Контакт

Здравје

Како да бидете безбедни кога патувате со автомобил за време на пандемијата на коронавирус

Објавено пред

Целиот свет е под влијание на новата глобална пандемија на коронавирус. Наједноставниот совет за тоа како да останете безбедни е да останете дома. Но, што ако треба да одите некаде со автомобил? Следете ги овие совети.

Главното правило е да се минимизира контактот со други лица. Но, доколку морате да патувате, заштитете се. „Идеално би било доколку не одите никаде, но доколку треба да одите некаде, патувајте сами со вашиот автомобил и не превезувајте никого беспотребно. Доколку треба да одите со некого, проверете дали лицето нема акутни симптоми на респираторни заболувања. Користете респиратор или барем заштитна маска. Бидете сигурни дека ги имате деталите за контакт од сите други патници за да можете да ги пронајдете доколку се открие дека сте заразени“, вели Јана Пармова, главен лекар во „Шкода“, во која ги опишува основните правила што треба да ги следат сите.

Важно е да се има предвид дека иако автомобилот е еден вид мобилна изолациска единица што ви овозможува да го минимизирате контактот со другите на неопходните патувања, како при шопинг за храна, лекови или други најважни работи, патувањето со автомобил не е целосно без ризик.

Дезинфицирајте!

Доколку не можете да избегнете контакт со други лица и потребно е да одите некаде со автомобил, обрнете големо внимание на превентивните мерки за хигиена.„Дезинфицирајте ги сите површини што ги допирате пред и по патувањето, особено доколку го делите автомобилот со некого или доколку сте превезле некого“, вели доктор Пармова.

Сфатете го ова чистење сериозно: дезинфицирајте ги воланот, рачката од менувачот, рачната сопирачка, рачките на вратите, радио и контролите за инфозабава, но не заборавајте ги индикаторите за трепкачите и бришачите на шофершајбната, како и контролата на темпоматот, потпирачите на раце (на вратата и на централната конзола), контрола на положбата на седиштата, рамките на вратите и надворешните рачки на вратите или рачката на багажниот простор. Овие принципи се уште поважни за таксистите и другите возачи кои превезуваат патници.

Што треба да користите за дезинфекција на автомобилот? На пример, Светската здравствена организација советува да користите некои производи за чистење што веќе ги имате дома. Најмалку седумдесет проценти алкохолен раствор е ефикасен против коронавирус, а изопропил алкохол нема да направи никаква штета на површините на автомобилот. Всушност, тоа е она што производителите на автомобили ги користат за дезинфекција на делови. За да ја зголемите вашата безбедност, извештаите велат дека можете да користите алкохол за да ги избришете тапацирот на седиштата и другите меки површини во автомобилот.

Алкохолот не треба да оштетува ниту кожа, ниту имитација на кожа, но прекумерно интензивно чистење со алкохол може да го обезбои материјалот: затоа, немојте да ги чистите седиштата и другите кожени површини премногу интензивно. Сепак, по чистењето, кожените површини во автомобилот треба да се третираат со производи за заштита од кожа.

Никогаш не користете водород пероксид затоа што најверојатно ќе ги оштети површините на автомобилот. Не користете производи за чистење кои содржат амониум на екраните на допир во автомобилот, се советува во Извештаи за потрошувачи. Микрофибер крпи се идеални за чистење на сите површини и за сите начини на чистење.

Заштитните маски ги заштитуваат останатите, FFP3-маските со респиратор ве заштитуваат вас

Особено ако патувате со патници, а еден од нив е во опасност да стапи во контакт со заразено лице, користете заштитни средства, што значи заштитни маски и маски со респиратор. Класична заштитна маска нема да го заштити носителот од вирусот, но може значително да го намали ризикот од носителот да заразат други. Оттаму, дури и обичната заштитна маска е знак на грижа за другите во автомобилот и може да го намали ризикот од инфекција. За вистинска заштита, ви требаат респиратори на FFP3-класата.

Патем, возачите може да не го сфатат тоа, но многу од нив ќе имаат маска за лице за лице во комплетот за прва помош на нивниот автомобил. Во некои европски земји, тие се задолжителна опрема. Затоа, погледнете го вашиот комплет за прва помош – можеби имате маска за лице.

Доктор Пармова, исто така, советува секогаш темелно да го проветрувате автомобилот откако ќе го исчистите. И проветрувањето е поврзано со друг совет: исчистете ја единицата за климатизација. Тоа не значи да се вози автомобилот во сервисен центар – ова навистина не е добро време за тоа. Но, можете да купите (преку интернет, да речеме, или на бензински пумпи) специјализирани спрејови за чистење на системот за климатизација и вентилација на автомобилот. Иако овие не се толку ефикасни како професионалното чистење, тие можат повторно да помогнат во намалувањето на ризикот: спрејот за дезинфекција може да не го избрише коронавирусот, но да се има почист систем за греење и климатизација значи помал ризик од вирусот.

Безбедно полнење гориво

Ако апсолутно треба да одите некаде со автомобил, голема е веројатноста дека ќе треба да наточите гориво порано или подоцна. Не заборавајте да бидете внимателни во однос на хигиената на бензинските пумпи. Минимизирајте го контакт со персоналот. Откако ќе го наполните резервоарот, веднаш измијте ги рацете или барем дезинфицирајте ги со раствор за дезинфекција или гел – треба да имате доволно количество од нив во вашиот автомобил.

Идеално би било доколку користете еден од современите методи за плаќање на горивото: на пример исплата преку бесконтактна кредитна картичка. Некои бензински пумпи ви овозможуваат да користите бесконтактни начини на плаќање веднаш на пумпата, така што нема потреба да одите во продавницата. Друг начин за намалување на ризикот е да се осигурете дека резервоарот е полн, така што ќе нема потреба да се вратите на бензинската пумпа наскоро.

Иако некои мерки спречување на ширењето на коронавирус може да изгледаат драстични и прекумерни, грижата и претпазливоста се од најголема важност. Колку повеќе ги почитуваме овие мерки, толку повеќе го намалуваме ризикот од ширење на инфекцијата и толку побрзо можеме да ги вратиме животите во нормала. Затоа, бидете внимателни, колку што е можно повеќе минимизирајте го контакт со другите и патувања со автомобил, не заборавајте да ги миете рацете темелно и користете средства за дезинфекција.

 

(ПР текст)

 

Забава

(Видео) Дали е потребно да се мие храната заради заштита од коронавирус?

Објавено пред

Моментално нема докази дека ковид-19 се пренесува преку храна. Меѓутоа вирусот може да живее на површините, вклучувајќи ја амбалажата на храната, дури и до неколку дена. Затоа последниве денови се повеќе на интернет се појавуваат снимки и совети како да се дезинфицираат не само амбалажите на производите туку и самите производи. Колку ова е навистина потребно?

Миењето на овошјето и зеленчукот со средство за садови или со сапун? Ниедна од овие две варијани не смее да се користи за миење на храната. Овие средства не се направени за храна и можат да предизвикаат несакани последици.

Моменталните препораки на експертите се дека свежото овошје и зеленчук се мијат само со ладна вода. Тоа е сосема доволно. Се разбира, постојат и такви кои сметаат дека нема чисто овошје и зеленчук доколку не се измијата во детергент.

Меѓутоа, иако се смета дека коронавиорусот не се пренесува преку храна, сепак може да остане да живее неколку дена на материјалите кои се користат за пакување. Прелиминарните истражувања покажаа дека на картон односно на хартија вирусот може да преживее 24 часа, а на пластика 72 часа. Но важно е и тоа дека количеството на вирусот за брзо време се намалува во текот на тој период.

Значи постои ризик да се пренесе вирусот со допирање на контаминираната површина, а потоа да се допрат очите, носот или устата. Хипотетички, но возможно е.

„Допрете ги само производите кои имате намера да ги купите, избришете ја рачката на корпата во маркетот со средство за дезинфекција, а по завршување на пазарувањето, избришете ги рацете со средство за дезинфекција“, советува Шарлот Бејкер, доцент за епидемиологија на Ветеринарниот колеџ во Вирџинија.

„Ако сте загрижени дека пакувањето во кое се наоѓа производот е контаминиран, измијте ги рацете или дезинфицирајте ги пред да почнете да јадете. И навистина, најдобра е практиката на миење на рацете и кога не сме во пандемија#, вели Доналд Шафнер, микробиолог и експерт за безбедност на храната на американскиот универзитет Ретгерс.

Експертите, доколку се сомневате, препорачуваат миење на конзервите и пластичните пакувања со детергент или со антибактериски марамчиња. Кога ќе се заврши, задолжително да се измие работната плоча односно сите површини кои биле во допир со производите и со ќесите.

Експерите сепак наведуваат дека во овој момент нема докази дека ковид-19 се шири преку амбалажата на храната.

„Тоа не значи дека утре нема да имаме нови докази кои ќе го сменат ова наше мислење#, вели Шафнер.

Наспроти ова има и такви кои предлагаат радикални мерки за заштита и чистење на храната. Доктор Џефри Ванвинген, семеен лекар од Мичиген, вели дека една од можностите е да ги оставите намирниците 72 часа во гаража за вирусот доколку е на нив, да стане неактивен. Исто предлага овошјето и зеленчукот да се мијат 20 секунди со сапун и вода.

Ова е во спротивност со препораките на ФДА (Американската управа за храна и лекови), но сепак доколку инсистирате на темелно миење, тогаш направете го тоа само со вода.

Ризик за заразување од коронавирусот е голем и при купувањето во маркет, но од друга личност која веќе го има вирусот. И покрај редуцирањето на бројот на луѓето кои во истиот момент се во маркетот, може да се случи некој да ви се доближи повеќе од потребното. Не се плашете да побарате од другите да се повлечат ако ви се преблизу. Или почекајте некој момент додека другите не завршат работа па потоа продолжете со купување на саканиот производ.

Прикажи повеќе...

Забава

Тест на крвта може да провери над 50 вида рак

Објавено пред

Едноставен тест на крвта може да провери повеќе од 50 вида карцином често пред да се појават какви било знаци или симптоми, велат научниците. Тие се надеваат дека со тоа може да помогне да се дијагностицираат туморите порано кога тие полесно би се излекувале.

Повеќе од 99 отсто од позитивните резултати се точни, велат од тимот, но клучно е да се провери дека не пропуштаат случаи и дека не им обезбедуваат лажно уверување. Лекарите го користат тестот на испитувања со пациенти, но велат дела се потребни повеќе студии.

Судските податоци советуваат дека е подобро да се открие понапредна болест отколку почетоци на карцином, што може да ограничи колку може да биде корисно.

Тестот бара хемиски промени во делови на генетскиот код – ДНК без клетки – што протекува од тумори во крвотокот.

Истражувачите од Институтот за рак „Дана-Фарбер“ и Медицинскиот факултет „Харвард“, кои соработуваат со колегите од Велика Британија од Институтот „Францис Крик“ и Универзитетскиот колеџ во Лондон, тестирале повеќе од 4.000 примероци од пациенти, некои со и некои без карцином.

Во тестирањето биле вклучени повеќе од 50 вида карцином, како што се на дебелото црево, белите дробови и јајчниците.

И кај 96 отсто од примероците тестот точно открил за каков вид карцином се работи.

Прикажи повеќе...

Здравје

Исповед на заразен Италијанец: Верувајте, не поминуваат тешко само старите и хронично болните

Објавено пред

Непушачот и противник на користење алкохол и дрога, 38-годишниот кондициски тренер Фаусто Росо никогаш не верувал дека ќе се зарази со коронавирус и дека ќе заболи од Ковид-19.

Во Италија речиси 80.000 луѓе се заразени со новиот вирус. Еден од нив е и Фаусто Росо, кондициски тренер за младински тим во пониска лига во Италија.

Таткото на две деца даде телефонско интервју за ДПА од неговиот болнички кревет во Латина, град на 70 километри југоисточно од Рим, и ја опиша суровата реалност на живеење со вирусот.

Сè започнало на 5 март, тој се чувствувал добро на работа, но при враќањето дома качил температура од 38.

„Се јавив на лекар и ми препишаа парацетамол. Но, како што одминуваше времето, температурата не се спушташе и сè повеќе и повеќе имав потешкотии да дишам додека не се соочив со сериозна респираторна криза во саботата навечер“, објаснува Росо.

Итната помош дошла пред неговиот дом во 14 часот во неделата, при што здравствените работници носеле заштитна опрема. Сопругата на Росо се обидувала да го смири нивниот помал син.

„Гледај, дојдоа војниците од Војна на Ѕвездите, тие ќе го претворат татко ти во суперхерој“, рекла неговата сопруга.

Сепак, Росо воопшто не се чувствувал како суперхерој.

„Тоа беше најлошото искуство во мојот живот и не би го посакал на мојот најлош непријател“, вели тој.

Росо има 38 години, не пуши, не пие, оди на прегледи на секои шест месеци и никогаш немал никакви здравствени проблеми.

„Не верувајте во она што го кажуваат, дека влијае само на постарите лица и на хронично болните. Секако постар човек со тешка пневмонија каква што имав јас сега не би бил овде и не би го раскажувал неговото искуство, но тоа е единствената разлика. Јас како помлад имав ментална и физичка сила да се борам против заразата“, вели Росо.

Тој во првата недела мината во болница имал респиратор и катетер и не можел да стане од кревет. Откако неговата состојба се стабилизирала, Росо бил прашан дали сака да го проба експерименталниот лек тоцилизумаб, кој инаку се користи во третман на артритис. Неговата состојба се подобрила за 60 до 70 проценти неколку дена по земањето на лекот.

„Јас практично сум во опасност и сега, во фазата на закрепнување“, вели Росо, порачувајќи им на сите да не ги напуштаат своите домови.

„Обожавам фудбал и слушнав дека Роберт Левандовски и неговата сопруга донирале милион евра. Тоа е прекрасен гест, но сега парите не прават разлика, туку останувањето дома и почитувањето на владините ограничувања. Вирусот се шири преку заразени луѓе кои на почетокот дури не ни знаат дека се заразени“, објаснува 38-годишникот.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион30 минути

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп откако е потврдено дека еден 53-годишен маж е позитиен на коронавирус. Авганистанецот...

Македонија1 час

МТСП: Породилното отсуство се продолжува

Министерството за труд и социјална политика информира дека се продолжува периодот на платено отсуство од работа поради нега и одгледување...

Македонија2 часа

Уапсени 12 лица во Куманово поради непочитување на полицискиот час

Во периодот од 21 часот на 03 април, петок, до 07 часот утринава, на подрачјето на Куманово регистрирани се 14...

Свет2 часа

Кина повеќе не е во првите пет земји во светот по бројот на заболени од коронавирус

Во светот бројот на заразени лица со коронавирус е 1.203.859, бројот на починати е околу 64.787, од ​​кои само 40.000...

Свет3 часа

Трамп: Следната недела ќе биде најтешка

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предупреди дека во неделата која следи бројот на смртни случаи од коронавирус во земјата постојано ќе...

Македонија14 часа

МЗ: Земјава има 4.500 тестови за коронавирус, а резервите секојдневно се надополнуваат

Анализите покажуваат дека сме втора земја во регионот според бројот на спроведени тестови за коронавирус на еден милион жители, соопшти...

Регион15 часа

Во Словенија 934 заболени од коронавирус и 22 починати, направени се 25. 921 тестови

Еден месец од првиот потврден случај и 21 ден по првиот смртен случај, во Словенија бројот на заболени од коронавирус...

Европа16 часа

Шпанија ја продолжи вонредната состојба

Владата на Шпанија објави продолжување на вонредната состојба за дополнителни 21 дена откако бројот на заразени со коронавирус достигна околу...

Македонија17 часа

(Видео) Кога и како се носат маските за вистински да се заштитиме од коронавирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, на „Фејсбук“ објави видео на кое е прикажано како правилно се носат маските за вистински...

Македонија19 часа

ДСЗИ спроведува вонреден инспекциски надзор за смртта на починатиот велешанец

Државниот санитарен и здравствен инспекторат спроведува вонреден инспекциски надзор во однос на причината за велешкиот пациент кој почина пред неколку дена,...

Македонија20 часа

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483...

Свет21 час

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската...

Свет23 часа

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од...

Свет1 ден

Во Франција коронавирусот се шири во старските домови, во Белгија нови 140 починати

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина еден милион. Утрово бројот изнесува 1.099.711. Ситуацијата е се полоша во Франција,...

Македонија1 ден

Чулев: Досега на 2.405 луѓе им се издадени решенија за изолација, а 9.793 потпишале изјава за самоизолација

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев преку Фејсбук информираше дека 1322 лица не ја почитувале мерката за ограничување на движењето,...

Свет1 ден

(Видео) Мртви тела на улиците во Еквадор, мртовечниците преполни

Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви...

Македонија1 ден

Филипче: Мицкоски лаже за количината на тестови за коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свесно ја лаже јавноста за количината на тестови за коронавирус, а со тоа предизвикува паника...

Свет1 ден

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет1 ден

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Македонија2 дена

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Досие