Контакт

Екологија

Норвешка го гради највисокиот облакодер од дрво, ќе биде отпорен на оган

Објавено пред

Норвешка ја заврши конструкциската рамка на највисокиот облакодер во светот кој ќе биде еколошки и отпорен на оган.

Дрвениот облакодер Мјос ќе се гради во близина на истоименото езеро што се наоѓа 100-ина километри северно од Осло.

Ќе биде висок 85,4 метри и ќе има 18 ката.

Инвеститорите велат дека со користењето дрво кое е обновлив материјал може да се намали застапеноста на јаглероден диоксид, за разлика од бетонот, кој е основен материјал на станбените објекти во градот.

Мјос ќе содржи станови, затворен базен, хотел, канцеларии, ресторан и заедничка просторија.

Екологија

Кина ги штити тигрите, но продава напитоци од нивните коски

Објавено пред

Во парк за тигри во кинескиот град Харбин посетителите можат да научат нешто за навиките на овие диви животни и со пилешко да хранат околу 20 сибирски тигри кои шетаат по снегот.

Но, иако Кина во последниве години презеде значајни чекори за заштита на дивиот свет, кај портата на паркот има продавница што продава напитоци од коски на тигар што се наплаќаат околу 1 000 долари по шише, објави агенцијата „Ројтерс“.

Во Кина има многу високопрофитни бизниси кои ги загрозуваат тигрите, сметаат конзерваторите.

На пример, во паркот за сибирски тигри јавно се продава вино со коски од тигар кое чини меѓу 40 и 1 000 долари.

Експертите за зачувување на природата велат дека парковите за тигри собираат резерви од кожа и коски од овие животни со цел во иднина да ги продаваат за медицинска употреба.

Кинеските медиуми информираат дека коските од тигар може да достигнат меѓу 720 и 1 300 долари по килограм, а дури десетици илјади долари по животно.

Прикажи повеќе...

Екологија

Леонардо ди Каприо донираше 100 милиони долари за спас на планетата

Објавено пред

Американскиот актер Леонардо ди Каприо (44) со години се бори за поголеми права на животните и за спас на земјата, а сега неговата фондација „Леонардо ди Каприо“ донираше 100 милиони долари за борба против климатските промени. Тој ја формираше организацијата пред 20 години, и тоа е најголемата сума што досега ја собрале.

Ди Каприо преку организацијата има поддржано повеќе од 200 проекти на сите континенти и сите океани. Тој има финансирано програми за зачувување на живеалиштата и видовите, обновливите извори на енергија и правата на домородното население.

„Без разлика дали се работи за поединци, движења на локално ниво или на големи непрофитни организации, сакавме да се фокусираме на добивање критични средства за оние кои би можеле да имаат најголемо влијание“, рече Леонардо. Тој глумеше во документарниот филм „Пред потопот” во 2016 година, кој се фокусира на климатските промени.

„Ние го посетивме секој агол на светот за да ги документираме разорувачките ефекти на климатските промени и да ја доведеме во прашање способноста на човештвото да го промени она што е можеби најтешкиот проблем на човештвото. Сакавме да создадеме филм кој им даде на луѓето чувство на итност“, заклучи актерот.

Прикажи повеќе...

Екологија

(Видео) „О2 иницијатива“: Зошто нема казни за бурето со оган пред Собрание?

Објавено пред

„Никогаш нема од нас да биде држава за почит со ваков однос. Се пали на отворено пред Собрание на Република Македонија, во импровизирано ќумбе од буре, црниот чад и смрад од горена пластика се шири и никој не рагира. Постојат ли служби во Собрание на Република Македонија за обезбедување? Постои ли еден пратеник што е на работа во 8:30 ч и не го видел ова? И никој не реагира? Немаат публика или спремен говор колку се загрижени за загадувањето, па не можат да излезат да им објаснат на луѓево дека не смеат, дека е забрането со закон, дека е штетно пред сè за нив“, прашуваат од „О2 инцијатива“.

Тие на својата фејсбук-страница објавија и снимка од бурето со оган со кое се грејат демонстрантите од „Македонија блокира“.Ги прозваа МВР и надлежните инспекции од градот затоа што нема казни за ова што се случува, како што велат, пред нивните очи.

„И сето ова е на 100 м од градска болница, Универзитетска клиника по хируршки болести ‘Св.Наум Охридски’- Скопје, во центар на метрополата што конкурира за зелена престолнина. На реакцијата дали знаат дека е забрането, одговорот е: Па полиција гледа и ништо. И затоа ни се случува ова, фрази, семинари, трибини, говори, програми, а на терен и во суштина НИШТО“, велат од „О2“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николовски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Регион1 час

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Плешевица, се сериозно повредени,...

Македонија1 час

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион2 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести2 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија2 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет3 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет3 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет4 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет5 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет15 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион15 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион16 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет17 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија19 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања20 часа

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура21 час

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија22 часа

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија22 часа

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести23 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Досие