Контакт

Наука

Таинствена компанија ослободи досега невиден потенцијал на сончевата енергија

Објавено пред

Таинствена стартап-компанија, која е поддржна од Бил Гејтс, направи неверојатен пробив во областа на сончевата енергија што може да помогне во зачувување на нашата планета.

Компанијата „Хелиоген“, досега не многу позната во јавноста, која се занимава со чиста енергија, во вторникот објави дека открила начин преку кој со помош на вештачка интелигенција и мноштво огледала може да се собере голема количина сончева енергија, која создава електрична топлина над 1.000 Целзиусови степени.

Компанијата всушност креирала соларна печка каде може да се достигне температура која изнесува приближно една четвртина од онаа на површината на Сонцето, пишува Си-ен-ен, а пренесува „Индекс“.

За првпат успешно е концентрирана толкава сончева енергија за таа да може да се употребува при изработка на цемент, челик, стакла и други индустриски производи. Со други зборови, сончевата светлина наскоро би можела да ги замени фосилните горива во значаен дел од индустријата и во голема мерка да го намали ослободувањето на штетни гасови.

„Тоа е технологија која е поевтина од фосилните горива и не произведува јаглерод диоксид“, изјавил за Си-ен-ен, Бил Грос, основач и извршен директор на „Хелиоген“.

„Во овој случај навистина зборуваме за пронаоѓање на светиот грал“, додал тој.

Еден од проблемите со сончевата енергија е дека сонцето не секогаш сјае, а индустриските постројки, како оние што произведуваат цемент или челик, имаат постојана потреба од високи температури. „Хелиоген“ тврди дека овој проблем ќе се реши со системи за складирање кои можат да ја зачуваат сончевата енергија за облачни и дождливи денови.

Наука

Во кинеска лабораторија родени првите хибриди од мајмун и свиња

Објавено пред

Две прасиња со ДНК од мајмуни се родени во Кина по експериментот што создаде раздор кај научниците. Двете животни брзо умреле.

Истражувачите се надеваа дека овој експеримент ќе овозможи одгледување човечки органи во животни поради трансплантација, но други предупредија на етичките проблеми поради таквиот експеримент. За создавањето на овие прасиња биле потребни повеќе од 4.000 ембриони кои во главните органи и кожата имале генетски материјал од мајмуните cynomolgus. Животните починале во рок од една недела, но и двете изгледале нормално кога се родиле.

Даглас Муњоз, невронаучник на Квинс универзитетот во Канада, го прогласи проектот за опасен.

„Да започнеме со манипулирање на животните функции на ваков начин, без целосно да знаеме како да реагираме ако нешто тргне во погрешен правец, навистина ме плаши“, рекол тој.

Во јули, Кина предложи создавање мајмуни со мозоци со делумно човечки функции поради проучување на болести како што е Алцхајмерот.

Некои експерти пак сметаат дека прилагодувањето на животните со цел да се пронајде решение за тешки човечки заболувања е во центарот на биомедицинските истражувања со децении.

Прикажи повеќе...

Забава

(Видео) 3Д-зебри против брзо возење на Тајланд

Објавено пред

Вообичаената пракса со казнување на несовесните возачи не дава резултати поради што во светот се смислуваат поефикасни решенија. На Тајланд нацртани се пешачки премини на посебен начин принудувајќи ги возачите да погледнат и да застанат.

Обидувајќи се на креативен начин да се намали бројот на пешачките несреќи, на периферијата на Бангкок нацртани се лебдечки зебри.

Пешаците што ја преминуваат улицата изгледаат како да одат по штици што лебдат неколку сантиметри над патот. Слика што збунува, но и ги тера возачите да застанат.
Играта со перспектива ја направија 50-ина ученици и волонтери од главниот влез на училиштето.

„Мислам дека тоа е добра идеја. Кога гледам 3Д-пешачки премин, изгледа како луѓето да левитираат над патот. Тоа го привлекува моето внимание. И децата сакаат да одат по него, се чувствуваат како да одат по воздух“, објаснува еден родител на дете што учи во блиското училиште.

Според статистиката од последните четири години, која ја објави Националната канцеларија за здравствена безбедност, на Тајланд се случиле 10.672 сообраќајни несреќи, во кои учествувале пешаци.

Прикажи повеќе...

Забава

Индиски доктори од пациент отстраниле бубрег тежок 7,4 килограми

Објавено пред

Индиски доктори од пациент отстраниле бубрег тежок 7,4 килограми. Се претпоставува дека ова е најтешкиот бубрег, кој бил отстранет кога било во Индија. Бубрезите вообичаено тежат помеѓу 120-150 грама.

Пациентот боледувал од состојба наречена автосомно доминантно полицистична болест на бубрезите, која предизвикува растење цисти насекаде околу органот (бубрегот).

Еден од докторите, кој учествувал во операцијата, рекол дека големите бубрези се вообичаени за пациенти со оваа болест.

„Пациентот имаше лоша инфекција, која не реагира на антибиотици, а масивната големина на бубрегот му предизвикуваше тешкотии во дишењето поради што немавме друг избор, освен да го извадиме“, изјавил докторот.

Иако очекувале голем бубрег за време на операцијата, докторите сепак биле изненадени кога виделе колкав е заболениот бубрег. Како што рекле, другиот бубрег на пациентот е уште поголем.

Најтешкиот бубрег, според Гинисовиот рекорд, е 4,5 килограми, иако постојат податоци за бубрези што биле потешки од овој. Во САД имало бубрег тежок 9 килограми, како и во Холандија – 8,7 килограми.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Свет9 часа

(Видео) Прв состанок на Путин и Зеленски на Самитот во Париз

Рускиот претседател Владимир Путин денеска за прв пат се состанa во Париз со украинскиот претседател, Володимир Зеленски, на самитот насочен...

Регион11 час

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ12 часа

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија12 часа

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Македонија12 часа

Мицкоски: Ако не се одржат предвремените избори ќе ги преиспитаме односите со Пендаровски

Одложувањето на предвремените парламентари избори кои беа договорени да се одржат на 12 април, според ВМРО-ДПМНЕ ќе ја втурнат државата...

Македонија15 часа

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион16 часа

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт17 часа

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет17 часа

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Македонија18 часа

Пронајдени 27 килограми марихуана, приведени две лица од Албанија 

Полицијата пронашла 27 килограми марихуана во автомобил кај селото Кажани-на патот за битолското село Ѓавато. Уапсени се две лица, возачот...

Свет19 часа

Избрана новата премиерка на Финска, најмлада во светот

Владејачката социјалдемократска партија на Финска ја избра новата премиерка 34-годишната министерка и пратеничка Сана Марин. Таа ќе биде најмладата претседателка...

Свет19 часа

Тежок понеделник во Франција, продолжува штрајкот и сообраќајните проблеми

И денеска продолжува штрајкот во Франција, а со тоа и хаосот во сообраќајот. Вчера, во четвртиот ден од штрајкот на...

Свет19 часа

(Видео) Ерупција на вулкан на Нов Зеланд, има и жртви

Едно лице загина, а 20-на се повредени во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација...

Регион1 ден

Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Повеќе од 300 илјади тони храна се фрла годишно во Хрватска, додека бројни здруженија и организации истовремено бараат да се...

Топ1 ден

(Видео) Страотна сообраќајка во Бутел – излетал oд патот, ја пробил оградата и се превртел на булеварот

Страотна сообраќајка се случи вечерва во скопската населба Бутел. Момче и девојка кои се наоѓале во возило со тетовски регистарски...

Регион1 ден

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Речиси сите летови до и од главниот град на Босна и Херцеговина од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани поради...

Топ2 дена

Девојче повредено во тешка сообраќајка на Качанички пат

Во тешка сообраќаjна несреќа која попладнево се случила на Качанички пат повредено е девојче кое во инцидентот добило скршеница на...

Топ2 дена

Напаѓачот кој прободе момче во Бутел има 12 години, кривична ќе добие и неговиот татко

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12...

Македонија2 дена

Се запали стан на „Рузвелтова“, пожарот избил при готвење

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“. Според информациите од терен,...

Досие