Контакт

Здравје

Царскиот рез влијае на еволуцијата на човекот

Објавено пред

Царскиот рез влијае на човековата еволуција бидејќи благодарејќи на таа метода мајките со претесна срамна коска, а во минатото умирале и таа и детето, па тие гени не се пренесувале, покажува студијата на австриските научници кои предвидуваат дека трендот ќе продолжи, но и благо и полека, која е објавена во магазинот Proceedings of the National Academy of Sciences.

dobivaj vesti na viber

Новата студија покажува дека царскиот рез е нужен за носење здраво дете на светот, бидејќи денес е поголем бројот на мајки кои имаат претесни колкови. Бројот на случаите во кои децата не можат да минат низ породилниот канал изнесувал во 1960-те години 30 на 1.000, а денес достигнал 36 на 1.000, велат научниците,

Историски, гените на мајките со претесните породилни канали, не би се пренесувале на следната генерација, бидејќи и мајката и нејзиното чедо би умреле при породувањето.

Др Филип Миторекер од одделот за теоретска биологија на Универзитетот во Виена дека во разбирањето на човековата еволуција старото прашање „поради што е толку висок процентот на несразмерен меѓу големината на фетусот и породилниот канал, а тоа значи дека детето не може да мини низ породилниот канал“.

„Без интервенциите на модерната медицина, таквите породилни тегоби често биле смртоносни и од еволуциска перспектива тоа била природна селекција. Жените со многу тесна срамна коска не би преживеале пред 100 години. Тие денес преживуваат и гените на претесна срамна коска ги пренесуваат на ќерката“, појаснува од Мотерекер.

Старо е прашањето поради што човековата срамна коска со годините не се проширила, бидејќи главчето на човековото младенче е голена во однос на другите примати, на пример шимпанзо кое релативно лесно се раѓаат.

Истражувачите осмислиле математички модел користејќи се со податоците на Светска здравствена организација (СЗО – WHO) и другите студии за породувањата. Востановиле постоење на спротивни еволуциски сили. Едната е тренд дека новороденчињата станува сé поголема, а тоа значи и поздрави. Од друга страна, пак, колку новороденчињата се поголеми, поголеми се изгледите да се „запни“ што некогаш завршувало со смртта на мајката и детето, и нивните гени не би се пренесувале натаму.

„Еден дел од селективните сили, а тоа е трендот кон помалото новороденче, исчезнал со примената царски рез“, продолжува др Митерекер. Истакнува дека за студијата не е цел да ја критикува медицинската интервенција, туку да го сврти вниманието дека на тоа „имало влијание на еволуцијата“.

На прашањето што ќе се случува во иднината, др Митерекер вели дека „очекува дека тој еволуциски тренд ќе продолжи, но веројатно ќе биде благо и бавно“ и појаснува „И тука постојат ограничувања. Значи, не очекувам дека еден ден сите деца ќе се раѓаат со царски рез“©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

Симптоми и совети во раните фази од бременоста

Објавено пред

Колку и да звучи изненадувачки, жената воопшто не е бремена во првата недела од бременоста. Бидејќи овулацијата и зачнувањето всушност тешко се одредуваат, а физичките знаци на менструацијата е многу полесно да се утврдат, повеќето акушери ја сметаат бременоста од првиот ден од последната менструација. Според лекарите и класификацијата на бременоста по недели во првата недела од бременоста, вие всушност имате менструација и сè уште не сте бремени. Вие всушност нема да го зачнете вашето бебе до втората или третата недела од бременоста, во зависност од должината на вашиот циклус.

dobivaj vesti na viber

Во првата недела од бременоста

Во оваа рана фаза, кога сè уште не сте навистина бремени, симптомите што ги чувствувате се типични за вашата менструација и може да траат од три до седум дена. Тие главно вклучуваат вагинално крвавење, грчеви и болки во долниот дел на грбот и надуеност. Покрај тоа, може да има промени во расположението како резултат на хормонални промени и појава на главоболка.

Првите знаци на бременост не се појавуваат веднаш, додека вообичаените рани знаци на бременост во првите недели по оплодувањето вклучуваат болка во градите, замор, честа потреба за мокрење и гадење. Првата недела од бременоста е вистинско време да размислите и планирате како да го подготвите вашето тело да носи бебе.

За почеток, добро би било бременоста да ја започнете со здрава телесна тежина и без или со што помалку лоши навики, како пушење и внесување алкохол. Додека внесот на кофеин треба да се намали на најмалку една до две шолји кафе дневно. Исто така, се препорачува да се земаат пренатални витамини со 400 mcg фолна киселина дневно.

Влегување во втората недела од бременоста

Во втората недела од бременоста, кога сè уште не сте бремени, менструацијата треба да заврши и да почне овулацијата во следните неколку дена. Иако всушност не сте бремени во втората недела, може да се каже дека можеби сте многу блиску, треба да бидете внимателни и да ги забележите знаците на овулација и да имате повеќе секс во тој период.

Знаци на кои треба да обрнете внимание се, на пример, промени во цервикалната слуз, која, како што се приближувате до овулацијата, станува потенка, појасна и поцврста, како белката од јајце, што инаку и помага на спермата да го најде патот до јајце клетката. Еден од знаците е заострувањето на сетилото за мирис, што е последица на хормоналните промени и веројатно природен начин за лесно намирисување на машки феромони во непосредна близина, во периодот кога се обидувате да се размножите. Сето ова нема да помине без мала болка, која ќе се појави во градите, исто така како резултат на хормонални осцилации, и во карлицата, каде што ќе чувствувате трнење на едната страна од стомакот, додека вашиот јајник ослободува нова јајце клетка.

Благи крвави дамки се смета за честа појава, иако треба да се консултира гинеколог ако се интензивира, како што е вообичаено и зголемен сексуален нагон. Промена има и во грлото на матката, кое ако редовно го проверувате ќе забележите промена бидејќи станува поотворено, повисокп и помеко при овулација.

Втората недела од бременоста е вистинско време да воведете смирувачка рутина во вашиот живот, со цел да го намалите стресот што е можно повеќе, што може значително да ја намали веројатноста за успешно и брзо забременување, без разлика колку се грижите за се друго. Треба да пиете многу вода и да се храните добро, а доколку веќе не сте го направиле тоа целосно исфрлете ги алкохолот и цигарите и започнете редовно вежбање со умерен интензитет.

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Забава

Три клучни симптоми кои најавуваат срцев удар – вратот, рамената и рацете

Објавено пред

Крајот на одморот и враќањето на работа може да биде поттик за срцев удар. Затоа, според лекарите, првиот работен ден треба добро да се испланира за да се решат насобраните обврски, бидејќи намалувањето на стресот е добро за кардиоваскуларниот систем, особено за оние чие здравје е веќе нарушено.

dobivaj vesti na viber

Охрабрувачки е што може да се предвиди срцев удар, а навреме да се обратите на лекар.

Професор д-р Бранко Белеслин, кардиолог од Универзитетскиот клинички центар на Србија, вели дека вообичаено е пациентите да чувствуваат краткотрајна болка во градите, слабост и чувство на прескокнување на срцето неколку дена пред срцев удар.

„ Луѓето кои треба да бидат загрижени за овие симптоми се првенствено оние кои имаат фактори на ризик за срцев удар. Така, пушачите, дијабетичарите, оние со значително покачени масти во крвта, хипертензивните и оние кои имале семејна историја на срцев удар, особено на помлада возраст“, ​​забележува д-р Белеслин.

Болките зад градната коска, особено оние кои се шират на вратот, рамената, рацете, придружени со замор и потење се причина што побрзо да се побара лекарска помош.

„ ЕКГ, лабораториски анализи и, доколку е потребно, рендген на срцето и белите дробови или ултразвук на срцето, се основните тестови што треба да му се направат на пациентот за да се потврди или исклучи миокарден инфаркт“, вели тој.

Секоја кардиоваскуларна болест со право се смета за подмолна болест, бидејќи првиот срцев удар во животот, кај навидум здрав човек, може да биде фатален.

„ Најчеста причина за ненадејна смрт е срцев удар и тешки аритмии кои го придружуваат. Затоа е важно пациентите итно да се јават на лекар доколку почувствуваат болка во градите, проследена со несвестица и ако таа трае континуирано и повеќе од 20 до 30 минути. Задолжително прво да се јавите во брза помош, бидејќи самостојното одење во здравствена установа може да биде фатално, бидејќи на тој начин срцевиот мускул се изложува на дополнителен напор и потенцијален ризик од несакани настани“ предупредува тој.

Препознавањето и спречувањето на срцев удар не само што штити од ненадејна смрт, туку и од оштетување на срцевиот мускул.

„ Кога се преземаат соодветни дијагностика и третман, речиси и да нема оштетување на срцевиот мускул или тоа е минимално и практично не влијае на квалитетот на животот на пациентите“, вели д-р Белеслин.

Во спротивно, екстензивното оштетување на миокардот доведува до срцева слабост.

За да се спречи појава на срцев удар, како и негово повторување, најважно, вели професорот Белслин, е пациентот да престане да пуши, да се храни здраво, да се рекреира најдобро што може, да зема лекови за контролирање на крвниот притисок, дијабетесот и постигнување на оптимални нивоа на маснотии.

Прикажи повеќе...

Забава

Како фолната киселина влијае на телото?

Објавено пред

Веројатно знаете дека фолната киселина е нешто што трудниците треба да го земаат додека планираат бременост.

dobivaj vesti na viber

Фолната киселина е всушност синтетичка форма на витаминот наречен фолат, кој е познат и како витамин Б9.

Овој витамин е многу важен за развојот и производството на клетките, особено за време на бременоста. Се верува дека овој витамин е од витално значење за развојот на невралната туба на фетусот – од која се формираат мозокот и ‘рбетниот мозок. Невралната туба се развива многу рано – во периодот помеѓу четвртата и шестата недела од бременоста. Ако нема доволно фолна киселина, невралната туба нема да се развие правилно, што може да доведе до спина бифида, вроден дефект што може да предизвика физички и когнитивни пречки.

Недостатокот на фолна киселина во бременоста може да биде штетен за здравјето и развојот на бебето – затоа е толку важно да се суплементира фолна киселина во раната бременост, па дури и пред да се појави.

За многу жени кои подоцна дознаваат дека се бремени, можеби е предоцна да се дополни. Невралната туба веќе е формирана помеѓу четвртата и шестата недела. Ова е причината зошто се предлага суплементација при планирање на бременост.

Фолна киселина и спина бифида

Што е спина бифида? Кога невралната туба не е затворена за време на бременоста, пршлените кои го штитат ‘рбетниот мозок не се формираат правилно, што може да доведе до оштетување на’ рбетниот мозок, како и нервите што излегуваат од него.

Последиците можат да се изразат во форма на тешко одење или губење на функцијата на рацете и нозете, а најтешка форма е аненцефалијата. Аненцефалијата се јавува кога половина од мозокот не се развива, што резултира со сериозно когнитивно оштетување.

Овде е важно да се истакне дека фолната киселина драстично го намалува ризикот од спина бифида, но дека сè уште постојат форми на оваа состојба, како и други нарушувања на развојот на мозокот кои не се тесно поврзани со фолната киселина.

Колку е потребно фолна киселина?

Иако консумирањето храна збогатена со фолна киселина е добра за општото здравје, суплементацијата е неопходна бидејќи исхраната не може да содржи доволно фолна киселина за да се намали ризикот од развој на дефекти на невралната туба.

При планирање на бременост, пренаталните витамини со најмалку 400 микрограми фолна киселина треба да се земаат заедно со железо, витамин Д, калциум и други витамини и минерали кои помагаат за здрав развој на бебето. Пренаталните витамини треба да се земаат неколку месеци пред зачнувањето, ако е можно.

Други придобивки од фолната киселина

Фолната киселина делува така што му помага на телото да произведува и одржува нови клетки. Особено, формирањето на црвените крвни зрнца зависи од соодветното ниво на овој витамин. Недостатокот на фолна киселина е позната причина за анемија и кај возрасни и кај деца.

Придобивките од фолната киселина во организмот се следните: од намалување на ризикот од развој на разни срцеви заболувања, ризик од мозочен удар и некои видови на рак. Фолната киселина е добра за сите клетки кои брзо се делат и растат, поради што е одлична за здравјето на косата, кожата и ноктите.

 

 

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија2 часа

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија3 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија3 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија8 часа

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија8 часа

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија9 часа

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија10 часа

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...

Топ11 час

МВР: Четворица полицајци повредени на вчерашните протести пред Владата, запалено знамето на ЕУ

На вчерашните протести пред Владата биле повредени четворица полицајци, а било запалено и знамето на ЕУ, соопшти полицијата. Имено, вчера...

Македонија12 часа

Димитров: Тврдењето дека билатералниот протокол не е поврзан со рамката e голема лага

Тврдењето дека билатералниот протокол (историските и други прашања) не е поврзан со рамката (пристапниот процес) и дека тоа се два...

Топ12 часа

НСДП го прифати францускиот предлог

Извршниот одбор на Новата социјалдемократска партија (НСДП) сооопшти дека одлучи да го прифати компромисниот предлог на француското претседателство за решавање...

Македонија12 часа

Нуредини: Првите седум контејнери со линдан излегоа од државата

Првите седум контејнери со чист линдан, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од ОХИС и тргнаа...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Францускиот предлог е пораз на македонската дипломатија

Францускиот предлог, кој Владата е подготвена да го прифати, е крајно неповолен за Македонија бидејќи ги содржи бугарските барања. Тоа...

Македонија14 часа

Мицкоски одбил да учествува во работните групи за спорот со Бугарија, тврди СДСМ

Лажна и лицемерна е наводната загриженост на Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за предлогот на француското претседателство. Иако во текот на...

Свет15 часа

Уапсен осомничениот за убиство на шест лица на парадата во Чикаго

Американската полиција уапси осомничен за убиството на шест лица во масовното пукање на парадата на Денот на независноста во Хајленд...

Македонија15 часа

Францускиот предлог претставен пред Стратешкиот совет на МНР

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, синоќа го свика Стратешкиот совет за надворешна политика со цел одржување консултации за предлогот...

Македонија16 часа

Шарл Мишел во посета на Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денес пристигнува во посета на Скопје. Се очекува Мишел во рамките на посетата да...

Македонија1 ден

(Видео) Летаат јајца кон Собранието, демонстрантите бараат оставки

Демонстрантите од владината зграда се упатија кон Собранието, каде што ја пробија оградата и навлегоа во дворот на законодавниот дом. На...

Македонија1 ден

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со...

Македонија1 ден

(Видео) Маричиќ: Со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција со министрите за европски прашања на Финска и...