Контакт

Забава

Неуспешна мисија – вселенското летало на Израел се урна на Месечината

Објавено пред

Израелското вселенско летало синоќа не успеа да слета на Месечината.

Додека леталото се приближувало до Месечината, неколку пати изгубило контакт со командниот центар во Јехуд во Израел. Научниците не губеле надеж затоа што врската била повторно воспоставувана, но само неколку минути пред да се спушти летaлото повторно изгубилo контакт и се урнало на површината на Месечината.

Премиерот Бенјамин Нетанјаху најави дека Израел ќе продолжи да се обидува да спушти вселенски брод на Месечината.

„Ако првпат не успеете, обидете се повторно“, рекол тој.

Леталото наречено „Берешит“ го изгради непрофитната група „Спејс ИЛ“ во соработка со Израелската аеронаутичка индустрија. Леталото беше лансирано на 22 февруари од Флорида на ракетата „Фалкон 9“ на компанијата „Спејс икс“ на Илон Маск. Бродот бил со големина на машина за перење алишта, што е најмало и најевтино летало што тргнало на Месечината.

Израел се надеваше дека ќе се смести меѓу САД, Русија и Кина, кои успешно изведоа слични мисии.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Хали Бери докажа дека е сè уште Бонд-убавица во бикини слични на тие од „Умри некој друг ден“

Објавено пред

Таа предизвика бура кога излезе од океанот во портокалови бикини со нож околу појасот во Die Another Day („Умри некој друг ден“), филм од 2002 година, дел од серијалот за тајниот агент Џејмс Бонд.

И 18 години потоа, Хали Бери докажа дека сè уште го има она што е потребно за да биде Бонд-убавица.

53-годишната холивудска актерка објави фотографија на својот „Инстаграм“, на кои се гледа како оди боса по песокот во сличен дводелен костим за капење како тој од филмот.

Небото се чини дека е малку сиво, што ја наведе да се пошегува во насловот на објавата: „Никогаш немало исенчена плажа“.

Бери непрекинато изнудува комплименти со младоликоста и одржаната фигура, а во неделата уште еднаш потврди дека годините не се никаква пречка за добар изглед. Фит и феноменална, таа е пример како може да се биде секси и по 50-тата година од животот.

Прикажи повеќе...

Забава

Мадона пишува филм со сценаристката Дијабло Коди

Објавено пред

Мадона носи промени во својата музичка кариера, но таа не ги напушта ниту своите кинематографски амбиции.

Поп-иконата, која ќе наполни 62 години следната недела, се појави на „Инстаграм“ минатиот петок со видео на кое се гледа како напорно работи со Дијабло Коди, сценаристка која доби „Оскар“ за најдобро оригинално сценарио за филмот „Џуно“ (2007).

Во црно-белиот видеоклип Мадона седи на софа, а Дијабло (42) пишува на лаптоп. Иако со ова навестува дека пишува филм со сценаристката оскаровка, не открива детали на таа тема.

Кралицата на попот неодамна беше на насловните страници по одлуката да ја напушти издавачката куќа „Интерскоп“ поради нов договор за снимање со „Ворнер рекордс“, каде што всушност почна првпат.

Во опис на клипот таа напиша: „Кога си заглавен дома со повеќекратни повреди, што правиш? Пишуваш сценарио со Дијабло Коди за…?“ Пред прашалникот Мадона додаде емотикон отворена книга, проследен со симболи што се однесуваат на правење филмови и музика.

Ова, се разбира, може да доведе до многу шпекулации – како, на пример, Мадона можеби презема контрла и влегува во новиот тренд на музички биографии и избира да напише свој филм-биографија пред некој друг да го стори тоа.

Слични филмови за музичките легенди Фреди Меркјури („Боемска рапсодија“) и Елтон Џон („Рокетмен“) заслужија пофални критики, како и „Оскари“, а во подготовка се и филмски биографии за sвездите Арета Френклин и Витни Хјустон.

Прикажи повеќе...

Забава

Кардашјан и Вест слетаa во Мајами по одморoт на Доминиканската Република

Објавено пред

Ким Кардашјан се обидува да го спаси бракот со Канје Вест откако случки од нивниот приватен живот станаа јавни кога тој проговори за нив на митинг од неговата претседателска кампања во Јужна Каролина минатиот месец.

Сопружниците и нивните четири деца беа видени како излегуваат од приватниот авион, кој слета во неделата наутро по седумдневното патување на Доминиканската Република.

„Ким и Канје се сложуваат. И двајцата изгледаат многу посреќни сега“, изјави за „Пипл“ извор близок до парот по нивното враќање во САД.

Претходно, локалните медиуми коментираа дека нивниот брак е во голема криза и дека тие одлучиле да отпатуваат во обид да ги решат брачните проблеми далеку од очите на јавноста.

Ким се обидува да најде начин да го спаси бракот со 43-годишниот рапер на одмор во Пунта Кана, коментира „Пипл“. Весникот цитира извори што тврдат дека таа е исцрпена од стресот да се справи со биполарните епизоди на сопругот, како и од обврската да се грижи за нивните деца.

Истите извори велат дека Канје одбива да се откаже од претседателската трка и малата веројатност за освојување на највисоката функција на изборите во ноември. „Ким не е среќна поради ова, но тоа не е нејзиниот фокус“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван на кој му беше трансплантирано срце

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјава...

Македонија1 час

Состанокот за протоколите за училиштата ќе продолжи утре

Утре ќе продолжи состанокот на Комисијата за заразни болести со претставници на Министерството за образование и наука, на кој се...

Македонија3 часа

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите, со кои полициските униформи ќе добијат...

Свет4 часа

(Видео) Насилни протести во Белорусија, полицијата уби најмалку еден човек

Најмалку еден човек е убиен, а десетици се повредени за време на антивладините протести во Белорусија. Како што пренесуваат светските...

Македонија4 часа

Министерот Адеми се излекува од коронавирусот

Министерот за образование, Арбер Адеми, соопшти дека се излекувал од Ковид-19. „Конечно заврши предизвикот со Ковид-19! По две негативни последователни...

Свет5 часа

Младите во светот со неодговорното однесување го шират коронавирусот

Здравствените власти што се борат со пандемијата на коронавирусот се соочени со нов проблем – однесувањето на младите, кои ги...

Регион6 часа

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија...

Македонија6 часа

Само во Пехчево нема ниту еден заразен од коронавирус

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментот нема ниту еден активен случај со коронавирус. Во Пехчево, досега...

Свет17 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија18 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија18 часа

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион21 час

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија22 часа

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет22 часа

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион1 ден

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија1 ден

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет1 ден

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија1 ден

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет1 ден

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет1 ден

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Досие