Контакт

Забава

Претприемач нуди евтино хотелско сместување во цевки

Објавено пред

Кинески претприемач од источната покраина Хенан дошол до иновативна идеја да понуди евтино хотелско сместување во фабрички бетонски цевки.

Претприемачот се решил да го искористи материјалот кој вообичаено се фрла, па затоа вели дека не станува збор само за иновација, туку и за еколошка иницијатива.

Сепак, медиумите забележуваат дека најверојатно станува збор за рудиментарен комфор, а ниту погледот од „хотелската соба“ не е пријатен, но ја признаваат оригиналноста на идејата.

Тие се наменети за туристите кои патуваат во рурална Кина, за да почувствуваат некои едноставни задоволства, вели досетливиот хотелиер. Хотелските соби од новата генерација се наоѓаат во петнаесетина цевки поставени во природа. Секоја соба има клима уред. Предвидени се исклучиво за двојки, зашто се опремени само со брачен кревет. За целосно уживање, цевките однадвор се декорирани со улични графити.

Овај невообичаен „хотелски комплекс“ веќе станал популарен кај домашните викенд туристи коишто сакаат да го тестираат. Покраината Хенан, една од најголемите и најгусто населени во Кина, и кога би била самостојна земја, би била 12-та најнаселена зад Мексико, па оттаму руралниот викенд туризам е многу прифатен. Женгжу, главниот град на провинцијата, е еден од најбрзо растечките градови во Кина, има девет милиони жители, а поголемиот број работат во технолошкиот сектор. Меѓутоа, туристите кои сакаат да видат повеќе од регионот, бегаат од бетонските бункери и смогот. Во Хенан, инаку, се наоѓаат најпознатите историските локалитети во Кина, меѓу кои и Јун, разурнатата престолнина на древната династија Шанг./крај/мф/сн

Извор: AFP©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Деми Мур ќе настапи во поткаст-серија

Објавено пред

Деми Мур глуми и е извршен продуцент на сценариото за поткаст-серијата со наслов Dirty Diana.

Новата аудиодрама се фокусира на пар што се обидува повторно да се поврзе среде неуспешен брак. Мажот и жената се соочуваат со брак што умира додека губат контакт со својата интимност.

Деми настапува заедно со Клас Банг како двајца партнери што се обидуваат да работат на својот брак и интимност, како што може да се чуе во првиот трејлер што се појави преку People.

Dirty Diana, фиктивна серија од шест дела, почнува в понеделник, 13 јули, преку поткаст.

Прикажи повеќе...

Забава

Џена Деван изгледа совршено четири месеци по породувањето

Објавено пред

Таа го роди својот син Калум во март.

А неделава, неполни четири месеци по породувањето, Џена Деван сподели „Инста-приказна“, на која го покажа своето нокаут-тело во едноделен црн костим за капење.

Во објавата таа им се заблагодарува на ќерката на Дејвид Фостер, Сара, и брендот Summersalt, за нејзиниот нов омилен костим за капење, кој ќе го носи постојано дома.

39-годишната професионална танчарка предизвика бура на социјалните мрежи со својата совршена фигура, со крената рака за да го почувствува сонцето.

Поранешна сопруга на актерот Ченинг Тејтум го роди своето второ дете, синот Калум Мајкл Ребел Кази, во март.

 

Своето второ дете го доби со свршениокот Стив Кази, кој неодамна ја побара за жена, а од бракот со Тејтум ја има шестгодишната ќерка Еверли.

Прикажи повеќе...

Забава

Џони Деп ја нападнал сопругата во авион, тврди адвокатот на „Сан“

Објавено пред

Холивудската ѕвезда Џони Деп ја удрил поранешната сопруга Амбер Херд на приватен лет во пијана состојба затоа што верувал дека има афера со актерот Џејмс Франко, според тврдењето на тимот адвокати на британски „Сан“.

Деп во судскиот процес за клевета против британскиот таблоид „Сан“, кој тој го поведе поради статија во која весникот го опишува како тепач на жени, негира дека ја нападнал Херд обвинувајќи ја неа дека таа е агресорот и дека тој само се обидувал да ја смири.

Во текот на првите два дена од она што се очекува да биде тринеделен процес во лондонскиот Висок суд, тимот што го застапува таблоидот тврдеше дека Деп пиел и се дрогирал. Адвокатите исто така говореа и за неговиот однос со Херд, со коа се ожени во 2015 година. Таа поднесе барање за развод 15 месеци подоцна.

Во средата главниот протагонист во „Пиратите од Карибите“ беше обвинет за напад врз сопругата при лет од Бостон за Лос Анџелес по наводна караница за Џејмс Франко, кој глумеше со неа во филмот „Дневниците на Адерал“.

За време на летот, „Деп ја навредувал Херд со погрдни зборови, рекол дека сака секс помеѓу снимање кадри и ја нарекол курва“, рече Саша Вас, адвокат на „Сан“.

„Во слеп бес тој ја удрил по грбот додека се обидувала да се оддалечи од него и ѝ удрил шлаканица по лицето“, рече Вас.

Деп ги негира обвинувањата.

„Јас не сум насилна личност, особено со жени“, изјави тој во судницата во средата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Регион1 час

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион3 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет4 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион5 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ5 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија5 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион6 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија7 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион7 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија8 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион17 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион19 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион19 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет22 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион24 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија1 ден

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија1 ден

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион1 ден

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Досие