Контакт

Наука

Зоолошка градина во Полска ќе им дава марихуана на слоновите против стрес

Објавено пред

Зоолошката градина во Варшава објави дека ќе започне да им дава медицинска марихуана на слоновите како дел од пилот-проект, тестирајќи како тоа влијае на стресот и вознемиреноста што ги чувствуваат и овие големи животни, пренесува Дејли меил.

Медицинска марихуана веќе се користи во некои делови на светот за лекување на кучиња и коњи, но ова е првпат да се испроба во експеримент врз слонови, соопштија полските ветеринари.

Д-р Агниешка Чујковска, ветеринар кој го води проектот, смета дека „ова е веројатно првата иницијатива од ваков вид што се применува на слоновите“. Таа посочи дека таа и нејзините колеги ќе се обидат да најдат нова природна алтернатива на веќе постоечките методи на управување со стресот кај слоновите. Таа истакна дека тие сакаат да избегнат употреба на фармацевтски препарати.

Идејата за лекување на неколку слонови со медицинска марихуана, тројца ветеринати ја добиле откако во зоолошката градина починала алфа женката Ерна во март.

Слоницата Фреџија покажала многу силни знаци на стрес по смртта на Ерна, во исто време обидувајќи се да воспостави нов вид врска со другиот слон Буба.

Чујковска вели дека често месеци и дури години поминуваат пред слоновите да успеат да ја надминат смртта на постар член на стадото и да ја воспостават хармонијата.

Првата фаза на експериментот е веќе завршена, и вклучуваше собирање измет, плунка и крв од сите слонови за да провери нивото на кортизол, хормон што телото го произведува кога е под стрес.

„Планираме на Фреџија да и дадеме масло од канабис и постојано да го проверуваме нивото на кортизол. Тогаш со сигурност ќе знаеме дали функционира оваа постапка“, рече д-р Чујковска.

Медицинската марихуана ќе им се дава на слоновите директно во устата или ќе се меша со храна, а здравјето на другите слонови ќе се проверува редовно преку крвни тестови.

Почетните дози во количина ќе бидат слични на оние што им се даваат на коњите, што значи десетина капки масло од канабис поделени во две до три дози на ден. Иако е дериват на канабис, ова масло не ја содржи психоактивната супстанција TХЦ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Американски универзитет на Европа – ФОН, Факултет за прехранбена индустрија

Објавено пред

Запишете се на Факултетот за прехранбена индустрија на Американскиот универзитет на Европа – ФОН затоа што иднината е во квалитетно производство на здрава храна.

Овој факултет е целосно креиран согласно американските стандарди и висок квалитет на образование и со директен линк на Универзитетот Мајами од Охајо, САД, и заемна соработка со Американскиот универзитет на Европа – ФОН од Скопје.

Светот се соочува со недостиг од храна во неразвиените региони, но и со прекумерна количина на вносна нездрава храна во земјите со развиени економии.

Ова доведува до огромни предизвици кои ги наметнува динамиката на новиот стил на живот која го смени и начинот на исхрана.

Затоа ни е потребна одржливост, умешно и успешно менаџирање на нови извори за добра храна, за здрава храна, која потекнува од здрава животна средина и обновливи извори на енергија.

Факултетот за прехранбена индустрија на Американскиот универзитетна Европа – ФОН во Република Северна Македонија е вистински избор за вас и вашата иднина.

 

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Наука

Земјата изгубила 28 трилиони тони мраз од 1994 година

Објавено пред

Од 1994 година од површината на Земјата се изгубени вкупно 28 трилиони тони мраз. До овие податоци дојдоа британските научници кои користеле сателити за да ја истражат површината на Земјата.

Според „Гардијан“, ова количество на загубен мраз е зачудувачко за научниците од универзитетите во Лидс, Единбург и Лондон.

Доколку глечерите и ледените плочи продолжат да се топат со ова темпо, секој сантиметар раст на нивото на морето ќе значи околу еден милион луѓе да бидат раселени од нивните домови. Научниците посочуваат дека топењето на мразот во овие количества сериозно ја намалува можноста Земјата да го одбие сончевото зрачење назад во вселената. Мразот исчезнува, а морето или земјата под него апсорбираат се повеќе топлина, со што се зголемува затоплувањето на планетата.

Ледената маса на Гренланд изгубила рекордна количина мраз во 2019 година, што е еквивалентно на милион тони во минута во текот на целата година, покажуваат сателитските податоци.Климатската криза го загрева Арктикот со двојно поголема стапка во пониските ширини, а топењето на ледниците е најголемиот придонес кон зголемувањето на нивото на морето, кое веќе ги загрозува бреговите низ целиот свет. Ледената маса се намали за 532 милијарди тони минатата година, додека нејзината површина се топи и глечерите паднаа во океанот и полнат седум олимписки базени во секунда.

Сателитските податоци се собираат од 2003 година. Загубата во 2019 година беше двојно поголема од просекот на годината од 255 милијарди тони. Таа маса беше изгубена само во јули 2019 година.
Истражувачите велат дека обемот на загубата во 2019 година е шокантен и веројатно ќе биде најголем во вековите, па дури и милениумите.

Ако се стопи целата ледена маса на Гренланд, нивото на морето би се зголемило за шест метри. Но, истражувачите рекоа дека не е сигурно дека масата ја поминала точката од која нема враќање и дека намалувањето на емисијата на јаглерод ќе го забави топењето, што ќе трае со векови за да се заврши.

Прикажи повеќе...

Наука

НАСА соопшти дека астероид на 2 ноември ќе помине покрај Земјата

Објавено пред

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека на 2 ноември астероид ќе мине крај планетата Земја. Дијаметарот на астероидот, означен како „2018VP1“, е помал од два метри и се проценува дека неговото влијание врз нашата планета најверојатно ќе биде мало.

Интересен факт е што астероидот ќе мине крај Земјата само еден ден пред претседателските избори во САД, кои се потресени од ефектите од пандемијата на коронавирусот, граѓански немири и длабоки политички поделби, наведува Си-ен-ен.

Експертите од НАСА пресметале дека веројатноста астероидот да ја погоди Земјата е 0,41 процент.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија5 часа

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија6 часа

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет7 часа

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија10 часа

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија11 час

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија12 часа

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија13 часа

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет13 часа

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа15 часа

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт15 часа

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија15 часа

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија16 часа

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет16 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија17 часа

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија17 часа

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија18 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија1 ден

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија1 ден

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Досие