Контакт

Забава

Фејсбук воведува нова функција

Објавено пред

Социјалната мрежа Фејсбук (Facebook), во петокот, најави воведување на нови функции за борба против ширењето на дезинформации. Овие нови функции корисниците ќе и им овозможват сами да означат кои информации ги сметаат за лажни.

Фејсбук минатиот месец беше критикуван дека се преку оваа социјална мрежа биле пласирани лажни вести кои влијаеле на претседателските избори во САД.

Оваа социјална мрежа започна со ограничен број на корисници да ја тестира новата команда која овозможува некоја порака да се означи како лажна информација.

Тоа ќе може да се направи со кликнување во горниот десен агол на пораката, каде што веќе постојат команди каде содржината може да се означи како „здодевна“ или „непосакувана“, се вели во пораката објавена на Фејсбук страницата на потпреседателот на (NewsFeed) одделението од каде се управува со протоколарните вести, Адам Moсерија.

“Ние веруваме во давањето глас од страна на луѓето и дека ние самите не можеме да бидеме арбитри на вистината, па затоа многу внимателено му пристапуваме на овој проблем”, напишаа од компанијата во својата објава.

Оние кои ќе ги проверуваат фактите мораат да пристапат до кодексот на принципи што ќе бидат вклучени. Сега за сега има 43 потписници на листата која е основана од страна на институтот „Pointer“, вклучувајќи ги и информативните медиумите од неколку земји.

Ако со проверка се потврди дека статијата содржи неточни информации, таа порака ќе биде означена со триаголник со извичник, како сообраќаен знак за опасност, и ќе пишува дека ја оспоруваат независни контролори.

Тој член и понатаму ќе може да објавува на Фејсбук, но секогаш со ознаката за опасност.
Сепак, авторот на овој член или уредник, повеќе нема да биде во можност да се промовира преку Фејсбук, посебно со рекламирање, се вели во соопштението.

Од компанијата изјавија дека се разгледуа и опцијата за воведување на други функции се со цел што е можно повеќе да се стопира штирењето на лажни информации.

Фејсбук во средината на ноември, веќе најави дека веќе нема да им овозможи реклами на веб-сајтовите каде што објавуваат лажни вести, но тогаш не кажа според кои критериуми ќе бидат означени таквите страници.

Интернет гигантот Google во средината на ноември, исто така најави дека ќе воведе слична политика кон ваквите веб-сајтови. крај/мф/дѓс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Селин Дион не размислува за повторно вљубување

Објавено пред

Селин Дион откри дека не размислува за повторно вљубување по смртта на нејзиниот сопруг Рене Анжелил, во 2016 година.

Канадската пејачка позната по неколку хитови, меѓу кои и My Heart Will Go On, трагично го загуби сопругот пред пет години. Тој почина по битката со рак на грло во јануари 2016 година.

И за разлика од насловот на нејзината најпопуларна песна од филмот „Титаник“, Селин открива дека сè уште не е подготвена да продолжи понатаму, бидејќи вниманието го насочува на своите деца Рене-Чарлс (20) и 10-годишните близнаци Нелсон и Еди, и на самиот живот.

“Не знам. Немам идеја. Но, во овие моменти мојата љубов се моте деца и мојот живот со нив. Не размислувам за врска и за вљубување повторно. Дали треба да кажам дека никогаш повеќе нема да се случи? Не знам,“ рече таа како гостин во емисијата „Тудеј“.

Прикажи повеќе...

Забава

Џеф Безос има одличен совет за успех – и за возрасни и за деца

Објавено пред

Одличен совет за сите родители, но и за возрасните подготвени за промени, доаѓа од една од најуспешните луѓе денес.

Станува збор за навика што Џеф Безос ја нарекува „суперважна“ и која секогаш ја советува. Всушност, тој експлицитно ги охрабри родителите да им ја „проповедаат“ на своите деца. И како татко на четири деца, тој вели дека тоа е совет што се обидел да им го даде на сопствените деца.

Овој совет речиси во целост се совпаѓа со истражувањето на Керол Двек, професорка по психологија на Универзитетот Стенфорд.

Двек спроведе многу студии кои укажуваат на предноста на развојниот ментален склоп во однос на фиксниот ментален склоп. Кај развојниот, станува збор за напорот што го вложуваме за да постигнеме нешто, промена на нашето размислување во предизвикувачки ситуации, а фиксниот начин на размислување се однесува на талентите и карактерот што ги имаме. Ако веруваме дека нашиот успех е резултат на нашиот карактер и талент, тој припаѓа на фиксен начин на размислување.

Безос го даваше овој совет многу пати. На пример, ова го рече на доделување на награди во Сиетл пред извесно време.

„Бидете горди на вашите избори, а не на вашите таленти … Ова е нешто што е исклучително важно за младите да го разберат и за родителите да им го проповедаат на младите. Навистина е лесно за една талентирана млада личност да се гордее со својот талент: Јас сум многу паметен.Јас сум добар спортист или имам математика во малиот прст,“ рече тој.

„Тоа е добро. Треба да бидете среќни што сте талентирани. Но, не можете да бидете горди на своите таленти … Ги имате или ги немате. Она на што можете да бидете горди се вашите избори.“

„Како одлучивте да ги искористите своите таленти? Дали учевте напорно? Дали се трудевт? Вежбавте? Луѓето кои се истакнуваат комбинираат талент и напорна работа, а работата е избор. И секој мора да го направи тој избор за себе. И, тоа е нешто со што ќе бидете горди кога ќе погледнете назад во својот живот,“ рече Безосј во својот говор.

Прикажи повеќе...

Забава

Второто дете на принцот Хари и Меган ќе биде обединувач на кралското семејство, тврди експерт

Објавено пред

Најмал медијатор!

Кралскиот експерт Ник Булен смета дека доаѓањето на ќерката на принцот Хари и Меган Маркл ќе помогне да се обедини кралското семејство по нивната неодамнешна драма.

„Раѓањето  бебе е секогаш одличен обединувач за едно семејство и сигурен сум дека сите страни на семејството Сасекс ќе сакаат да слават со Хари и Меган “, изјави главниот уредник и основач на True Royalty TV во екслузивно интервју за „Ју-ес викли“.

„Можете да бидете апсолутно сигурни дека Хари и Меган веднаш ќе скокнат на зум-повик за нејзиното височество кралицата да го запознае своето 11. правнуче.“

Војводата и војвотката од Сасекс (36 и 39) веќе се родители на синот Арчи (2). Парот во февруари објави дека го чека своето второ дете. Еден месец подоцна, тие го споделија полот на бебето во интервју за „Си-би-ес“, откривајќи дека нивната ќерка треба да се роди ова лето.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде побаран...

Свет21 минута

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загина, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет31 минута

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на појасот Газа, израелските сили ја...

Свет40 минути

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион14 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија14 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија15 часа

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа15 часа

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија17 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија20 часа

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет21 час

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија21 час

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет22 часа

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет24 часа

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Европа24 часа

Германски виролог предупредува: И следната година ќе мора да се вакцинираме

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, изјави дека е многу веројатно декаи следната година  сите...

Свет1 ден

На повидок нова вакцина – „Санофи“ и „ГСК“ велат дека произведува силен имунолошки одговор

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ денеска соопшти дека експерименталната вакцина против Ковид-19, која ја развива заедно со „Глаксо Смит Клајн“ ќе...

Свет1 ден

Израел утрово изврши серија воздушни напади на Газа, висококатници срамнети со земја

Израелските воздушни сили рано утрово извршија серија масовни воздушни напади на повеќе локации во градот Газа. Најновата беше извршена само...

Свет1 ден

Товарен воз со токсични материи излета од шините во САД

Во близина на градот Сибли во американската држава Ајова воз на компанијата „Унион Пацифик“, кој превезувал тенкови и вагони со...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: СДСМ останува локомотива за напредокот на македонската држава

Со задоволство сакам да соопштам дека денеска СДСМ одржа успешен 26. Конгрес, а веднаш потоа и прва седница на новоизбраниот...

Македонија2 дена

Лукаревска избрана за заменик-претседателка на СДСМ

Сања Лукаревска е новата заменик-претседателка на СДСМ, беше одлучено на денешниот 26. Конгрес на партијата. Таа беше изгласана со 682...

Досие