Контакт

Здравје

Поведена иницијатива за забрана на пушење на грчките плажи

Објавено пред

Страсните пушачи ќе се согласат дека нема ништо поубаво и посмирено кога оптегнати на плажа, во дебела сенка, ќе отворите конзерва и – ќе запалите цигара.

Но, од омилените туристички дестинации на повеќето Македонци пристигнуваат лоши вести за пушачите. Грчкото здружение за хематолози (ЕАЕ) ја повикува државата да го забрани пушењето во парковите, плажите и на спортските терени.

ЕАЕ спроведува кампања за подигање на свеста за забрана на пушење на детски игралишта и  плажи веќе две години.

„Не пуши, тука си играме“, е слоганот на една од кампањите.

Турција долго време применува такви забрани, но на пофлексибилен начин, па, така, во луксузните хотели плажите се поделени на неколку делови – за пушачи, за непушачи, за семејства со деца и за оние без деца.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Maж си ја видел својата ампутирана нога на пакување од цигари без негова согласност

Објавено пред

Шеесетгодишен маж од источна Франција бил вџашен кога открил дека фотографија од неговата ампутирана нога е употребена на пакувањата од цигари без негова согласност.

Фотографијата е прикажана на пакувањата од цигарите во ЕУ заедно со пораката „Пушењето ги затнува артериите“.

Албанецот, кој живее во Мец, рекол дека ногата ја загубил во напад во 1997 година во Албанија.

Неговиот адвокат стапил во контакт со Европската комисија во врска со овој случај.
Неговиот син ја открил фотографијата минатата година во Луксембург на која видел препознатливи изгореници и лузни од ногата на својот татко.
Тој ги донел цигарите дома и татко му веднаш потврдил дека навистина се работи за неговата нога. Рекол дека никогаш не се согласил да се користи фотографија од неговата ампутирана нога.

Претпоставува дека фотографијата била направена во локална болница што ја посетил за да дознае дали може да добие протетичка нога.

Прикажи повеќе...

Забава

Менструалните чашки се безбедни како тампоните

Објавено пред

Жените може да бидат сигурни дека менструалните чашки се непропустливи исто како и тампоните и влошките, покажува првиот голем научен преглед на санитарните производи.

Менструалните чашки ја собираат наместо да ја апсорбираат крвта. Тие влегуваат во вагината, но за разлика од тампоните, може повторно да се користат.

Иако добија на популарност, истражувањето покажало дека свеста кај жените за менструалните чашки е релативно ниска.

Истражувањето, објавено во магазинот „Лансет јавно здравје“, вклучува 43 студии, а биле испитани 3.300 жени и девојки што живеат во богати и сиромашни земји.

Вообичаената загриженост кај жените во врска со користењето на чашките се болката и тешкотиите при вметнувањето или отстранувањето, како и протекувањето.

Но, истражувањето покажало дека компликациите се многу ретки. Резултатите од 13 студии покажале дека 70 отсто од жените сакале да продолжат со употреба на менструалните чашки кога им било познато како тие дејствуваат.

Четири студии, кои опфатиле 300 жени, го споредиле протекувањето меѓу менструалните чашки и еднократните тампони или влошки. Протекувањето било слично во три студии и значајно помало во менструалните чашки во една студија.

Прикажи повеќе...

Забава

Цедела лимони и отишла да се сонча, потоа плачела од болка

Објавено пред

Професионалната шминкерка Амбер Препчук од Едмонтон, Канада, во средината на јуни отишла со пријателите во колиба во близина на езеро. Во кујната таа исцедила 18 лимони за маргарита, со тоа што првите десетина ги цедела рачно додека да ја најде цедалката. Потоа малку ги измила рацете и излегла надвор да се сонча и да плива со пријателите. Два дена подоцна таа се разбудила во агонија поради ужасните изгореници на рацете.

Posted by Amber Victoria Prepchuk on Недела, 19 април 2015

„Се разбудив буквално плачејќи од болка. Ми се чинеше дека кожата ми врие однатре. Беше ужасно“, изјави таа за „Дејли мејл“.

Амбер Препчук, очигледно, страда од фотодерматитис, хемиска реакција на кожата предизвикана од хемикалии кои содржат лимонска киселина (или лимета, како и целер и магдонос), што го подобрува дејството на УВ-зраците. Таквата реакција е ретка, но некои луѓе се почувствителни.

Амбер порано немала слушнато дека кожата може да реагира на сок од лимон под дејство на сончевите зраци, а ни нејзиниот доктор, па затоа ја отфрлил можноста за изгореници или алергиска реакција. Сепак, ѝ пропишал лекови против болка, кои ги пиела една недела за да ја ублажи болката, а раните ѝ ги замотал со завои, за да се заштити од инфекција.

Неколку недели таа одела на превиткување, третмани на кожата со витамин Е, сушење и отстранување на мртвата кожа. Сега користи витамин Е, силна заштита од сонце и дневен хидратантен крем и се чини дека ѝ помага.

Амбер ги советува сите по цедење сок од лимета или лимон да си ги мијат рацете со сапун.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Инспекторот Илиевски поднесе прекршочна пријава за ректорот и тетовскиот универзитет

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски, поднесе прекршочна пријава во тетовскиот Основен суд, за Државниот универзитет во Тетово и за ректорот, Вулнет...

Македонија2 часа

Жбогар е уверен дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со...

Македонија3 часа

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес...

Македонија4 часа

Заев на одмор во Охрид и Грција, Шекеринска во Скандинавија, Царовска во Турција

Премиерот Зоран Заев со семејството ќе замине на одмор по празникот 2 Август, Илинден, во Охрид и во Грција, министерката...

Македонија5 часа

Хелсиншки комитет: Рекорден број дела од омраза во 2018 година, негативниот тренд продолжува и годинава

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод Европскиот...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија7 часа

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет9 часа

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Свет9 часа

Иран уапси 17 шпиони на ЦИА, некои се осудени на смрт

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на...

Свет9 часа

(Видео) Масакр во луксузно одморалиште, убиени 5 лица, а 6 се повредени

Вооружен напаѓач уби петмина мажи и рани уште шест лица во популарен бар во мексиканскиот град Акапулко, што е уште...

Свет10 часа

Иран ѝ се закани на Велика Британија со ескалација на тензиите во Заливот

Со оглед дека британските официјални претставници одбиваат да ја исклучат можноста за воведување санкции кон Техеран, иранскиот амбасадор во Велика...

Свет10 часа

Израел почна да урива палестински згради

Израелските работни тимови почнаа да уриваат десетина илегално изградени палестински згради во источниот дел на Ерусалим. Денешното уривање ја прекинува...

Свет11 час

Зеленски ѝ понуди сојуз на рок-ѕвезда

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија партија убедливо води на предвремените парламентарни избори со 43,9 отсто од гласовите, според излезните анкети,...

Македонија21 час

Голем пожар во Едриличарскиот клуб во Струга

Голем пожар избувна попладнево во бараките на Едриличарскиот клуб во Струга што се наоѓа кај „Машката плажа“ во градот. За...

Македонија23 часа

Спасовски: МВР без налог од судот не може да знае каде е Јанева

МВР без налог од судот или обвинителството не може да знае каде е Катица Јанева. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски,...

Регион1 ден

Мицотакис ја претстави владината програма, на соседите им порача дека соработката ќе го одреди нивниот пат кон ЕУ

Грчкиот премиер, Киријакос Мицотакис денеска во грчкиот Парламент ја претстави владината програма, во рамки на  тридневната расправа за добивање доверба на...

Македонија1 ден

Запленет глисерот на Зоран Кичеец

Запленетиот глисер во Охрид, е во сопственост на второосомничениот во случајот „Рекет“, Зоран Милевски познат како Зоки Кичеец, потврдуваат од...

Македонија1 ден

„Анима мунди“: Познат е сторителот кој свирепо уби куче во Стојаково, бараме најстрога казна

Монструозниот чин на кој сведоци беа жителите на селото Стојаково во Богданци, кога куче беше запалено со бензин е пријавен...

Македонија1 ден

(Видео) Жителите на Аеродром против центар за зависници, бараат тие да се лечат на периферијата

Жители на скопската населба Аеродром излегоа на протест, по иницијативата за преместување на зависниците од центарот во Кисела Вода, во...

Свет1 ден

(Видео) Иран објави снимка од заземањето на британскиот танкер

Иранската револуционерна гарда објави видеоснимки за кои тврдат дека ги покажуваат моментите кога нејзините припадници го заробиле британскиот танкер „Стена...

Свет1 ден

Шест лица починаа поради жешкото време во САД

Најмалку шест лица го загубиле животот поради рекордно високите температури во САД, објави „Гласот на Америка“. Според властите, жртвите се...

Досие