Контакт

Здравје

Како интензивната работа влијае врз здравјето на жените?

Објавено пред

Жените кои вложуваат многу време во градењето на своите професионални кариери, на крајот може да се доведат до сериозни заболувања и инвалидност, додека продолжената работна седмица може да им помогне на мажите да го одржуваат своето здравје, заклучија американските научници од Државниот универзитет во Охајо.

Во рамките на ова истражување биле направен интервјуа со 7.500 луѓе, со цел да се утврди нивото на интензитет на нивната работа, како и да се определи целокупното ниво на нивното здравје. Истражувачите го анализирале соодносот меѓу сериозните заболувања и количеството одработени часови во последните 32 години.

Резултатите меѓу жените воркохолици (зависни од работата) биле поразителни, вели еден од авторите на студијата, Алард Демб. Анализата покажала јасна и силна врска меѓу продолжената работна седмица и кардиоваскуларните болести, ракот, артритисот и дијабетесот.

Ризикот од развој на вакви заболувања се зголемува со зголемувањето на работната седмица, на повеќе од 40 работни часови. А при достигнувањето на границата од 60 работни часови неделно во текот на три децении, може тројно да се зголеми ризикот од развој на опасните болести.

„Жените, како по правило, врз себе го преземаат лавовскиот дел од домашните работи и со зголемувањето на должината на работното време може да се судрат со повеќе притисок и стрес, отколку мажите. Уште повеќе, работата може да им даде помалку сатисфакција на жените, бидејќи тие бараат рамнотежа меѓу работните и семејните обврски“, резимира Демб.

Притоа, се вели во извештајот на истражувачите, мажите во услови на висок обем на работа, напротив, се чувствуваат подобро./крај/мф/сн

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Еден од пет смртни случаи во светот е поради сепса

Објавено пред

Еден од пет смртни случаи во светот е предизвикан од сепса или познато како труење на крвта, покажуваат сеопфатни анализи направени на Универзитетот во Вашингтон. Извештајот покажува дека 11 милиони луѓе годишно умираат од сепса, што е поголем број од тие што умираат од рак.

Истражувачите рекле дека големите бројки биле двојно повисоки во претходните проценки. Повеќето случаи биле во сиромашни и земји со среден приход, но и богатите земји се соочуваат со сепса. Оваа смртоносна состојба е исто така позната како скриен убиец, бидејќи тешко се открива.

Тоа е предизвикано од имунолошкиот систем кој претерано работи. Наместо само да се бори против инфекцијата, таа започнува да ги напаѓа и другите делови на телото.

На крајот тоа предизвикува откажување на органите. Дури и преживеаните можат да останат со долгорочно оштетување и инвалидитет.

Бактериите и вирусите кои предизвикуваат дијарејални инфекции или заболувања на белите дробови се водечки предизвикувачи на сепса.

Прикажи повеќе...

Забава

Вакцината против грип дејствува и како лек против ракот

Објавено пред

Сезонската вакцина против грип, кога ќе се вбризга во ткивото на туморот, делува како имунотерапија и значајно го забавува неговиот развој, покажало најновото истражување во медицината.

Идејата дека клетките на ракот може да бидат уништени со дизајнирани вируси некогаш беше многу популарна во медицината. Планот беше да се модифицираат вирусите на таков начин што тие само ги напаѓаат клетките на ракот. Вирусите за време на нивниот развој често ги уништуваат клетките во кои тие се размножуваат, со цел да продолжат да се шират низ телото, па се претпоставуваше дека модифицираните вируси можат да ги уништат клетките на ракот.

Некои прелиминарни истражувања дале оптимистички резултати бидејќи, како што се наведува, некои големи тумори исчезнуваат речиси целосно.

Сепак, резултатите не биле конзистентни и имало некои компликации. Еден од проблемите е што одбранбениот систем на пациентот реагирал на вирусите и развил имунитет кон нив, така што истата техника може да се користи само еднаш. Покрај тоа, дел од смртта на клетките на туморот се покажало дека се должи на одбранбениот систем, а не на вирусите.

Сепак, бројни студии покажале дека вирусите би можеле да бидат вклучени во борбата против туморите, преку активирање на одбранбениот систем. На пример, некои студии покажале дека инфекциите со вирусот на грип и вакцинациите подоцна го забавуваат почетокот на развојот на туморот.

Прикажи повеќе...

Забава

Светот се соочува со зголемување на калориите за 80 отсто до крајот на векот

Објавено пред

Количината на храна потребна за да го нахрани светското население до крајот на векот може да се зголеми за речиси 80%, покажува најнова студија, обајвена на Би-би-си.

Истражувачите од Германија велат дека трендот на зголемување на индексот на телесна маса (BMI) резултира во лица кои бараат повеќе калории. Авторите предупредуваат дека неисполнувањето на потребата за повеќе калории може да доведе до поголема глобална нееднаквост. Наодите од студијата објавени се во списанието „Плос еден“.

Студијата, спроведена од тим од Универзитетот во Готинген, пресмета дека 60% од зголемувањето на калориите би било резултат на зголемениот број луѓе во светот.

Според изгледите за светско население на ООН, се проценува дека глобалното население ќе се зголеми од речиси седум милијарди во 2010 година на речиси 11 милијарди во 2100 година. Сепак, повеќе од 18% од зголемувањето на калориите од нивоата во 2010 година, доаѓаат од предвиденото зголемување на висината и тежината на глобалната популација.

Студијата посочува дека нациите во супсахарска област ќе бидат најмногу погодени од таквото зголемување на идните глобални калории. Како што се наведува, регионот веќе бележи нагло зголемување на потребата за калории бидејќи поминува низ стапка на брз раст на населението.

Истражувачите предупредуваат дека неуспехот на глобалната политика за храна да се прилагоди на ова зголемување на побарувачката за повеќе енергија може да ја влоши храната и економската нееднаквост. Според нив, зголемената побарувачка за храна ќе доведе до зголемување на цените на храната. Додека богатите нации ќе можат да го апсорбираат зголемувањето, посиромашните нации би се бореле, што доведува до поголема неисхранетост.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

(Видео) Импичмент на Трамп: Сенаторите се судрија околу правилата на судењето

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на Светскиот економски форум во Давос,американскиот Сенат отфрли неколку барања на демократите во врска...

Свет13 минути

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија17 минути

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура12 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет13 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт13 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет14 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион16 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет18 часа

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија19 часа

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија20 часа

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија21 час

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија21 час

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет22 часа

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет23 часа

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Свет24 часа

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија1 ден

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион1 ден

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава1 ден

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Македонија2 дена

Атиџе од „Медена земја“ добива работа во Општина Лозово и ќе сними две песни

Градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски, објави дека Атиџе Муратова од филмот „Медена земја“ по турнеите ќе биде работно ангажирана...

Досие