Контакт

Hitech

Извештај: САД се главниот извир и цел на DDoS сообраќај во светот

Објавено пред


Американката аналитичка компанија а Akamai Technologies, објави во средата дека најголемиот број кибернетички напади отпаѓаат на САД, со 24 отсто, на Велика Британија со 10 проценти и на Германија со 7 отсто.

 

Бројот кибернетичките напади во четвртиот квартал од мината 2016 година пораснал за 4 отсто споредено со соодветниот период од претходната 2015 година, и нивниот главен извор биле САД. Ова се наведува во извештајот објавен во средата под наслов „Ситуацијата со интернет безбедноста“ на американската компанија „Akamai Technologies“, која е сопственик на серверите за олеснување на управувањето на најпосетените веб-сајтови на интернет.

„Три земји се главен извор на кибернетичките напад“, се наведува во извештајот. „На САД отпаѓаат 24 отсто од DDoS нападите, на Велика Британија 10 проценти и на Германија 7 отсто. На четвртото место според овој извештај е рангирана Кина со 6 отсто/

„DDoS нападите со капацитет над 300 гигабити во секунда стануваа сé почести. Седум од десет DDoS напади со моќност од над 300 гигабити во секунда, се најмоќните кои воопшто ги регистрирала од компанијата во минатата 2016 година, при што три од тие напади се случиле во четвртиот квартал“, се наведува натаму во извештајот.

Во споредба во истиот период во 2015 година бројот напади со капацитети од 100 гигабите во секунда и повеќе , се зголемил за дури 140 отсто.

Од 12-те најголеми DDoS, регистрирани минатата година, пет биле насочени кон медиуми и компании од секторот забава, односно само на компанија кои се во секторот за онлајн коцкање, и две на компании во областа на високата технологија и развој на компјутерски програми.

Најмоќниот кибернетички напад бил регистриран на 15-ти октомври, и неговиот капацитет изнесувал 517 гигабити во секунда. Во извештајот не се наведува која компанија или институција бела цел на овој напад.

Според составувачите на извештајот, во просек на секој мрежен ресурс во четвртиот квартал во 2016 година биле извршени по 30 кибернетички напади.

„Во текот на кварталот оваа бројка остана стабилна и послужи како доказ дека по првиот кибернетички напад, со висока веројатноста дека ќе биде повторен. Некои организации биле подвргнати практично на постојани напад, од три до пет напади во текот на еден ден“, се истакнува во извештајот./крај/мф/сн

Hitech

Од „Вибер“ објавија три причини зошто ја имаат најбезбедната апликација за праќање пораки

Објавено пред

Од

Скандалот со компанијата „Кембриџ аналитика“ и обелоденувањето лични информации на корисниците на „Фејсбук“ ги натераа другите социјални мрежи и апликации да најдат начини за да не ја изгубат довербата на своите корисници.

Во овој контекст една од најпопуларните апликации за повици и текстуални пораки почна на своите корисници да им испраќа известувања за безбедноста.

„Во пресрет на неодамнешните настани во врска со безбедноста на социјалните мрежи ве потсетуваме зошто ‘Вибер’ е најбезбедната апликација за пораки“, се вели во соопштението.

Во пораката се наведени три причини што ја оправдуваат ваквата констатација.

„’Вибер’ не може да го чита или да слуша кој било разговор или повик, благодарение на двоjната енкрипција. Во секое време можете да ги избришете веќе испратените пораки од телефонот на примателот. Може да се испрати порака со ограничено времетраење во тајни разговори“, се наведува во пораката.

Прикажи повеќе...

Hitech

Научниците се заканија со бојкот на универзитетот кој развива „роботи убијци“

Објавено пред

Од

Повеќе од 50 водечки научници од областа на роботиката и вештачката интелигенција (AI) се заканија дека ќе го бојкотираат јужнокорејскиот универзитет KAIST поради плановите да развие оружје врз основа на вештачка интелигенција.

Заканата со бојкот претставува ескалација кај дел од научната заедница во борбата за зајакнување на контролата на развојот на оружјата кои се контролирани од страна на вештачка интелигенција. Покрај тоа, бојкотот е најавен една недела пред состанокот на Обединетите нации во Женева, каде што ќе се разговора за меѓународните ограничувања на развојот на таканаречените „роботи убијци“, пишува порталот The Verge.

Бојкотот го организира професорот Тоби Волш од Универзитетот во Нов Јужен Велс, кој во изјавата за медиумите предупреди дека трката за развој на автономното оружје веќе започнала.

„Веќе сме сведоци на прототип модели на автономно оружје кои се развиваат во многу земји, вклучувајќи ги САД, Русија, Кина и Велика Британија. Заглавени сме во трка на вооружување што никој не ја сака. Постапките на универзитетот KAIST само ќе ја забрзаат оваа трка. Тоа не може да се толерира од страна на научната заедница“, изјавил Волш.

Меѓу потписниците на бојкотот се водечки истражувачи во областа на вештачката интелигенција како Џофри Хинтон, Јошуа Бенгио и Јурген Шмидхубер. Бојкотот би забранил контакт и академска соработка со KAIST универзитетот сè додека оттаму не дадат гаранција дека оружјето што го развиваат ќе има значајна човечка контрола.

Иницијална каписла за бојкотот беше најавата на KAIST универзитетот од каде што во февруари објавија дека работат на нов истражувачки центар во кој ќе експериментираат заедно со јужнокорејската компанија Hanwha Sytems. Како што тогаш објави весникот Korean Times, целта на овој центар ќе биде да се развијат технологии на вештачка интелигенција кои ќе се применуваат кај военото вооружување. Според податоците, ваквите технологии ќе можат да ги елиминираат своите борбени цели без човечка контрола.

Прикажи повеќе...

Hitech

Франција вложува милијарда и пол евра за развој на вештачка интелигенција

Објавено пред

Од

Франција до 2022 година ќе инвестира 1,5 милијарди евра од државните фондови во истражувањa за вештачка интелигенција во обид да фати чекор со САД и Кина, како и да го спречи одливот на кадар.

Инвестицијата е дел од стратегијата за развој на вештачка интелигенција која францускиот претседател, Емануел Макрон, ја презентираше на елитен француски колеџ.

„Франција плаќа за обука на докторанти кои потоа заминуваат САД. Тоа е огромна штета”, изјави претходно францускиот министер за финансии, Бруно ле Мер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери ангажирани оти имале исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија8 часа

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија8 часа

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион9 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија9 часа

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија9 часа

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет9 часа

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија23 часа

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија1 ден

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија1 ден

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија1 ден

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет1 ден

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија1 ден

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија1 ден

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија1 ден

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија1 ден

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија1 ден

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Досие