Контакт

Актуелно

Европа60 минути

ЕУ се договори за климатска неутралност до 2050, Полска засега се оградува

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во текот на ноќта објави дека постогнат е договор за јаглеродна неутралност до 2050...

Свет3 часа

Околу 5,5 милиони жители на Јужен Судан се соочуваат со глад

Сушата и поплавите во Јужен Судан предизвикаа политичка нестабилност и закана од глад за околу 5,5 милиони жители, соопшти Светската...

Вести3 часа

Пентагон тестира балистичка ракета

Пентагон тестираше балистичка ракета, што е забранета со Договорот за нуклеарни боеви глави со среден дострел (ИНФ). Тестирањето било извршено...

Македонија3 часа

Променливо облачно време со локален дожд, а на планините снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб локален дожд, а на планините со снег, информира УХМР. Пообилни врнежи ќе...

Македонија3 часа

Намалена видливост на патот кон Попова Шапка и на Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози на повисоките и наместа влажни коловози на пониските места, информира АМСМ....