Контакт

Екологија

Детектиран радиоактивен облак над Европа, научниците не знаат од каде потекнува

Објавено пред


Ширум Европа во јануари оваа година била забележана мало, но загрижувачко ниво на радијација, а научниците безуспешно се обидуваат да откријат од каде потекнува.

Некои се сомневаат дека виновни се Русите кои наводно извршиле нуклеарно тестирање на Арктикот, додека, пак, други, за опасното зрачење сметаат дека е виновна фармацевтската индустрија.

Францускиот нуклеарен институт IRSN соопшти дека во радиоактивниот облак детектирале радиоактивен јод-131 во атмосферата над северна Норвешка, Финска, Полска, Германија, Чешка, Франција и Шпанија. Неговото ниво денеска е во границите на нормалата, но експертите се загрижени бидејќи не знаат од каде потекнува.

Норвешката агенција за заштита од радијација NRPA ја потврди загрижувачката информација, но уверува дека во моментот нема опасност за човештвото.

Веќе извесно време се шушка дека Русија тајно тестирала нуклеарно оружје на арктичкото подрачје, наводно во областа Новаја Земља. Радиоактивниот јод-131 првпат го откриле научниците од два универзитета во Калифорнија во 1938 година, а подоцна го поврзале со радиоизотопот сличен од тестирањето на атомските бомби што во 1950 година ги спровеле Русите и Американците.

Истите опасни честички беа закана и по нуклеарната катастрофа во Чернобил, во Украина во 1986 година, како и после несреќата на нуклеарката Фукушима во Јапонија во 2011 година. Но, спорниот јод-131 се користи и во медицинската индустрија и тоа за лекување на болести и ракот поврзани со тироидната жлезда.

„Со оглед дека во атмосферата е регистриран само јод-131, а други радиоактивни состојки немаше, веруваме дека изворот е од фармацевтската индустрија бидејќи токму таа произведува радиоактивни лекови. Сепак, тешко е да се утврди локацијата на спорната фабрика заради пребрзото менување на насоката на ветровите кои ги носат опасните честички, но се сомневаме на источна Европа“, рече Астрид Лиланд од норвешката агенција NRPA.

Со неа се согласува и Британското друштво за заштита од радиологија SRP. Заради радиоактивниот облак над Европа тревога кренаа и САД, па на 17 февруари на стариот континент испратиле специјално летало што би требало да ги детектира опасните честички.

Истиот авион неодамна учествуваше во експедиција над корејскиот полуостров по шпекулациите дека Северна Кореја извршила нуклеарни тестирања. /крај/бл/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Екологија

„Старбакс“ објави конкурс за идеја што ќе ја награди со 10 милиони долари

Објавено пред

Од

Американскиот синџир на кафулиња „Старбакс“ објави кокурс со награда од 10 милиони долари за нов дизајн на пакувањата што би бил полесен за рециклирање. Чашите за кафе се кошмар за животната средина. Повеќето од нив се направени од картон обложен со тенок слој пластика наменета да ја задржи топлината на пијалакот и да спречи истекување.

Токму тој слој пластика е одговорен за тешкиот процес на рециклирање и долгиот 20-годишен период потребен за разградување на чашите.

„Ако секоја година на глобално ниво се дистрибуираат околу 600 милијарди вакви чаши, сигурно наши се шест милијарди“, рече портпаролката на „Старбакс“ за Си-ен-ен, додавајќи дека веќе извесно време работат на ова прашање, но без посериозен успех.

Токму поради нивните неуспешни обиди, компанијата објави нов конкурс за чаша со внатрешен слој од растителни влакна кој исто така може да спречи протекување на течноста.

„Никој не е задоволен од резултатите и одложувањата“, изјави Колин Чепмен од „Старбакс“ изразувајќи надеж дека конкурсот ќе донесе конечно решение.

Прикажи повеќе...

Екологија

(Видео) Трагедија на брегот на Австралија: 150 кита се заглавиле во песокот, преживеале само 15

Објавено пред

Од

Повеќе од 150 кита заринкале во заливот Хамелин во западна Австралија, а од нив само 15 преживеале, соопштија денеска австралиски официјални лица.

Огромните морски цицачи заглавени во песокот биле забележани од рибар, кој потоа ги информирал надлежните органи. Тие интервенирале во областа што се наоѓа 300 километри јужно од градот Перт, така што се обиделе преживеаните китови да ги вратат назад во морето.

Се наведува дека животните биле од видот пилот китови, кои на брегот закринкале при миграција кон потоплите води.

Прикажи повеќе...

Daily news

(Видео) Од нејзината вода зависат животите на 28 милиони луѓе, а моментно е најзагадената река во светот

Објавено пред

Реката Читарум во Индонезија е најзагадената река во светот. Во неа секој ден се исфрла по околу 280 тони индустриски отпад. Она што е повознемирувачко е дека повеќе од 28 милиони луѓе ја користат оваа контаминирана вода за пиење и подготовка на храна. Течението на Читарум е долго 300 километри, на неа има три хидроцентрали, а водата од реката се користи за наводнување на над 400.000 хектари ориз.

По реката пловат пластични шишиња, чанти, мртви животни и отровни супстанции од блиските фабрики. Селаните кои живеат до оваа река велат дека немаат друг избор освен да користат контаминирана вода за пиење и подготовка на храна.

„За време на дождовната сезона, реката се излева и ги загадува околните полиња, а поради тоа сè што ќе посееме станува контаминирано“, вели еден од селаните. Хемискиот отпад испуштен во реката предизвикува разни болести кај локалното население, кое во моментов не гледа можност да се реши овој голем проблем.

„Владата е запознаена со нашиот проблем, но таа не презема ништо за да ни помогне“, вели екологот Дани Ришвандани.

Претседателот на Индонезија, Јоко Видодо, рече дека водата на Читарум ќе биде целосно исчистена и подготвена за пиење за околу седум години.

„Ќе се обидеме да ја исчистиме реката што е можно побрзо и се надеваме дека за седум години ќе стане извор на чиста вода за пиење“, рече Видодо.

Локалното население, армијата, полицијата и Министерството за заштита на животната средина ќе бидат вклучени во проектот за чистење на реката. Од друга страна, еколозите тврдат дека Читарум никогаш нема да биде чист, доколку не се промени свесноста на локалното население и жителите не престанат да фрлаат отпад во реката.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

Единствена Македонија: По секоја цена ќе ја спроведеме намерата на народот за стратешки сојуз со Русија

Марионетската власт во Македонија и нивните странски газди мора да се во паника штом започнаа да го плашат народот со...

Свет2 часа

Експлозија во Кабул, над 30 загинати

Најмалку 31 човек загина, а 54 се повредени во експлозија во центарот за регистрирање на гласачи во авганистанската престолнина Кабул,...

Македонија3 часа

Колариќ: Дали Шилегов има однапред договорена милионска зделка за набавка на автобуси?

Од опозициската партија реагираат дека градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов досега потпишал два меморандуми за пробно користење на автобус на...

Македонија3 часа

Приведени четворица скопјани кои ограбувале бензиски пумпи, маркети и аптеки

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно...

Регион4 часа

Вулин: На Хрватска ѝ смета тоа што Србија ја зборува вистината

На властите во Хрватска им смета тоа што Србија ја зборува вистината и им сметаат Србите кои ја зборуваат вистината,...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Македонија17 часа

Милевски до Филипче: „Немаш право да ги уценуваш родителите да ги вакцинираат децата

Претседателот на Либарално демократската партија, Горан Милевски ја критикуваше одлуката на министерот за здравство, Венко Филипче за задолжително вакцинирање на...

Македонија21 час

(Видео) Нови вакцини против стрептокока и рота вируси

Главни приоритети на Министерството за здравство за оваа година е комплетно осовременување на Календарот за имунизација, со воведување нови вакцини,...

Македонија22 часа

(Видео) Филипче: Вакцините се најдобрата инвестиција во здравјето

Долго време Македонија беше еден од лидерите по процентот на вакцинација, за жал сега веќе не е така. Мораме напорно...

Македонија23 часа

Неказнивоста останува проблем во Македонија, се наведува во новиот извештај на Стејт департментот

Владата преземала некои мерки за истражување, гонење и казнување на претставници кои извршиле злоупотреби, вклучително полицајци виновни за употреба на...

Македонија1 ден

(Видео) Стоп за извршителите -протест на 1 мај

Иницијативата „Стоп за извршителите“ најави протест за 1 мај. Оттаму порачуваат дека не се задоволни од предложениот закон на Владата,...

Македонија1 ден

(Видео) МВР во лов на пијани возачи во Скопје, за една ноќ казнети се 248 лица

Министерството за внатрешни работи синоќа од 23 до 5 часот изутрина спроведе акциски контроли на подрачјето на СВР Скопје со...

Македонија1 ден

(Видео) Ако во мај објавиме решение за името, поканата за НАТО автоматски ќе се активира, вели Заев

Имаме условена покана за НАТО и таа ќе се активира автоматски откако ќе се постигне решение за името, порача премиерот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев ќе се појави како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа

Ќе се појавам како сведок во „Монструм“ ако судот го побара тоа од мене, рече премиерот Зоран Заев во врска...

Вести1 ден

Русија: Одлуката на Северна Кореја не е доволна, потребни се возвратни мерки од САД

САД требa да преземат возвратни мерки откако Северна Кореја ги запре нуклеарните и ракетните тестирања, смета шефот на меѓународниот комитет...

Вести1 ден

Трамп за одлуката на Северна Кореја: Ова е добра вест за целиот свет

Порака од Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања и тестирањата на интерконтинентални балистички ракети. Исто така ќе...

Вести1 ден

Пресврт во политиката на Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги запре нуклеарните тестирања

Северна Кореја соопшти дека ги запира тестирањата на балистички ракети со долг дострел и планира да ги затвори полигоните за...

Економија1 ден

Тевдовски најави проект од 35 милиони долари за изградба на детски градинки

Нови проекти од областа на социјалата, инфраструктурата и поддршка на малите и средни претпријатија во фокус на Пролетните средбите на...

Македонија1 ден

(Видео) Приведената скопјанка тврди дека ја однеле во полициска станица без никаква основа

Девојката која завчера објави видео на кое пуши марихуана на улица во Скопје, вчеравечер беше приведена во Градскиот парк, на...

Македонија2 дена

(Видео) Груевски: И сведоците предложени од СЈО сведочеа во наша корист

По денешното судење во кривичниот суд за предметот „Тенк“, поранешниот премиер Никола Груевски се пожали дека судот повторно, како што...

Досие