Контакт

Забава

„Свемирко“ и диџеј Фиц на „Здраво млади“

Објавено пред

SVEMIRKO и DJ Fitz се новите изведувачи за овогодишното деветто издание на фестивалот на нова музика „Здраво млади“, кој е закажан за 31 август во паркот на МКЦ.

Најинтересната современа појава на поп-музика на Балканот – бендот „Свемирко“ и добро познатиот диџеј Фиц се приклучуваат на досега најавените артисти: канадското пост-панк трио „Операторс“, аргентинците Mueran Humanos, хрватското мистериозно електропоп дуо – Nipplepeople, како и претставниците на европската (односно берлинската) електросцена CONFORCE, VIVIAN KOCH, ALEX ACID, програма курирана од нашиот репрезент и берлински резидент STOJCHE.

Билети за фестивалот можат да се набават на билетарница на МКЦ или оналјн преку bileti.mkc.mk по промотивна цена од 400 денари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Пласидо Доминго „жали“ поради сексуалното вознемирување

Објавено пред

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго, кој се соочува со повеќе обвиненија за сексуално вознемирување, во вторникот се извини за „повредата“ што им ја предизвикал на жените што го обвинуваат, велејќи дека прифаќа целосна одговорност за своите постапки.

79-годишниот маестро, кој беше директор и диригент во некои од најпрестижните светски оперски куќи, е обвинет од најмалку 20 жени за насилно бакнување, допирање и непримерни активности кои датираат од 1980 година.

„Почитувам дека овие жени конечно се почувствувале спремни да зборуваат, и сакам да знаат дека навистина ми е жал за повредата што им ја предизвикав. Прифаќам целосна одговорност за моите постапки,“ стои во соопштението објавено од неговиот публицист во Лос Анџелес.

Во изјавата не се потврдени конкретно наводите.

Доминго претходно ги негираше сите тврдења, нарекувајќи ги „неточни“ и рече  дека сите интеракции и меѓусебни односи „секогаш биле добредојдени и консензуални“.

Обвинувањата излегоа на површина во август минатата година, а два месеци подоцна тој се повлече од функцијата генерален директор на Операта во Лос Анџелес како и од понатамошни настапи во њујоршката „Опера Метрополитен“ со што всушност ја заврши својата кариера во САД.

Изјавата на Доминго беше објавена кога американскиот синдикат на музички уметници (АГМА) ја заврши независната истрага против славниот баритон (претходно тенор) за наводно сексуално вознемиривање и дискриминација. Истрагата започна во септември откако 20 жени го обвинија Доминго за вознемирување, недолично сексуално однесување и дека во некои случаи ја користел својата позиција за да им наштети на кариерата.

„Истрагата заклучи дека г-дин Доминго, всушност, имал несоодветна и непримерна активност, почнувајќи од флертување до сексуални намери, во и надвор од работното место,“ се вели во соопштението од синдикатот за опера, хор и танц.

„Многумина од сведоците наведоа страв од одмазда односно страв за својата кариера како причина што не проговориле порано,“ се вели во соопштението, посочувајќи дека Одборот ги прифаќа наодите на извештајот и ќе преземе соодветни активности.“

Прикажи повеќе...

Забава

Мерил Стрип ја смени бојата на косата

Објавено пред

Мерил Стрип одамна е позната по русите перчиња.

Но, таа реши да направи драстична промена на својот имиџ. Во понеделникот 70-годишната актерска легенда, која моментално е на снимање на нејзиниот најнов филм, се појави со светло црвена коса токму кога се снимаше нова сцена од филмот.

Хероината на Sophie’s Choice („Изборот на Софија“) глуми со Никол Кидман во филмската адаптација на The Prom, во режија на Рајан Марфи.

Моќната шефица од The Devil Wears Prada („И ѓаволот носи Прада“) беше визија во бело кога излезе од нејзината приколка.

 

Прикажи повеќе...

Забава

Бела Хадид позира топлес на третман за зајакнување на имунитет

Објавено пред

Бела Хадид во понеделникот наутро сподели две впечатливи фотографии за нејзините 29 милиони следбеници на Инстаграм.

23-годишната сирена на модна писта позира топлес, своите интимни делови ги крие со едната рака, а со втората прави селфи во огледало додека е на третман за јакнење на имунолошкиот систем во Париз.

 

Посетата на Франција се случува кратко време по Модната недела во Милано (Milan Fashion week), по која носеше маска поради стравувањата од коронавирус.

Од светот на манекенството таа се префли на спа-уживање. По завршување на ангажманот во Италија, Бела реши да закаже спа-третмани во парискиот екслузивен спа-центар „Диор престиж“.

И додека го јакне својот имунитет, ќерката на Јоланда Хадид прави селфиња и ги објавува на својот Инстаграм. Таа не носи горен дел облека, а со раката ги покрива градите.

„Место за кулирање: Не е реклама … само сакам да ви кажам дека ова е најмагичното место во Париз … кога и да е мојот имунолошки систем намален, знам точно каде да одам …“ напиша таа на објавата.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа23 минути

Девојче од Ломбардија е првото дете заразено со коронавирус во Италија

Девојче од Италија, кое има четири години, е заразено со коронавирус, јавија денеска италијанските медиуми. Детето доаѓа од местото Кастиљоне...

Економија54 минути

Најбогатите во светот за само еден ден изгубија 120 милијарди евра

Најбогатите 500 луѓе во светот во понеделникот изгубија 139 милијарди долари, или над 120 милијарди евра на берзите, што ги...

Македонија1 час

Од денеска до 11 март граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список

Од денеска до 11 март на полноќ граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список преку апликацијата на веб-страницата...

Регион2 часа

Потврден и вториот случај на коронавирус во Хрватска

Хрватскиот министер Вили Берос го потврди и вториот случај на коронавирус во Хрватска. Инфициран е и братот на еден млад...

Македонија2 часа

Патничката од Милано нема коронавирус, покажаа анализите

Резултатите на пациентката која синоќа беше тестирана на коронавирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни, соопшти Министерството за здравство,...

Спорт12 часа

За три месеци ќе се знае дали ќе има Олимпијада во Токио

Членот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Дик Паунд предупредува дека наскоро ќе мора да се донесе одлука за откажување на...

Македонија14 часа

Продолжен притворот за Емил Јакимовски, пресуда на 6 март

Нови 30 дена притвор му биле определени на Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар и член на ВМРО-ДПМНЕ, обвинет...

Македонија14 часа

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го...

Македонија18 часа

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија19 часа

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија20 часа

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион21 час

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија22 часа

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно24 часа

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија24 часа

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион1 ден

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред Обвинителството и Врховниот суд

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест во 18 часот, кој ќе почне пред Обвинителството, а ќе заврши пред...

Спорт1 ден

Џордан во солзи се прости од Коби Брајант (Видео)

Кошаркарската легенда Мајкл Џордан се прости од Коби Брајант, кој на 26 јануари заедно со својата ќерка Џијана и уште...

Македонија1 ден

Тестовите потврдија – нема заразен од коронавирус во земјава

Лицето кое синоќа беше примено на Инфективната клиника во Скопје е тестирано и нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство....

Свет1 ден

Почна процесот за екстрадиција на Асанж во САД

Првото рочиште во процесот на екстрадиција на Џулијан Асанж во САД се одржа пред судот во Лондон, при што двете...

Досие