Контакт

Hitech

iMindQ Корисна апликација наменета за зголемување на продуктивност и креативност

Објавено пред

iMindQ претставува mind mapping software алатка, која служи за креирање мисловни мапи (mind maps), концептуални мапи (concept maps), дијаграми на текови (flowcharts) и разни други видови дијаграми.

Процесот на креирање на мисловни мапи, се нарекува mind mapping и е многу корисна техника за визуелизација и организација на нови идеи, справување со обемни информации, ефикасно решавање на проблеми, донесување одлуки и презентирање на концептите.

Широкораспространетата употреба на оваа техника за генерирање идеи и концептуализација, наоѓа особена примена во бизнис и едукативниот сектор, каде корисниците можат визуелно да претстават најразлични процеси или да визуелизираат разноврсни теми и поими.

Техниката помага за ефективно организирање на активности, задачи, настани, состаноци, интуитивно запишување на забелешки, креирање на план на активности, планирање на проекти, менаџирање на brainstorming сесии, тимска колаборација, комуницирање и споделување на информации меѓу соработници, полесно меморизирање на одредени теми, презентирање иновативен и уникатен начин и други. Начинот на креирање на мисловни мапи е навистина едноставен и затоа ова е алатка која може да ја користи секој, без разлика на возраста и занимањето.

Постапката за креирање на мисловна мапа е следниов: се тргнува од една централен наслов (централна тема), која се разгранува на поднаслови (subtopics), притоа користејќи принцип на логичка поврзаност, со цел да се разгради и детализира главната тема. Со употреба на софтверот iMindQ, корисниците можат да креираат таканаречени датотеки на знаење (knowledge repository), при што алатката дозволува вметнување не само на текст, туку и на графики, фотографии, линкови до документи или веб страници, забелешки, каде што може детално да се опише даден поднаслов, корелации, граници, коментари, разни облици, бои и други елементи.

Бенефитите од користењето на ваква алатка се насочуваат кон зголемување на целокупната продуктивност, креативност и организираност, со цел постигнување на подобри резултати во работата или учењето.

Она што го нуди софтверот е флексибилен простор за креирање и приоритизација на идеи, опции за проектно планирање (Gantt дијаграми и Work Breakdown Structure дијаграми), панел за истражување, зачувување во формат на интерактивни HTML мисловни мапи и презентирање на содржината со само еден клик.

Софтверот е достапен на неколку светски јазици: англиски, германски, француски, шпански и португалски, италијански, и на повеќе платформи и оперативни системи: Windows, Mac OS X, iOS, Android и како веб верзија. /крај/мф/зт

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Hitech

„Гугл транслејт“ автоматски преведува во машки род, од компанијата работат на решение за проблемот

Објавено пред

Компанијата „Гугл“ објави дека прави напори да ја поправи родовата нееднаквост во преведувачките апликации откако корисниците критикуваа дека „Гугл транслејт“ е програмиран автоматски да преведува во машки род.

„Во текот на годината беа направени напори за промовирање на еднаквост и намалување на пристрасноста во работата на компјутерските апликации“, рече Џејмс Кучмарски, претставник на компанијата.

Програмата за преведување, на пример, за англискиот збор „doctor“ во преводот на друг јазик нудеше опција само во машки род, а не и докторка, додека зборот „nurse“ на друг јазик се преведувал само како медицинска сестра.

Сега ќе има опција за машко и женско иначење на преводот од англиски на француски, италијански, португалски и шпански, напиша Кучмарски.

„Гугл“ наведува дека ваквите тенденции планира да ги прошири и на преводот на други јазици застапени во „Гугл транслејт“.

Прикажи повеќе...

Hitech

„Гугл“ укинува уште една своја позната апликација

Објавено пред

Иако станува збор за неофицијални информации и така, најверојатно, ќе остане сè до крајот на следната година, сепак упатени извори информираат дека апликацијата Hangouts би требало да остане активна само за деловни корисници, односно оние што користат G Suite.

Затворањето на социјалната мрежа на „Гугл“ наречена „Гугл +“ речиси никого не изненади бидејќи уште од самиот почеток таа не се наметна како алтернатива на „Фејсбук“ и релативно мал број луѓе ја користеле на редовна основа.

Сепак, се чини дека „Гугл“ се подготвува да укине уште една апликација, која може да влијае на голем број луѓе во светот.

Според информациите добиени од порталот 9to5 Google, до 2020 година во историјата ќе замине сервисот наменет за пораки и видеоповици наречен Hangouts. Ова, пред сè, се однесува на приватните корисници.

Доколку ова се оствари, тие ќе мора да се свртат кон други апликации (како „Вибер“, „Ватсап“, „Скајп“). Другата опција е да се почека и да се види што ново ќе понуди „Гугл“ како замена за Hangouts. Оттаму веќе се обидуваат корисниците на овој сервис да ги пренасочат на својата апликација „Ало“, но ова досега не се покажа како успешна стратегија.

Што се однесува до Hangouts, судејќи според досегашната практика, корисниците ќе се побунат, но на крајот ќе се префрлат на новата апликација што ќе ја понуди компанијата.

Прикажи повеќе...

Hitech

Кина гради колонија на вештачка ителигенција 11 километри под површината на морето

Објавено пред

Кинеските научници планираат да изградат база во длабочините на Јужното Кинеско Море, која би била управувана од роботи и системи за вештачка интелигенција.

Базата би можела да биде првата колонија на вештачка интелигенција во светот, а локацијата, како што се наведува, би требало да биде на длабочина меѓу шест и 11 километри под површината на морето.

Замислено е во базата да постојат докови како во вселенските станици, од кои роботските подморници би заминувале во истражувачки мисии.

Ваквите активности научниците ги оценуцваат како повеќе од корисни, бидејќи океаните зафаќаат околу 70 проценти од површината на Земјата од кои истражени се само еден отсто, главно поради тоа што луѓето досега немаа соодветна опрема која би можела да им помогне за да се справат со тешки услови на големи длабочини.

Запознавањето на условите и процесите кои се случуваат во големите длабочини е од особено значење и може да помогне во разбирањето на климатските промени, откривањето на нови животински и растителни видови, дури и во изнаоѓањето на нови лекови.

За значењето на оваа AI (artificial intelligence) колонија, говори и висината на инвестицијата за изградба, околу 160 милиони долари, за која научниците тврдат дека на крајот повеќекратно ќе се исплати.

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток31 минута

Немате поим што се случувало на 27 април, му кажа обвинителката на сведокот кој го предложи Душко Лазаров

На денешното рочиште за судењето за 27 април прв од дополнителните сведоци сведочеше Тони Алексовски, сведок кој го предложи обвинетиот...

Македонија43 минути

На судењето за „Тортура“ се емитуваат телевизиските прилози од 2011

На денешното рочиште за случајот „Тортура“, во кој првообвинет е Сашо Мијалков, во судот се презентираат снимки од дневникот на...

Македонија2 часа

(Видео) Активистката Моника Ристеска осудена на две години условна казна

Активистката Моника Ристеска денеска на првото судско рочиште беше осудена на две години условна казна за сторено кривично дело „неовластено...

Европа2 часа

Туск: В четврток самит на ЕУ за брегзит, нови преговори нема

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера изјави дека за в четврток, на првиот ден од самитот на ЕУ во...

Свет4 часа

Руската шпионка Марија Бутина уапсена во САД призна вина

Марија Бутина, која е обвинета од американските власти дека е руски шпион и дека се обидува да влијае на политиката...

Економија4 часа

Од денеска поевтини горива на бензинските

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинија за 1,5 денар, а дизелот за 2,5 денари. Со новата одлука на Регулаторната комисија...

Европа15 часа

(Видео) Макрон најави зголемување на минималната плата и даночни олеснувања

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во долгоочекуваното обраќање до јавноста вети зголемување на минималната плата и даночни олеснувања в година....

Македонија19 часа

Вработени во Министерството за локална самоуправа биле ангажирани како експерти и добиле 36.000 евра

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против четири лица, и тоа Љирим Шабани, поранешен министер...

Македонија19 часа

Кривична пријава против Тодоров и Кралев – осомничени се дека го оштетиле буџетот за 80.000 евра

Поранешните министри за образование и наука, Никола Тодовор и Панче Кралев, се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластувањето...

Македонија21 час

Имотот на Камчев во Русија, Бугарија и на Бахамите – пречка да излезе од притвор

Фирми во Русија, Бугарија, Холандија, Косово, Србија и Хрватска и офшор компании во даночните раеви се само дел од имотот...

Македонија21 час

Советот одлучи: Вработените на клинички ќе плаќаат двојно поскап паркинг

Советот на Град Скопје на денешната седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што ги...

Топ22 часа

Забелешки за нацрт-законот за амнестија, работната група се консултира

За помалку од еден час заврши состанокот на Работната група за помирувањето, каде во фокус на средбата беше нацрт-верзијата на...

Крвав четврток23 часа

Кацарска до Димитриевски: Каков професионалец сте кога не може да се сетите на ниту една команда од Чавков

Судијката Добрила Кацарска, која го води случајот за 27 април по сведочењето на Никола Димитриевски, поранешно обезбедување на ексдиректорот на...

Македонија24 часа

Затворениците од „Идризово“ почнаа штрајк: Бараме амнестија за сите, не само за упадите во Собранието

Затворениците кои одлежуваат казна во затворот „Идризово“ од денеска штрајкуваат со глад бидејќи не се опфатени со законот за амнестија...

Македонија1 ден

Семејствата на убиените кај Смилковско нема да ги слушаат наодите од судската медицина

Семејствата на петтемина убиени кај Смилковско Езеро нема да присуствуваат на денешното рочиште во кривичниот суд каде што ќе бидат...

Свет1 ден

„Не можам да дишам“ – Си-ен-ен објави транскрипт од последните зборови на Кашоги во конзулатот 

„Не можам да дишам”, се последните зборови што ги кажал саудискиот новинар Џемал Кашоги пред да биде убиен, објави Си-ен-ен....

Македонија1 ден

(Видео) Пулмолозите тврдат дека ќе се зголеми бројот на заболени од рак поради загадениот воздух

Алармантните податоци за загадениот воздух, кои покажуваат дека Скопје е еден од петте најзагадени градови во светот, ги вознемири пулмолозите,...

Крвав четврток1 ден

Вељаноски ќе сведочи за 27 април

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, денеска во Основниот суд Скопје 1 е повикан да сведочи за насилниот упад на...

Европа1 ден

Европскиот суд пресуди: Велика Британија може да го откаже брегзит

Европскиот суд на правдата (ЕСП) пресуди дека Велика Британија може да го откаже брегзит без дозвола на другите 27 членки...

Македонија1 ден

(Видео)Макрадули: Почист воздух, ама за две години

Владата најави двегодишен план за справување со аерозагадувањето. Заменик-министерот за животна средина, како раководител на интерресорката група за справување со...

Досие