Контакт

Здравје

Хуман подвиг на EgyptAir, пренесе на лекување жена тешка половина тон

Објавено пред


Египетската воздухопловна компанија успешно ја транспортираше на лекување од Египет во Индија жената чијашто телесна маса достигнува 500 килограми, соопшти во петокот „EgyptAir“.

Летот бил изведен од египетскиот пристанишен град Александрија до индиската метропола Мумбаи со товарен авион од типот „Airbus 300-600“ специјално модифициран и опремен, бидејќи обичен патнички авион не доаѓал предвид, поради тоа што морале да бидат обезбедени и специјални медицински услови.

Лекарите и персоналот извеле единствена операција на транспортирање на патник на лекување, се додава во соопштението.

Жената тешка половина тон од домот до аеродромот била превезена со товарно возило со високи страни за специјалната болничка постела. Во авионот била подигната со товарен лифт, а во кабината на леталото, креветот била зацврстен за подот. 

Кабината на авионот претходно била опремена со специјална медицинска опрема, бидејќи за пациентката во тешка состојба била неопходна интензивна терапија. Жената во текот на летот била придружувана од нејзината сестра и медицински тим, составен од лекари и техничари.

Во соопштението на „EgyptAir“ се истакнува дека ова е уникатна операција изведена во историјата на воздухопловството.

Неколку часа подоцна индискиот весник Hindustan Times објави дека оваа 36-годишна Египќанка по име Иман Ахмад Абдулати, е примена во болницата „Сајфи“ во Мумбаи.

За трагичната приказна на жената првпат прилог во октомври минатата година направи телевизијата Al Arabiya, за која докторите состојбата на Иман ја опишаа како ткн „слонова болест“ или елефантиазис и „заменски жлезди“. Жената доживеала мозочен удар и останал врзана за постелата.

Кон крајот на минатата година нејзиниот случај го привлекло вниманието на индискиот лекар Муфазал Лакдавала, кој е специјализиран за баријатриска и лапароскопска хирургија, и се понудил да ѝ помогне на Имана. Побарал од индиското министерство за надворешни работи да помогне во подготовката на документацијата за жената, бидејќи таа имајќи ја предвид состојбата не можела да се јави лично во конзулатот на Индија во Александрија. Но со интервенцијата на шефот на дипломатијата Египќанката добила уредна индиска виза.

Лекувањето на Абдулати ќе трае повеќе од еден месец. Прво ќе бидат направени редица наоди, по што ќе бидат изведени неопходните оперативни зафати. Притоа, операцијата ќе биде изведена во неколку фази, со интервали меѓу нив, за да се осигури дека Египќанката успешно и без компликации ќе ги поднесува хируршките зафати. Лакдавала очекува дека трошоците за лекувањето на несреќната жена ќе бидат покриени со доброволни прилози, за што тој поведе иницијатива на сајтот change.org.

Шефицата на индиската дипломатија Сушма Саварџ веќе одговори на веста за пристигнувањето на Абдулати во Мумбаи и ѝ посака успешно лекување. „Лаквадала ме извести дека Иман Ахмад пристигна од Мумбаи од Египет за операцијата. Ѝ пожелувам успешна операција“, напиша министерот на Twitter,.

Лаквадала возврати со благодарност до Свараџ истакнувајќи дека „ѝ дала на Иман втора шанса за живот“./крај/мф/сн

 

Забава

Напуштањето на Фејсбук го намалува нивото на стрес

Објавено пред

Од

Не e мал бројот на луѓе кои размислуваат да го напуштат Фејсбук односно целосно да го избришат својот профил од оваа социјална мрежа, по неодамнешниот скандал со повреда на приватноста на корисниците. Покрај тоа, научниците тврдат дека ваквиот потег може да биде прилично добар кога станува збор за здравјето.

Една неодамнешна студија на Универзитетот во Квинсленд покажа дека напуштањето на Фејсбук за многу кратко време го намалува општото ниво на стрес.

Од вкупно 138 корисници на оваа социјална мрежа вклучени во истражувањето, една половина престанала да користи Фејсбук во рок од пет дена.

Истражувачите кај учесниците во студијата го мереле нивото на хормонот кортизол, познат како хормон на стрес, пред и по експериментот. Врз основа на овие мерења, тие откриле дека нивното ниво на патолошки стрес е намалено.

Сепак, учесниците самите пријавиле кај научниците дека се чувствуваат „помалку добро“ по петдневна неупотреба на Фејсбук, пишува News Hub.

„Луѓето тврдат дека во поголема мера не се чувствуваат задоволни со нивниот живот, како и дека со нетрпение очекуваат да се вратат на своите фејсбук активности“, рекол лидерот на истражувачкиот тим, доктор Ерик Венман.

„Тие сметаа дека во нивниот живот недостасува содржина поради прекинувањето на комуникацијата со нивните фејсбук пријатели“, додал тој.

Прикажи повеќе...

Забава

Во пакуваната вода има високи нивоа на честички пластика, тврдат научниците

Објавено пред

Од

Ново истражување покажа дека количината пластика во пакуваната вода е двапати повисока во однос на онаа од чешма, пренесе „Гардијан“.

Станува збор за неодамнешна анализа спроведена од научници во државниот њујоршки универзитет „Фредонија“ за потребите на новинарски проект на „Орб медија“. Таа покажала дека повеќе од 90 проценти од шишињата со вода од популарни светски брендови содржат микроскопски честички пластика.

Истата група од научници веќе претходно имала направено анализа на водата од чешма, која покажала дека во тој случај концентрацијата на пластика е двапати помала.

Светската здравствена организација најави и истрага за потенцијалните ризици од пластиката во водата за пиење.

Во студијата за потребите на „Орб медија“ анализирани биле 259 шишиња со вода од 11 бренда, од 19 локации во девет земји. Резултатите покажале дека во просек во секој литар пакувана вода има 325 честички пластика.

Од сите тестирани шишиња пластика не била пронајдена кај само 17 од нив. Во некои шишиња концентрацијата била исклучително висока, односно речиси 10.000 честички пластика во еден литар вода.

Во водата имало најголемо ниво на полипропилен, од кој се прават капачињата за шишињата. Анализираните шишиња со вода биле набавени во САД, Кина, Бразил, Индија, Индонезија, Мексико, Либан, Кенија и од Тајланд.

Друга неповрзана анализа на организацијата „Стори оф стаф“ испитувала пакувана вода од 19 американски производители. Во нив била пронајдена пластика, но со малку пониска концентрација.

Според Абигејл Бероус, која го спровела тоа истражување, пластиката во флашираната вода може да дојде од неколку извори.

„Ветерот многу лесно ги распространува пластичните влакна. Во фабрика тие може да дојдат во контакт со водата преку вентилацијата или облеката на вработените“, рече таа.

Прикажи повеќе...

Забава

Пронајден нов орган што се протега низ целото човечко тело

Објавено пред

Од

И покрај фактот што човечката анатомија се проучува неколку илјади години, научниците и натаму откриваат нови тајни за човечкото тело.

Имено, истражувачите од медицинскиот центар „Лангон“ во Њујорк идентификуваа нов вид орган кој би можел да биде најголем во телото.

Се покажало дека  она што претходно се сметаше за густо сврзно ткиво што се протега низ целото човечко тело всушност е мрежа од комори исполнети со течност, која служи како еден вид „амортизер“, односно е орган за апсорпција на удари.

Ова откритие не само што ќе помогне подобро да го разбереме начинот на кој функционира човечкото тело туку исто така одговора на прашањето зошто ракот се шири побрзо кога ќе достигне одредени делови на телото.

Наречен „интерстициум“, овoj орган се состои од поврзани делови кои се однесуваат како проток на течност, а се протегаат од површинскиот слој на кожата, преку дигестивниот тракт, белите дробови и уринарниот систем, до крвните садови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија9 часа

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија10 часа

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион10 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија11 час

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија11 час

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет11 час

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија1 ден

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија1 ден

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија1 ден

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија1 ден

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет1 ден

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија1 ден

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија1 ден

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија1 ден

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија2 дена

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија2 дена

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Досие