Контакт

Наука

Почина многу ретка желка со мек оклоп во Кина, има само три во светот

Објавено пред

Почина последната женка желка од многу редок вид со мек оклоп во Кина. Со тоа се доведува во опасност опстанокот на овој вид желки, од кои се останати само три.

Желката, за која се верува дека има повеќе од 90 години, почина во саботата 24 часа откако локални научници, заедно со меѓународни експерти, се обидоа вештачки да ја оплодат, објави локалниот весник „Сузхоу дејли“.

Весникот објави дека немало компликации од обидот за вештачко оплодување, но дека истражувачки тим составен од домашни и меѓународни експерти ќе спроведе аутопсија за да се утврди причината за смртта.

Друштвото за конзервација на диви животни ја нарекува Јангце гигантска желка со меко ткиво, и е една од најкритично загрозените видови во светот, убиени поради лов или, пак, поради уништување на нивните живеалишта. Сега постојат само три во светот.

Во зоолошката градина во Сузхоу има една желка мажјак, додека останатите две живеат во Виетнам, но не е познат нивниот пол.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Летало на НАСА првпат забележа „марсотрес“

Објавено пред

Роботското летало „Инсајт“ на НАСА, кое од ноември минатата година се наоѓа на Марс, забележа благ потрес на Црвената планета.

Аганцијата АП информира дека се верува оти станува збор за првиот „марсотрес“ некогаш регистриран.

Според информациите, мониторот за потреси вграден во леталото регистрирал слаб сигнал на 6 април, а научниците синоќа одлучиле ваквата вест да ја споделат во јавноста.

Иако е забележан шум, кој потсетува на нежен ветер, научниците веруваат дека звуците доаѓаат од внатрешноста на Марс.

Францускиот научник Филип Лонжон, кој е задолжен за овој експеримент бидејќи европските вселенски агенции го опремиле леталото „Инсајт“, рекол дека е возбудливо тоа што, конечно, имаме доказ оти планетата е сеизмички активна.

Научниците продолжуваат да ги анализираат добиените податоци, како и три послаби сеизмички сигнали што се забележани.

Прикажи повеќе...

Забава

Фосил од гигантски лав пронајден во шкаф на кениски музеј

Објавено пред

Откако истражувачи одлучиле подетално да ги испитаат коските кои со децении стоеле во шкаф на кениски музеј, откриле сосема нов вид  гигантски цицач, пишува Би-би-си.

Новооткриениот вид наречен simbakubwa kutokaafrika, што значи гигантски африкански лав на свахили, живеел во Источна Африка пред 20 милиони години и припаѓал на група на сега изумрени цицачи наречени Hyaenodon („хиенозаби“).

Ова најново откритие може да помогне во објаснувањето што се случило со таа група.

Членовите на групата Hyaenodon, именувана по забите кои се слични на оние со денешните хиени, биле доминантни месојади повеќе од пред 20 милиони години, но всушност еволуциски не се поврзани со хиените.

„Веруваме дека simbakubwa поради своите големи заби бил месојадец многу поголем од денешните лавови, а можеби и поголем од поларна мечка“, изјави палеонтологот Метју Бортс.

Тој во 2013 година работел на истражување во Националниот музеј во Најроби и во врска со оваа студија од музејот побарал да ја погледне содржината на збирката со назнака „хиени“.

Во шкаф на музејот наишол на уникатна челуст, заби и коски од непознато суштество кои таму пристигнале откако некој ги ископал во западна Кенија кон крајот на 70-тите години на минатиот век.

Прикажи повеќе...

Забава

На Антарктикот откриена стапалка од диносаурус стара 200 милиони години

Објавено пред

Научници во тек на експедиција на Антарктикот откриле фосилизирана стапалка од диносаурус стара околу 200 милиони години.

Откриената стапалка е со големина на рака, која ја оставило животно од групата архосаур, соопшти во средата германскиот Сојузен институт за геонаука и природни ресурси (BGR) од Хановер. За кој тип диносаурус точно станува збор, засега не е јасно.

Архосаурите (Archosauria) се главно фосилна група на организми која ги опфаќа редот Тhecodontia и подредот Pseudosuchia (помали влекачи), односно диносауруси, птеросауруси (летачки влекачи) и денешните крокодили.

Научниците ја откриле стапалката во јануари 2016 година во северниот дел на Викторија ленд, но нивното откритие неодамна беше објавено во научното списание „Полар рисрч“.

Коски од диносаурус веќе претходно беа откриени во јужниот дел на Викторија ленд, рече водачот на експедицијата од BGR, Андреас Лауфер, но во северните предели досега не било откриено ништо.

„Ова е нешто што не го очекувавме“, рече тој за откривањето на фосилизираниот отпечаток.

Покрај тоа, научниците откриле фосилизирани остатоци од шума околу 1.700 километри од Јужниот пол.

„Ова покажува дека Антарктикот пред 200 милиони години не бил леден континент како што е денес“, истакнал Лауфер.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет31 минута

Ким ја напушти Русија четири часа порано

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун замина од Владивосток и тргна кон Пјонгјанг, јави руската новинска агенција „ТАСС“. Ким ја...

Свет40 минути

Антитерористичка операција во Мелбурн, уапсен маж пред црква

Еден маж е уапсен во близина на англиканската црква Света Марија во северниот дел на Мелбурн, при операција на австралиската...

Македонија2 часа

На граничниот премин Богородица се чека и до 45 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, велат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Избори 201913 часа

(Видео) Заев од Велес: Ќе игра метлата и на другата страна, кај оние што опструираат и враќаат режим!

Ќе фаќа метлата и на другата страна, на оние што опструираа. Ние сме добри, сите сме еднакви. Слушам пак списоци...

Топ14 часа

Извршен увид во скопско Рашче, каде што беше убиено едно лице

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје изврши увид во селото Рашче каде што попладнево беше пронајдено починато машко...

Избори 201914 часа

Сиљановска во Карпош: Силата на аргументите мора да победи, вистината е на наша страна

Кандидатот за претседател Гордана Сиљановска-Давкова денеска на трибина во Општина Карпош им се заблагодари на граѓаните што ја подржаа во...

Македонија20 часа

95 новозаразени со сипаници, бројката се намалува, но епидемијата не стивнува

Во последните шест дена, од 20 до 25 април, пријавени се 95 нови случаи на заразени со сипаници. Во споредба...

Избори 201921 час

Гласањето поништено, но прегласување нема – ДИК прифати 7 од 14 приговори

Од 14 приговори, Државната изборна комисија (ДИК) прифати 7 приговори поднесени од штабот на Гордана Силјановска-Давкова, кои се однесуваа на...

Македонија22 часа

(Видео) Пендаровски: Да не бараат изговори, функционерите веднаш да ги повлечат своите роднини

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски изјави дека е неоправдано и неодговорно изнаоѓањето изговори дека се работи за некакви грешки и побара...

Македонија22 часа

Кирацовски најави повлекување на роднините од државните институции

Пратеникот од СДСМ, Александар Кирацовски, вели дека ќе ги повлече сите свои роднини од работните места во државните компании. Ова...

Избори 201923 часа

(Видео) 42 потпишани во списокот, а 82 гласачки ливчиња на избирачко место во Охрид

На избирачкото место 1338 во општина Охрид се делеле по две гласачки ливчиња за претседател и за градоначалник, а гласачите...

Македонија23 часа

Кабинетот на Иванов: Прекршочните пријави на ДКСК се политичка одлука

Прекршочните пријави на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) против претседателот Ѓорге Иванов се политичка одлука, реагира Кабинетот на претседателот....

Избори 20191 ден

(Видео) Вишок ливчиња во гласачките кутии, ДИК поништи гласање на повеќе избирачки места

Државната изборна комисија го поништи гласањето на повеќе избирачки места затоа што во гласачките кутии имало повеќе гласачки ливчиња од...

Македонија1 ден

Судијата Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет

Членовите на Судскиот совет едногласно со 12 гласа „за“ го избраа врховниот судија Киро Здравев за нов претседател на телото...

Избори 20191 ден

Кекеновски: Мицкоски повикува на одѕив како Груевски во 2004 година кога одработи за Црвенковски

Историјата и постапките на лидерите на политичките партии кога се во прашање претседателските избори се повторуваат, констатира професорот и лидер...

Македонија1 ден

Земјотрес во Дојран и Гевгелија

Земјотрес со јачина од 2,8 степена според Рихтеровата скала бил почувствуван ноќеска во Дојран и Гевгелија. „Телеметриската сеизмолошка мрежа утринава...

Свет1 ден

Путин: Разговорот со Ким беше темелен; Ким: Плоден и конструктивен

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска изјави дека разговорот во четири очи со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Владивосток бил темелен....

Вести1 ден

Прва средба Путин – Ким во Владивосток

Светска тема број еден денеска е средбата меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун. Аналитичрите ја споредувааат...

Македонија2 дена

(Видео) ИВЗ: Одлуката на судот е донесена со фалсификувани документи, местото на судиите им е во Зоолошка

ИВЗ обвинува дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи. Oд...

Македонија2 дена

ДКСК: Без интервјуа и записници се вработувале роднините на Кирацовски, Бектеши, Адеми

Целиот процес за тоа како тече непотизмот во државните и јавни институции денеска беше обелоденет на седницата на Државната комисија...

Досие