Контакт

Вести

Кинеската вселенска станица „Тиангонг 1“ утре ќе падне на Земјата

Објавено пред

Кинеската вселенска станица „Тиангонг 1“, која не работи и не е контролирана, би требало утре, 1 април, да влезе во атмосферата, да се запали и да се распадне, а некои делови би можеле да паднат на Земјата.

Европската вселенска агенција (ЕСА) во најновиот извештај наведува дека последната фаза од нејзиниот пад кон Земјата, кинеската вселенска станица, тешка 9,4 тони, ќе ја почне најрано во недела, кон крајот на денот.

Вселенската станица, со големина на автобус, над Земјата, според пресметките на астронаутите, ќе се распадне во зоната меѓу 43. степен северно и 43. степен јужно од географската ширина, во појасот на Земјата кој е местимично населен. Тој појас ги опфаќа јужна Европа, Африка и Блискиот Исток, поголем дел од Азија и цела Австралија, речиси цела Јужна Америка и голем дел од Северна Америка.

ЕСА објави мапа каде би можеле да паднат остатоците од „Тиангонг 1“. Потенцијалните делови од Земјата на кои би можело да падне станицата се обележани со зелено

На Балканот, зоната над која ќе се распаѓа кинеската станица ќе ги опфати крајниот југ на Хрватска, југот на Босна и Херцеговина, цела Црна Гора, јужните делови на Србија, цела Македонија и Албанија, поголем дел на Бугарија и цела Грција.

Сепак, не постои опасност за населението и објектите на Земјата со оглед на тоа што најголем дел од станицата ќе изгори од прегорување во текот на летот низ атмосферата. Се верува дека само 10 отсто од станицата ќе го преживее распаѓањето во атмосферата.

Меѓу најпознатите вакви случаи е падот на американската вселенска станица „Скајлаб“ во 1979 година чии големи делови паднаа во близина на австралискиот град Перт. „Скајлаб“ била десет пати поголема од кинеската станица „Тиангонг 1“.

„Тиангонг 1“ е прва кинеска вселенска станица, лансирана во 2011 година, како експеримент. Во неа во 2012 и 2013 година имало два екипажи. Во 2016 година станицата полека почнала да се спушта кон Земјата и нејзиниот пад не може да се запре. Кина во орбитата има активна станица „Тиангонг 2“ лансирана во 2016 година.

Вести

Американски медиуми му порачаа на Трамп: Не шириме лажни вести

Објавено пред

Од

Доналд Трамп, медиуми

Некои американски медиуми денеска во уводниците ги осудија и ги отфрлија наводите на американскиот претседател, Доналд Трамп, дека новинарите се непријатели на граѓаните и дека шират лажни вести. Весникот „Бостон глоуб“ ги повика весниците од светот денеска во своите уводници да застанат во заштита на медиумите. Уредничката на „Бостон глоуб“, Марџори Причард, рекла дека 350 медиуми најавиле учество.

Некои од уводниците со осуда на изјавата на Трамп беа објавени уште вчера на интернет. Меѓу нив е и уводникот на „Пост диспеч“ од Сент Луис, кој ги нарекол новинарите највистински патриоти, а „Чикаго сан тајмс“ навел дека верува оти повеќето Американци знаат дека Трамп зборува бесмислици.

Во акцијата учествува и „Њујорк тајмс“. „Претплатете се на локални весници ако досега не сте го направиле тоа. Фалете ги кога мислите дека направиле добра работа и критикувајте ги кога мислите дека можат подобро. Заедно сме во ова“, се наведува во уводникот на весникот.

Има и медиуми што не се согласуваат со акцијата. Во една колумна објавена во „Волстрит џурнал“ е наведено дека таквата акција не е во склад со независноста на уредништвото и дека Трамп има право на слобода на говор еднакво како и неговите противници и медиумите.

„Иако се согласуваме дека нарекувањето на новинарите ‘непријатели на американскиот народ’ и дека шират лажни вести не само што е штетно за нашата фела туку е и деструктивно за нашата демократија, сепак координираниот одговор на независните, да не речеме мејнстрим-медиумски организации, го потхранува наративот дека медиумите се некако настроени против овој републикански претседател“, се наведува во уводникот на „Балтимор сан“.

Прикажи повеќе...

Вести

Нов Зеланд им забрани на странците да купуваат куќи и станови

Објавено пред

Од

Нов Зеланд

Нов Зеланд усвои закон со кој на странците им се оневозможува да купуваат куќи и станови во земјата која се обидува да го сузбие растот на цените на недвижностите. Досега пазарот на недвижности во земјата беше отворен за инвеститорите од целиот свет, но отсега само жителите на Нов Зеланд и одредена категорија странски државјани ќе може да купуваат куќи и станови.

Во текот на претходните години имаше анегдоти дека богаташите од силиконската долина купуваат ранчови во руралните области во Нов Зеланд за бегство во случај на каква било катастрофа затоа што се смета дека оваа островска држава е најоддалечена од остатокот од светот, па на неа има најголеми шанси за преживување. Исто така, се зборува и дека богатите Кинези плаќаат повеќе од жителите на Нов Зеланд за куќи во Окленд.

Статистиката покажува дека речиси три отсто од куќите во Нов Зеланд им се продадени на странци, но и дека има раст од пет отсто во регионот на Квинстаун и 22 отсто во Окленд.

Со новиот закон е исполнето ветувањето од кампањата на владата предводена од либералите, која дојде на власт минатата година.

Странците со постојан престој во Нов Зеланд и понатаму ќе може да купуваат куќи и станови, како и жителите на Австралија и Сингапур затоа што со овие земји Нов Зеланд има договори за слободна трговија.

Прикажи повеќе...

Вести

(Видео) Првпат во САД е извршена смртна казна со фентанил

Објавено пред

Од

смртна казна, егзекуција. Небраска

Во американската сојузна држава Небраска синоќа беше извршена смртна казна по повеќе од две децении, со досега неиспробана комбинација на лекови и силниот опијат фентанил во смртоносна инјекција. Смртната казна е извршена над Кери Дин Мур (60), осуден за убиство на двајца таксисти во Омаха во 1979 година.

Тој е првиот осуденик што е погубен со смртоносна инјекција во Небраска, каде што претходната смртна казна беше извршена во 1997 година на електричен стол.

Пред три децении Небраска ја укина смртната казна за повторно да ја врати една година подоцна по граѓанската иницијатива што ја финансирал републиканскиот гувернер Пит Рикетс.

За погубувањето на Мур првпат е искористена мешавина од четири хемикалии. Германскиот производител на лекови „Фрезенијус Каби“ минатата недела се обиде да го спречи погубувањето на Мур поднесувајќи тужба во која било наведено дека Небраска нелегално набавила најмалку еден лек од компанијата и дека дозволата за егзекуција би им нанела штета на нејзината репутација и на деловните конекции. Федералниот судија одлучил дека јавниот интерес за погубување е поважен од загриженоста на компанијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Инсулинот во Македонија е со уреден рок на употреба, велат од Министерството за здравство

Инсулинот во Република Македонија, без исклучок, е со уреден рок на употреба, уверува Министерството за здравство откако во јавноста се...

Македонија3 часа

„Врти им на Војче и на Љубинка од антикорупциска да отворат предмет за Б.Ц.“, бара Јанкулоска од Котевски

Во разговор од 2011 година ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, на експомошник-министерот во МВР, Иво Котевски, му дава нарачки...

Македонија5 часа

Заев се сретна со членовите на ДИК: Должни сме сите професионално да си ја завршиме работата

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска се сретна со претседателот на ДИК,...

Европа5 часа

Меркел-Марковиќ: Германија и Црна Гора се согласни да нема промена на границите на Балканот

Црна Гора и Германија се согласиле да нема промени во границите на Балканот, ова била главната порака по средбата меѓу...

Свет7 часа

(Фото) Багери ги расчистуваат урнатините од надвозникот во Џенова, потрагата по исчезнатите и натаму е во тек

Багери почнаа да ги расчистуваат урнатините од надвозникот во италијанскиот град Џенова. И три ден по несреќата, потрагата по лицата што...

Македонија7 часа

„Копиле скапано“, вели Протоѓер за адвокатот на Мијалков, Шврговски

Во една од бомбите што беше пуштена во судницата, Мартин Протоѓер на ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ѝ вели...

Македонија8 часа

ДИК ќе ги разгледува трошоците за референдумот

Повеќе точки поврзани со референдумот се на дневен ред на четвртата седница што ќе ја одржи денеска Државната изборна комисија...

Топ8 часа

Запален автомобил на адвокат од Охрид

Ноќеска по полноќ бил запален автомобилот на адвокатот Мишел Наумоски од Охрид. Тој за „Макфакс“ вели дека бил паркиран на...

Дијаспора8 часа

Министерот за дијаспора од Ростуше ги повика печалбарите да гласаат на референдумот

Министерот за дијаспора, Едмонд Адеми, во рамките на печалбарската средба што се одржа во Ростуше, нагласи дека големиот број печалбари...

Свет9 часа

Американскиот Сенат донесе резолуција: Медиумите не се непријатели на народот

Американскиот Сенат едногласно усвои резолуција со која се потврдува дека медиумите не се непријатели на народот. Резолуцијата што ја предложи...

Регион9 часа

Вучиќ: Србија има три цели на Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ рече дека главните цели на Белград на Косово се зачувување на мирот и стабилноста, заштитата на...

Македонија1 ден

(Видео) Шестчлено семејство моли за помош, откако гром им ја изгоре куќата

Пожар предизвикан од гром, во вторникот, без дом остави шестчлено семејство од скопското село Нова Брезница. Божин Вељановски, татко на...

Мартин Протогер, СЈО Мартин Протогер, СЈО
Македонија1 ден

Протоѓер му нарачувал на Јанакиески да им нареди на амбасадорите да одат по куќи и да собираат гласачи од дијаспората

Во кривичниот суд во Скопје, по речиси четири и пол часа, време за приговори на адвокатите на обвинетите, почна репродуцирањето...

Италија, Џенова Италија, Џенова
Европа1 ден

Дваесет луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во Џенова

Главниот обвинител во Џенова, Франческо Коци, изјави дека 20 луѓе уште се водат како исчезнати по уривањето на мостот во...

Македонија1 ден

Апелација на 30 август ќе одлучува за затворот на Груевски

Апелациониот суд на 30 и 31 август ќе одржи седница на која ќе расправа за жалбата на Никола Груевски за...

Гордана Јанкулоска, Титаник, СЈО Гордана Јанкулоска, Титаник, СЈО
Македонија1 ден

По еден час пауза во судењето за „Титаник“ поради мајчинските обврски на Јанкулоска

Судијата Осман Шабани, кој е судечки судија во предметот „Титаник“, пред паузата за судењето ги извести обвинетите и нивните адвокати...

Македонија1 ден

(Видео) Ефремов: Полицајците 10 години немаат нови униформи

Претседателот на синдикалната подружница при Независниот синдикат на полицијата, Мартин Ефремов, на денешната прес-конференција пред Министерството за внатрешни работи информира...

Топ1 ден

Дваесетгодишно момче почина во сообраќајна несреќа, излетало од патот и удрило во столб

Дваесетгодишно лице со иницијали М.А. почина по сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово-село Липково. Тој управувал патничко возило „форд фокус“ со кумановски...

Економија1 ден

Катар финансиски ќе ѝ помогне на Турција за излез од кризата

Катарскиот шеик, Тамим бин Хамад ал-Тани, денеска за време на средбата со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, вети дека Катар...

Свет1 ден

Путин подготвен за средба со Ким Џонг-ун

Рускиот претседател, Владимир Путин, е подготвен да се состане со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, а руските медиуми и...

Досие