Контакт

Здравје

Улогата на хијалуронот за здрава кожа и за ремоделирање

Објавено пред

Повеќето од функциите на кожата можат да му се припишат на молекуларниот состав на нејзиниот екстрацелуларен матрикс, а особено на биолошките особини на една од нејзините главни компоненти – хијалуронската киселина.

Речиси половината од хијалуронот во нашето тело е распореден во епидермисот и дермисот каде фибробластите, кератиноцитите, ендотелните клетки го синтетизираат во различни молекуларни тежини 50.000 до 2.000.000 kD. Различните класи на хијалурон покреваат различни клеточни одговори и метаболички реакции вклучувајќи ги и адхезијата на кератиноцитите во епидермот.

Во епидермисот, хијалуронот кој има негативно полнење, е локализиран во екстрацелуларниот матрикс каде формира хидрофилна мрежа која врши функција на транспортирање и дистрибуција на нутритиенти и метаболити до кератиноцитите, меланоцитите, Лангхансовите клетки. Овие функции припаѓаат на нискомолекуларната класа на хијалурон и допринесуваат за одржување на кутаната хомеостаза ули ткн хидро ефект.

На сличен начин, во дермисот, високо-молекуларниот хијалурон преку комплексна интеракција со главните молекули на екстрацелуларниот матрикс (протеогликани, гликопротеини, седум различни типови на колаген) играат централна улога во одржување на структурната стабилност.

Хијалуронот ја конзервира и ја сортира водата и метаболитите на целиот матрикс, а со самото тоа регулира пластичност, деформабилност на клетките на матриксот функционирјќи како физиолошки експандер кој овозможува лифтиноф ефект на кожата. Нормалниот механизам одговорен за стареење потенциран од егзогени фактори (радијација, УВ зрачење, стрес) и од ендогени фактори (лекови, хемискиагенси, услови врзани за метаболички дисфункции како дијабет) низ времето го менува присуството и соодносот на хијалурон во кожата.
Врвна естетика со нехируршки техники

Оттука е идејата за употреба на филерите кои содржат хијалурон како основа за реѓуванс и ремоделирање на лице, врат, раце, со инфилтрација на раствори на хијалурон кои го регенерираат трофичкиот ефект на епидермисот и го моделираат дермисот на сигурен и природен начин.

Производите кои содржат хијалурон сé повеќе се со различна намена: оние кои се наменети за површинско хидрирање, а процедурата е позната како мезотерапија, потоа пополнување брчки и длабоко пополнување односно биомоделирање.

Филерите најчесто се користат за корекција на назолабилајни брчки, глабела, околу очи, а при последните две индикации може да се изведе процедура со ботокс, а потоа докорегирање со филери. Многу често филерите се користат за реѓуванс на врат, пополнување уста и длабоко ремоделирање односно кутано-субкутана апликација на филерот со која се постигнува ефект на нехируршки лифтинг на регии како јаболкници, образна регија, субментална регија.

Филерите имаат многугодишен развој во кој се вклучени тимови на експерти на полето на медицинската естетика. Создадени се меки крос линк гелови за корекција на брчки и посебни формулации на стабилна крос – линк хијалуронска киселина обвиткана дополнително со партикли на хијалурон која има за функција да постигне волумен со исклучителни естетски резултати. Ефектот трае од 12 до 18 месеци. Нон крос-линк геловите се наменети за кожна рејувенација и мезотераписки третмани.

„Овие процедури секогаш треба да ги изведува лекар специјалист од областа на дерматологијата, кој добил сертификат за ракување со филери, ботокс, мезотерапија. Лекарот дерматолог е најдобро да изготви индивидуална шема според состојбата на лицето на секој пациент посебно“, порачува Д-р Анета Кокалевска Петрушевска, специјалист дерматолог од „Ординација Д-р Анчевски“.

Пристапот на рејувенација дава најдобри резулатати со користење на комбинации на техники, согласно возраста, состојбата на лицето и длабочината на брчките.

Меѓу 20 и 30 години луѓето имаат малку брчки кои најчесто се резултат на сончево оштетување. Третманите може да вклучат, мезотерапија, јонтофореза, ласерски третмани. Меѓу 30 и 40 години брчките стануваат динамички и се видливи кога луѓето се смеат или гестикулираат. Поктрај употреба на горенаведените процедури овие брчки се корегираат со ботокс или филери.

Во 50-те години, пак, брчките се статички, односно се видливи и без гестикулации. Комбинациите на третмани вклучуваат редовно односно еднаш месечно употреба на пилинзи, мезотерапија и пакет ласерски третман. Ботоксот се аплицира на чело, околу очи и глабеларно но понекогаш е потребна докорекција со филери. Филерите покрај назолабијално се аплицираат и длабоко субдермално со контекст на ремоделирање и добивање волумен.

Кај лица со повеќе од 60 години, лицето веќе не е мазно, односно се појавуваат и брчки на образниот дел. Во опција е и хируршки лифтинг или ремоделирање и волумизирање со длабоки филери со три до пет процедури и редовна апликација на ботокс. Многу е важно, додава др Кокалевска Петрушевска, да не се прекинат пилинзите, ласерските третмани и мезотерапија, за да се одржува лицето во тонус.

Според неа, трендот во последно време е да се задржи младешкиот изглед на кожата, а тоа да изгледа природно и да не е пренагласено. За постигнување на ваков изглед грижата за кожата и нејзините потреби да биде во согласност со возраста и потребите.

Не може да се очекува ефектот од филерите, ботоксот и другите процедури да биде совршен ако со нивна употреба се започнало кога брчките се видливи и во мир односно без мимика. Хијалуронот е природна компонента на кожата и нејзиното навремено надополнување со пратење на индувидуални потреби и протоколи го дава ефектот кој сите го посакуваат забавено стареење, младешки и природен изглед и после 50-та година. За врвни резултати при употреба на филери, ботокс и други комбинации на техники потребно е: стручен тим кој поминал екстензивни тренинзи, искуство и познавање на лицевата анатомија; правилен избор на пациенти; анализа на пациентот, кои се неговите очекувања, желби, мотивација; внимателна анализа на проблемот односно индивидуалната лицева проблематика; избор на соодветен филер.

„На тој начин сме обезбедиле, брз, сигурен, лесен, ефикасен метод за разубавување и здрав изглед во исто време“, заклучува др Кокалевска Петрушевска./крај/мф/би

Забава

Четворица од десет студенти се зависни од паметни телефони, покажува ново истражување

Објавено пред

Четворица од десет студенти се зависни од паметни телефони (смартфони) и оваа навика им предизвикува големи проблеми со спиењето, покажува истражување спроведено од Кралскиот колеџ во Лондон.

Во студијата учествувале 1.043 студенти на возраст од 18 до 30 години, а 406 од нив покажале одлики на зависност од паметни телефони, објави „Гардијан“.

Повеќе од две третини од зависниците имале проблеми со спиењето, а студентите што користат телефони по полноќ, или четири или повеќе часа во текот на денот, се изложени на најголем ризик од развој на зависност од овој технолошки уред.

Прикажи повеќе...

Забава

По две тешки дијагнози, Мајкл Фокс објави крај на кариерата

Објавено пред

Актерот Мајкл Џи Фокс, најпознат по улогата во филмовите „Враќање во иднината“, отворено зборуваше за најлошите денови од неговиот живот, нагласувајќи дека се повлекува од актерската кариера поради здравјето.

Тој беше дијагностициран со Паркинсонова болест кога имал само 29 години. Иако долго време се бореше со оваа состојба, пред две години доби уште една тажна вест – лекарите пронајдоа тумор на ‘рбетот, кој рапидно растеше, пренесува Кликс. Актерот имаше страшни болки, па речиси остана неподвижен.

Своите размислувања на оваа тема ги сподели во својата нова книга „Нема време како иднината“.

„ Има време за сè, а моето работно време од 12 часа и сеќавањето на седум страници дијалог се зад мене, барем засега. Да бидам искрен со себе и со продуцентите, режисерите, уредниците, сценаристите и актерите, ќе кажам дека влегувам во втора пензија „Тоа може да се промени, бидејќи сè се менува“, напиша Фокс.

Наскоро ќе наполни 60 години, па затоа е целосно насочен кон семејството. Тој ужива во бракот со неговата сопруга Трејси Полан, со која е од осумдесеттите години, и е фокусиран на своите деца – синот Сем, близнаците Аквински и Шујлер, како и најмладата ќерка Есма.

Прикажи повеќе...

Здравје

Германските лекари предупредуваат колку е важно движењето ако работите од дома

Објавено пред

Во последните месеци сè повеќе луѓе работат од дома поради пандемијата на коронавирусот, а некои поради тоа вежбаат помалку.

Германските лекари предупредуваат дека недостигот на движење може да го зголеми ризикот од развој на длабока венска тромбоза (ДВТ), што се јавува кога во длабоките вени, најчесто на нозете, се формира згрутчување на крвта или тромб.

Бидејќи недостигот на движење може да ја зголеми веројатноста за појава на згрутчување на крвта ако поминувате многу време да седејќи зад работната маса, важно е редовно да станувате или да правите полесни вежби, е советот на германското Сојузно здружение за здравствени информации и заштита на потрошувачите (БГВ) во Бон.

Членовите на Здружението советуваат вежби за истегнување додека седите или, на пример, повремено да ги свиткувате колената кога ќе станете.

БГВ советува и едноставна вежба за подигнување на стапалата во седечка положба. Додека седите, исправете ги грбот и бутовите така што ќе формираат прав агол. Полека подигнете ги двете петици потпирајќи се со прстите на подот, а потоа повторно спуштете ги на подот. Повторете ја вежбата десетина пати.

Длабоката венска тромбоза може да биде многу сериозен проблем затоа што згрутчувањето на крвта може да се одвои и да заврши во крвотокот во белите дробови блокирајќи го нормалниот проток на крв.

Оваа опасна за живот состојба се нарекува белодробна емболија.

Фактори на ризик за развој на ДВТ вклучуваат претходна операција, воспаление, проширени вени и проблеми со бубрезите. Ако страдате од некој од горенаведените проблеми, БГВ советува да разговарате за тоа со вашиот матичен лекар.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион3 часа

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт5 часа

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ7 часа

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија8 часа

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија8 часа

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија11 час

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ12 часа

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија12 часа

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет13 часа

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија14 часа

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија1 ден

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија1 ден

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија1 ден

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија1 ден

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија1 ден

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија1 ден

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија1 ден

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија1 ден

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија2 дена

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Досие