР е на терен и ја спроведува стандардната...

Свет14 часа

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички градат борбен авион од новата генерација

Јапонија ќе работи со Велика Британија и Италија на проектот за нова генерација борбени авиони, рекоа трите земји, додека Токио...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема поголем пораз дека власта е корумпирана од тоа странци да расчистуваат со криминалот во државата

„Уште еден целосен дебакл за државата е фактот дека странци ќе го расчистуваат со криминалот во Македонија. Нема поголем пораз...

Македонија15 часа

СДСМ: Блокадите на Скопје целосно да прекинат, Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа

Христијан Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа со блокадите на Скопје, кои со денови им...

Свет15 часа

САД ѝ испраќаат на Украина противвоздушна одбрана во вредност од 275 милиони долари

Соединетите Држави се подготвуваат да испратат воена помош на Украина во вредност од 275 милиони долари, што ќе ѝ овозможи...

Свет15 часа

САД планираат да воведат нови санкции против Русија и Кина

Соединетите Американски Држави планираат да воведат нови санкции кон Кина и Русија, кои ќе вклучуваат казнување на Москва за употребата...

Европа15 часа

(Видео) Гори трговски центар во близина на Москва, еден од најголемите во Европа

Пожар рано утринава зафатил еден од најголемите трговски центри во близина на Москва, соопштија локалните служби за итни случаи. Дел...

Македонија1 ден

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион1 ден

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија1 ден

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа2 дена

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија2 дена

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...