Контакт

Забава

Tаткото на Бритни Спирс ја нарече суспензијата „загуба за Бритни“

Објавено пред

Судијата донесе одлука на рочиште минатата среда Џејми Спирс повеќе да нема главен збор за финансиите на неговата ќерка бидејќи таквиот мандат е неодржлив и тој треба да биде заменет со сметководителот Џон Зејбл.

Иако Џејми се согласи да се повлече од конзерваторскиот надзор, тој сега вели дека неговото отстранување е „погрешна одлука“.

Во изјава што ја објави неговата адвокатка Вивијан Торин стои: „Господинот Спирс ја сака својата ќерка Бритни безусловно. Веќе 13 години тој се обидува да го направи она што е во нејзин најдобар интерес, без разлика дали е конзерватор или нејзин татко.“

„Ова почна со негова согласност да служи како нејзин чувар кога доброволно се вклучи во овој надзор со кој требаше да ѝ се помогне да ја оживее кариерата и повторно да воспостави врска со нејзините деца. За секој кој се обидел да му помогне на член на семејството кој има проблеми со менталното здравје тие треба да ја ценат огромната количина на секојдневна грижа и работа во рамки на тој процес.“

Адвокатката, исто така, ги истакнува „лажните, шпекулативни и неосновани напади“ против него во врска со спорното старателство кое му беше доделено од судот во Лос Анџелес во 2008 година.

„И покрај суспензијата, Спирс ќе продолжи да внимава на најдобрите интереси на својата ќерка и ќе работи со добра волја кон позитивно решавање на сите прашања“, стои во изјавата.

Забава

Филмот-претходник на „Џон Вик“ го регрутира Мел Гибсон

Објавено пред

Серијалот за Џон Вик започна како приказна за одмазда, која потоа се претвори во сопствена верзија на стилска бруталност, а на крајот стана модерна студија за естетизација на насилството.

Претстојната мини-серија „Континентал“ е спин-оф претходник што го истражува потеклото на култниот хотел за убијци, кој има значајно присуство во франшизата.

Тоа ќе биде серија од три ноќи со лимитирани настани, во три епизоди од по 90 минути.

Сега, потврдено е дека Мел Гибсон ќе се приклучи на актерскиот тим.

Гибсон е познат по улогата на Мартин Ригс, наредник во полицијата во Лос Анџелес и поранешен војник на специјалните сили, во сагата „Смртоносно оружје“.

Кога станува збор за оружје, Гибсон е прилично погоден за улогата и има потенцијал да напредува во грубото дивјаштво на универзумот Џон Вик.

Прикажи повеќе...

Забава

Рускиот режисер на вселенски филм вели следна дестинација е Месечината или Марс

Објавено пред

Рускиот режисер Клим Шипенко во вторникот изјави дека е подготвен да снима филм на Месечината, па дури и на Марс, откако се врати од 12-дневниот престој на Меѓународната вселенска станица каде се снимаа сцени за првиот филм во орбита.

Шипенко и актерката Јулија Пересилд се вратија на Земјата во неделата откако собраа повеќе од 30 часа материјал за „Предизвик“, прогласен за прв вселенски филм, а руските медиуми го поздравија како светско достигнување.

Запрашан за можно продолжение на Месечината, Шипенко на прес-конференција рече: „Подготвени сме. Веруваме дека вселенскит филм треба да се снима во вселената. Ако станува збор за Месечината, ќе одиме на Месечината, ако е Марс, одиме на Марс.“

„Зошто да не? Зошто еден филм треба да се снима во студио? ”

Руските државни медиуми обезбедија целосно покривање на космичкиот филмски потфат, наслонувајќи се на убава приказна во време кога деловните титани Илон Маск и Џеф Безос се на насловните страници на светските медиуми со лансирање сопствени ракети, а самата руска вселенска програма претрпе одложувања, дефекти и корупциски скандали, пишува „Ројтерс“.

„Секоја секунда беше големо откритие“, рече Пересилд, која во филмот глуми лекарка која треба да отпатува до вселенската станица (ИСС) за да го спаси животот на еден космонаут.

Прикажи повеќе...

Забава

Меган Фокс и Брајан Остин и официјално се разведоа

Објавено пред

Меган Фокс и Брајан Остин Грин речиси година и пол по започнувањето на бракоразводната парница, конечно постигнаа спогодба за прекин на бракот.

Поранешните сопружници беа во брак речиси 10 години пред да објават дека се разведуваат во мај 2020 година. Како главна причина наведоа непремостливи пречки и побараа заедничко старателство над синовите.

Сега им треба само потпис од судијата. Поранешните сопружници поднесоа правни документи во кои се наведени условите на спогодбата и заедничкото правно и физичко старателство над нивните три момчиња.

Блиски извори за „ТМЗ“ велат дека немало предбрачен договор, а во Калифорнија тоа значи дека сè што стекнале во текот на нивниот 10-годишен брак треба да се подели на половина.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија15 часа

Регистрирани нови 472 случаја на коронавирус, починаа 8 лица

Денес се регистрирани 472 нови лабораториски позитивни случаја на коронавирус, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19 од...

Македонија15 часа

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија16 часа

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија17 часа

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија19 часа

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија20 часа

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија21 час

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија22 часа

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија22 часа

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Европа1 ден

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион1 ден

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет1 ден

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Македонија1 ден

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

По првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на Државната изборна комисија. Во...

Македонија1 ден

ДИК: Арсовска освои 7.805 гласа повеќе од Шилегов во првиот круг

Според податоците што вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник...

Македонија2 дена

19 починати и 107 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 нови случаи на...

Македонија2 дена

Шилегов очекува победа во вториот изборен круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за Град Скопје, вели дека влегува во изборната трка во втор круг, со изедначен број...

Македонија2 дена

Арсовска: Во вториот круг влегувам со голема предност, време е за модерно и современо Скопје

Независната кандидатка за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска со повик до скопјани и во вториот круг да ја поддржат на...

Македонија2 дена

Поткуп на гласачи, изнуда, дошол пијан да гласа – Јавното обвинителство постапува по изборните нерегуларности

Во текот на организирањето и спроведувањето на локалните избори заклучно со првиот круг на гласање одржан на 17 октомври 2021...

Досие