Контакт

Забава

SpaceX ќе испрати двајца вселенски туристи на круг околу Месечината во 2018-та

Објавено пред

Приватната американска вселенска компанија „SpaceX“ планира да испрати двајца туристи на лет околу Месечина во текот на идната 2018 година, соопштија од компанијата.

dobivaj vesti na viber

 

„Задоволни сме што можеме да објавиме дека две приватни лица преговараа со SpaceX за патување околу Месечината кон крајот на следната година. Тие веќе дадоа значителен придонес, со цел да се оствари летот кон Месечината“, се наведува во соопштението.

Според тврдењето на „SpaceX“, има и други заинтересирани за ваквите летови. Притоа не е прецизирана сумата којашто треба да ја издвојат пионерите во вселенскиот туризам.

Во октомври 2016 година во Мексико, претприемачот и сопственик на компанијата „SpaceX“, Илон Макс, изјави дека следните години планира да испрати луѓе на Марс, меѓу другото, зборувајќи дека човештвото треба да се подготви за создавање колонии на другите планети за да го избегне исчезнувањето и да стане интергалактички вид.

Во неговите планови е изградба на „град“ од милион жители на Марс, и организација на „самоодржливи“ експедиции на Црвената планета со милиони „марсонаути“. Пресметките на Маск покажувале дека тоа патешествие би траело две години, а се надева дека билетот во еден правец би чинел од 100 до 200 илјади долари.

Неговата компанија „SpaceX“ веќе ги изведе првите тестови на ракетните мотори „Raptor“, кои се планира да се користат за мисиите на Марс од 2024 година.

Клучниот логистички проблем е доставувањето на храна и вода во космосот за исхрана на астронаутите во текот на месеците или години, колку што ќе траат мисиите во длабоката Вселена./крај/мф/сн

Забава

Ар Кели е веќе зад решетки, ќе мора да им плати оштета на жртвите

Објавено пред

Американскиот аренби пејач, текстописец и продуцент Ар Кели (Роберт Силвестер Кели) осуден двапати оваа година за сексуални злосторства, ќе треба да плати најмалку 300.000 долари оштета на некои од неговите жртви, соопшти федерален судија во средата.

dobivaj vesti na viber

„Со овие пари две жени, Џејн и Стефани, ќе ги покријат трошоците за терапија и третман на херпес“, изјави окружната судијка Ен Донели на сослушувањето во Бруклин.

Таа сума веројатно ќе се зголеми откако обвинителите повторно ќе ги пресметаат трошоците за лековите за Стефани.

Донели ги отфрли барањата на обвинителите да ѝ надомести на Џејн за изгубениот приход и да обезбеди каква било компензација на третата жртва позната како Соња.

Кели, кој моментално е во федералниот затвор во Чикаго, виртуелно присуствуваше на сослушувањето преку апликацијата „Зум“.

Во јуни Кели беше осуден на 30 години затвор, откако поротата го прогласи за виновен за рекетирање и принудување жени и деца на проституција во раните 90-ти години. Поротата утврди дека пејачот и продуцент ја користел својата медиумска популарност и слава да изложува млади и малолетни женски фанови на систематска сексуална злоупотреба.

Судијката Донели го осуди обвинетиот откако ги слушна сведочењата на неколку преживеани жени кои сведочеа дека злоупотребата на Кели оставила длабоки траги во нивниот живот.

Обвинителите тврдеа дека 55-годишниот Кели ја користел својата слава и богатство во текот на повеќе од две децении за да намами жени и малолетни девојки во својата орбита поради секс.

Кели исто така беше осуден минатиот месец во Чикаго под одделни обвиненија за детска порнографија и намамување малолетни девојчиња за секс.

Прикажи повеќе...

Забава

Мел Си речиси ќе ја исфрлеле од „Спајс грлс“ по кавгата со Викторија

Објавено пред

Мелани Си за малку ќе била исфрлена од „Спајс грлс“ откако се скарала со Викторија Бекам.

dobivaj vesti na viber

Поп-ѕвездата (48) се прослави заедно со Викторија (48), Ема Бантон (46), Мел Би (46) и Гери Халивел (50), како дел од некогаш популарниот бенд девојки од 90-тите, но објасни дека кавгата можела да ја чини место во фамозната петорка уште пред да го издадат револуционерниот деби сингл Wannabe.

„Нешто се случи доста рано во патувањето на ‘Спајс грлс’, и малку се скарав со Викторија на доделувањето на британските музички награди (Брит-авордс) во ’96-та. Имаше мал испад, и ми се закануваа дека ќе ме исфрлат од бендот“, рече таа во интервју за „Ентертејнмент тунајт“.

 

Хитмејкерката (Say You’ll Be There) откри дека во тој момент станала опседната со контрола над себе, што на крајот довело до нарушување во исхраната додека се борела со светската слава.

Прикажи повеќе...

Забава

Марк Закерберг отпадна од топ 10 најбогати луѓе во САД

Објавено пред

Главниот извршен директор на компанијата „Мета“ (поранешен „Фејсбук“), Марк Закерберг, повеќе не е меѓу првите десет најбогати луѓе во САД, според „Форбс“.

dobivaj vesti na viber

Угледниот бизнис-магазин го откри ова преку неговата листа на 400 милијардери во САД („Форбс 400“) во вторникот, наведувајќи дека Закерберг изгубил повеќе од половина од своето богатство во вкупен износ од 76.8 милијарди долари, што почна да се случува во септември 2021 година.

Според „Форбс“, ова е првпат интернет-претприемачот да доживее ваков пад од 2015 година, бидејќи од трето падна на единаесетто место.

Марк Згутович, аналитичар во „Бенчмарк“, фирма за истражување и инвестициско банкарство, откри дека „Фејсбук“ во моментов не заработува пари од рекламирање што негативно влијаело на сопственикот на компанијата.

Илустрација на „Форбс“ за Марк Закерберг, кој испадна од топ 10 најбогати Американци

„Фејсбук најмногу заработува од рекламирање, а сега веќе ги нема тие податоци. Сите овие сигнални податоци исчезнаа, што во основа значи дека огласувачите имаат проблем да кажат дали кампањата била успешна или не“, рече Згутович.

Закерберг првпат стана милијардер во 2008 година, само четири години по основањето на „Фејсбук“. На возраст од 23 години, тој беше најмладиот милијардер во тоа време, дебитирајќи на позиција 321 на „Форбс 400“. Тогаш неговото богатство беше проценето на 1.5 милијарда долари.

Сепак, до 2011 година нето-вредноста на Закерберг се зголеми речиси 12 пати на 17.5 милијарди долари.

Најбогатиот Американец на листата на Форбс е извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, поради неговиот пораст од 11% во проценетите 60.5 милијарди долари додадени оваа година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Македонија ќе добие 4 милиони долари од продажбата на вилата на СФРЈ во Њујорк

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина,...

Економија31 минута

(Видео) Коциќ: Сметките за струја на граѓаните ќе бидат субвенционирани со 80 отсто

Пратеникот на СДСМ, Ненад Коциќ, на прес-конференција изјави дека обезбедени се пари и ќе има доволно за сите потреби од...

Македонија1 час

Анкета: Општинските инспектори се жалат на недостиг на опрема и кадар за определени области

НВО Инфоцентарот заедно со партнерските организации Спектар од Крива Паланка и Центарот на заедницата на општина Струга, во јуни годинава,...

Регион1 час

Апсења во Подгорица – со години работеле за руската разузнавачка служба

Неколку црногорски државјани се уапсени во Подгорица под сомнение дека работеле за руската разузнавачка служба, дознава „Вијести“ од повеќе извори....

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница за нивниот предлог-закон за енергетика

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата достави барање до Собранието за одржување  итна седница на која ќе се разгледува предлог-законот...

Свет2 часа

Трамп: Се смееја на моите предупредувања, ама веќе не се смеат

Саботажата што ги оштети гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2 може да доведе до ескалација или дури и...

Европа2 часа

Дали Путин би ризикувал да ги искористи своите подморници во предизвикување експлозии на „Северен тек“?

Три крајбрежни линии на рускиот гасовод Северен тек, кој ја снабдува Германија, претрпеа „невидена“ штета во понеделникот, што резултираше со...

Европа3 часа

Ердоган: Го познавам Путин, кога нешто ќе замисли, го прави тоа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, опишувајќи ги рускиот претседател Владимир Путин и плановите на Русија по референдумот за ослободените територии,...

Економија3 часа

МТСП: Во тек е етапната исплата на септемвриските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на 29.9.2022 година (четврток) почнува етапната исплата на пензиите за септември, кои...

Европа4 часа

Володин: Забрането е Русите да бегаат од мобилизација

Вјачеслав Володин, претседателот на руската Дума, на Телеграм објави дека Русите не треба да бегаат од Русија во обид да...

Економија4 часа

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

„Економско енергетскиот совет на Владата на синоќешната седница донесе одлуки кои гарантираат непречено снабдување со електрична енергија и енергенси за...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Ковачевски има психофизички проблем кој му предизвикал трајна неспособност, може да носи погрешни одлуки

„Дезертерот Ковачевски кукавички бега од одговори и одговорност. Тој треба да каже едноставно дали лажел за да избегне служење воен...

Регион4 часа

(Видео) Поплава во Риека, загина маж во автомобил

Силно невреме вчера ја зафати Риека и предизвика огромни поплави. Сообраќајот во делови од градот, вклучително и поголемиот дел од...

Свет4 часа

Бајден: Не злоупотребувајте го ураганот за да ја зголемите цената на нафтата

Американскиот претседател Џо Бајден ги повика нафтените компании да не ги зголемуваат цените на горивата злоупотребувајќи го ураганот Ијан, кој...

Економија15 часа

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната...

Македонија20 часа

Објавени имињата на новите директори на јавните претпријатија во Скопје

Назначени новите в.д. директори на јавните претпријатија во Скопје. Со ЈП „Лајка“ назначена е да раководи Радмила Пешева, а со...

Економија20 часа

Андонов: Ако не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите

Доколку не се постигне договор со „Адора“ за топланите, решението ќе се бара во Законот за управување со кризите, при...

Македонија21 час

Се засилува потрагата по лицето кое со „голф 4“ падна во реката Вардар кај Желино

Oд раните утрински часови продолжена е потрагата и се засилува по лицето кое со автомобил „голф 4“ падна вчера во...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски нуди план за справување со енергетската криза: Двојно поевтина струја и спречување на инфлацијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со тимот претставници на највисокото раководство на партијата, вклучително и голем дел од градоначалници...

Македонија22 часа

(Интервју) Дејвид Гир: Дали сте подготвени утре да се приклучите кон ЕУ – очигледно не

За пристапување во ЕУ потребни се институции кои се професионални и се базираат на заслуги а не на партиски интереси,...