Контакт

Актуелно

Македонија7 часа

Два милиона евра за планот за чист воздух

Владата на редовната 116. седница ја усвои предлог-програмата за реализирање на планот за чист воздух за 2019 година. Имајќи предвид...

Македонија10 часа

Снег на Попова Шапка, Маврово и во Крушево, магла на Стража

Сообраќајот на патиштата во земјава се одвива по влажни коловози. Врнежи од снег со среден интензитет се бележат на Попова...

Регион10 часа

(Видео) Евакуирани стотина рудари од рудникот „Трепча“

Евакирани се 100-ина рудари на косовскиот рудник „Стари трг“, кои беа заробени на 700 метри под површината по дефект на...

Македонија11 час

Законот за јазиците испратен во Венециската комисија

Законот за јазиците е испратен до Венециската комисија. Владата бара мислење за двојазичноста, а во барањето е вклучен и алтернативниот...

Изборни измени11 час

Левицата за една изборна единица: Да се разбие монополот на власт на СДСМ, ДУИ и ВМРО-ДПМНE

По реакциите на повеќе помали партии дека, конечно, треба да се промени изборниот систем во една изборна единица и отворени...