Контакт

Забава

Дубаи ќе гради кула повисока од Бурџ Калифа

Објавено пред

Компанијата за градежни работи и управување со недвижнини „Emaar“ од Дубаи, планира во овој емират да изгради нова кула којашто со височината ќе ја надмине Бурџ Калифа, во моментов највисоката зграда на светот, изјави во неделата претседателот на компанијата Мохамед Алабар.

dobivaj vesti na viber

Алабар изјави дека новата зграда, чиешто градење ќе чини околу милијарда американски долари, ќе биде малку повисока од колата Бурџ Калифа, односно од 828 метри. Додаде дека прецизна информација за височината на новиот облакодер ќе даде при крајот на работите, и истакна дека кулата ќе претставува своевиден подарок од компанијата на Дубаи пред 2020 година, кога ќе се одржи Светската изложба Експо.

Новата зграда, која ја осмислил шпанско-швајцарскиот архитект Сантјаго Калатрава Валс, ќе има видиковец, а во неа ќе се наоѓаат станови, ресторани и хотели, рече Алабар. Изгледот на кулата го опиша како „елегантен“, велејќи дека со својата структура ќе потсетува на минаре.

Во трката за изградба на најголемата зграда на светот и е компанијата „Kingdom Holding“ на саудискиот принц и милијардер Ал Валид бен Талал, кој работи на изградба на облакодер во Џеда, кој исто така, треба да биде завршен до 2020 година.

Почетокот на работите на зданието наречено „Кулата на кралството“ беа најавени уште во април 2014 година. Овој облакодер во Џеда би требало да биде висок илјада метри, а градењето би требало да чини најмалку 1,23 до 2 милијарди американски долари. Според најавите, во неговото градење ќе бидат потрошени милион кубни метри бетон и околу 80 илјади тони челик.

Кога ќе биде завршена, зградата ќе има вкупна површина од повеќе од 500 илјади квадратни метри и 200 ката. Ќе има и 59 лифтови, од кои пет ќе бидат двојни. Оние лифтови коишто ќе бидат наменети за посетителите коишто ќе сакаат да „фрлат” поглед од видиковецот ќе се движат со брзина од 10 метри во секунда.

„Кулата на кралството” ќе биде всушност централниот дел од Кралскиот град кој би требало да чини околу 15 милијарди евра, непосредно северно од Џеда во насока кон Црвеното Море.

Новата населба/град ќе опфаќа површина од неколку милиони квадратни метри урбан простор, вклучително станбени и комерцијални недвижности, хотели, канцеларии, продавници, образовни и трговски центар, во што ќе учествува и компанијата „Jeddah Economic Company”./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Кијану Ривс навести спин-оф на „Џон Вик“

Објавено пред

„Џон Вик: Поглавје 4“ ќе пристигне во кината наскоро, но холивудскиот миленик Кијану Ривс е возбуден поради друг проект.

dobivaj vesti na viber

Појавувајќи се на настанот CCXP во Бразил, 58-годишниот актер сподели нови детали за претстојниот филм „Балерина“, кој всушност е спин-оф на „Џон Вик“.

Дејствието на „Балерина“ ќе се врти околу ликот кој го глуми Ана де Армас и ќе ги следи погледите во поголемиот свет на убијци, кој „Џон Вик: Поглавје 3“ накратко го навести во неколку сцени.

 

„Таа е жена која бара одмазда. Некој го убил нејзиниот татко. Кој би можел да биде тоа? И така, тоа е нејзиното патување за да го разбере своето минато,“ објасни Ривс.

„Таа го изгубила својот татко на млада возраст, а всушност не знае што се случило. Некој влегол во куќата и го убил татко ѝ, а тој имал тетоважа. И како што знаеме во ‘Џон Вик’, ако имате тетоважа, нешто се случува“, сподели Ривс на панелот.

Ривс, исто така, откри дека е само спореден лик во филмот. Покрај Ривс се враќаат Јан Мекшејн и Ленс Редик како Винстон и Харон.

„Во филмот сум неколку секвенци“, објасни Ривс. „Сценариото е одлично, и приказната е одлична. Со нетрпение го очекуваме.“

Прикажи повеќе...

Забава

Човекот кој го застрела шетачот на кучиња на Лејди Гага осуден на 21 година затвор

Објавено пред

Џејмс Хауард Џексон, кој минатата година пукаше и го рани шетачот на кучињата на Лејди Гага додека ги крадеше нејзините француски булдози, ја прифати спогодбата за признавање вина и е осуден на 21 година затвор.

dobivaj vesti na viber

Според Канцеларијата на окружниот обвинител во Лос Анџелес, Џексон се изјаснил дека не ја оспорува едната точка од обвинението за обид за убиство и дека ги признал наводите за нанесување тешка телесна повреда.

Тој беше обвинет за обид за убиство, заговор за извршување грабеж и напад со полуавтоматско оружје.

Во соопштението од Канцеларијата на окружниот обвинител се наведува: „Спогодбата за признавање вина утврдува одговорност на господин Џексон за извршување ладнокрвен насилен чин и обезбедува правда за нашата жртва“.

Џексон беше еден од петте луѓе кои учествуваа во насилниот грабеж на домашните миленичиња на Гага, но властите велат дека бандата конкретно не ја таргетирала поп-ѕвездата бидејќи не знаеле дека кучињата се нејзини.

Наместо тоа, тие веруваат дека мотивот на групата била вредноста на француските булдози, кои можат да се продаваат по десетици илјади долари.

 

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) Принцот Хари говори за кралска хиерархија во претстојниот документарец

Објавено пред

Принцот Хари ја критикува кралската хиерархија во новиот трејлер од својот документарен филм, насловен „Хари и Меган“.

dobivaj vesti na viber

Трејлерот – објавен три дена пред премиерата на серијата на стриминг-платформата „Нетфликс“ закажана за 8 декември – содржи голем број фотографии од војводата и војвотката од Сасекс додека го опишуваат својот живот.

Хари вели дека не сакал неговата сопруга да доживее слична судбина како неговата мајка, принцезата Дијана, која загина во сообраќајна несреќа во 1997 година.

Хари – кој има тригодишен син Арчи, и ќерка Лилибет (18 месеци) со Меган – вели: „Не сакав историјата да се повтори“.

Во трејлерот, 38-годишниот принц кој се откажа од кралските должности пред да се пресели во САД со Меган, вели: „Навистина е тешко да се погледне наназад на тоа и да се размислува што всушност се случи”

Хари, исто така, сугерира дека жените кои стапуваат во брак со членови на кралското семејство чувствуваат особено интензивен притисок.

Над фотографијата со високи членови на кралското семејство на балконот на Бакингемската палата, Хари вели: „Постои хиерархија на семејството.“

„Болката и страдањето на жените кои стапуваат во брак во оваа институција, тоа е лудница.“

Според некои британски медиуми, жестоките коментари на војводата од Сасекс не покажуваат знаци на понуда на маслиново гранче на кралското семејство.

„Наместо тоа, војводата тврди дека имало војна против Меган за да одговара на агендите на другите луѓе“, коментира Би-би-си.

Документарната серија од шест епизоди започнува в четврток.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион55 минути

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана, изјави дека...

Македонија2 часа

(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство што првпат ваков самит на сите...

Македонија5 часа

Град Скопје: Утре ќе се објави јавниот повик за приватните превозници, „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да конкурираат

Јавниот градски превоз го организираат органите на локалната самоуправа, а не приватни бизнисмени, политички партии или други интересни групи. Во...

Македонија7 часа

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија....

Македонија8 часа

Агелер: Тим за санкции од Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија

Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави...

Македонија9 часа

Пенов за блокадите во Скопје: Ова е самоволие, граѓаните трпат преголема штета

Ристо Пенов, министер за локална самоуправа, одби да каже кои се мерките кои државата ќе ги преземе за да ги...

Свет10 часа

Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир,...

Регион10 часа

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана истакна дека напредокот повторно е...

Македонија10 часа

Потпишан договор за поевтини роаминг-услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен...

Свет10 часа

Армијата на Белорусија започна вежби за борбена готовност

Вооружените сили на Белорусија почнаа вежби за борбена готовност за сите категории воен персонал. Како што соопшти Министерството за одбрана...

Македонија11 часа

Премиерот Ковачевски на Самит во Тирана пречекан од премиерот на Албанија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Тирана беше пречекан од премиерот на Република Албанија, Еди...

Македонија11 часа

Приватните превозници втор ден го блокираат Скопје

Втор ден сообраќаен хаос во Скопје. Продолжуваат блокадите од приватните превозници. Автобусите и во текот на ноќта останаа на трите...

Економија12 часа

Путин: Евроазија е моторот на глобалниот економски развој

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека Евроазија е локомотива на глобалниот економски развој, нагласувајќи дека таму треба да се формираат...

Свет12 часа

Орбан ја поддржа изјавата на Макрон: Војната во Украина различно влијае врз Америка и ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан повика на преиспитување на санкциите воведени кон Русија и ја поддржа изјавата на францускиот претседател Емануел...

Свет12 часа

Индонезија донесе закон со кој се санкционира сексот надвор од бракот

Парламентот на Индонезија денеска усвои нов кривичен закон, според кој сексот надвор од бракот е прогласен за кривично дело со...

Свет13 часа

Најмногу заболени од грип во САД во последните 10 години, починале 14 млади лица

САД забележаа најголем број хоспитализации на заболени од грип во последните 10 години, соопшти денеска директорката на Центарот за контрола...

Свет1 ден

Нападнати руски аеродроми, има повредени и загинати

Киевскиот режим изврши напад врз руските воени аеродроми во регионите Саратов и Рјазан, воздухопловните сили ги пресретнаа овие беспилотни летала,...

Економија1 ден

Ќе им се исклучува струјата на сите неплаќачи, на списокот болници, затвори, факултети

ЕВН објави дека веќе се испраќаат известувања, а и ќе ги исклучуваат од струја сите институции неплаќачи. На списокот се...

Македонија1 ден

Кривична за малолетник од Скопје за „тероризам“, за дојавите на бомби во скопски училишта

Денеска (5.12.2022) Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал до...

Економија1 ден

Кремљ: Европејци, подгответе се за високи цени

Кремљ предупреди дека новото ограничување на цената на руската нафта наметнато од ЕУ ќе ги „дестабилизира глобалните енергетски пазари“, но...