Контакт

Црна хроника

Албански државјани фатени со 50 килограми марихуана, дрогата ја криеле во бункер под седиштата на автомобилот

Објавено пред

Албански државјани се обиделе да шверцуваат околу 45 килограми марихуана преку граничниот премин Богородица. Дрогата ја скриле во специјално направен бункер под седиштата, а нејзината вредност на турскиот наркопазар би достигнала од 140.000 до 180.000 евра.

Вчера околу 11 часот, на излез од државата на граничниот премин Богородица, се пријавил А. М.(44), државјанин на Република Албанија, а со него во автомобилот бил неговиот осумнаесетгодишен син. Возилото од страна на царинските службеници било селектирано за детална контрола, при што под седиштата од возилото биле пронајдени три специјално изработени бункери, во кои биле пронајдени 45 пакувања завиткани со ПВЦ-фолија наполнети со марихуана со тежина од околу 45 килограми.

Осомничениот изјавил дека дрогата ја набавил во Албанија, а нејзината вредност на турскиот наркопазар би достигнала од 140.000 до 180.000 евра.

Осомничените се приведени и ќе бидат предадени во Основниот суд Велес, а Царинската управа ќе поднесе кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Црна хроника

Силувана малолетничка во Радовиш

Објавено пред

26-годишно лице од Радовиш, вечерта помеѓу 20 и 21 април, извршило обљуба врз малолетничка од истиот град, известува Министерството за внатрешни работи.

Од таму појаснуваат дека на 21.4.2021 година ОВР Радовиш до Основниот суд во Струмица поднелo кривична пријава против С. М. (26) од Радовиш поради постоење сомнение дека ноќта помеѓу 20/21.4.2021 година во Радовиш осомничениот извршил обљуба врз малолетничка.

Лицето С. М. е лишено од слобода и во текот на денот ќе биде изведен пред судија на претходна постапка од Основниот суд Струмица, велат од МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Со отпад од Инфективната клиника предизвикале загрозување на животната средина, следуваат кривични

Објавено пред

Две лица од Скопско организирале транспорт на повеќе пратки со отпад од Инфективната клиника до заштитната зона на бунарското подрачје „Нерези Лепенец“ во општина Карпош, информираат од МВР. Отпадот без поседување дозвола бил закопан под површината на земјата, со што предизвикале загрозување на животната средина за што ќе следуваат и кривични пријави, велат од МВР.

Од таму информираат дека единицата за економски и компјутерски криминал поднела кривична пријава против Ј. С. од с. Шишево, општина Сарај, и против правно лице од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело загрозување на животната средина и природата со отпад, казниво според Кривичниот законик.

Првопријавениот, во својство на сопственик на пријавеното правно лице, во периодот од крајот на мај и почетокот на јуни 2020 година преку правното лице организирал транспорт на повеќе поврзани пратки на отпад (градежен шут и смет) од Инфективната клиника при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје до локација на втора заштитна зона на бунарското подрачје „Нерези Лепенец“ во општина Карпош.

Тој отпад заедно со веќе постојниот затекнат на дивата нелегална депонија, спротивно на прописите за заштита на животната средина и спротивно на прописите и одредбите од елаборатот – експертизата за заштита на бунарската зона „Нерези-Лепенец“ и без поседување дозвола, бил закопан под површината на земјата, со што го сторил кривичното дело.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Гостиварка натепала маж, а во полиција лажно пријавила дека тој ја малтретирал

Објавено пред

Дваесет и двегодишна гостиварка натепала маж, а во полиција лажно пријавија дека тој ја малтретирал.

Според информациите од Основното јавно обвинителство Гостивар, против неа е поведена постапка за лажно пријавување на кривично дело.

Девојката на 12 јануари го пријавила мажот за насилство, а всушност, истиот ден, таа му удрила шлаканица и го удирала во градите со што му нанела повреди.

„Обвинетата, на 12 јануари, иако знаела дека оштетениот не е сторител, го пријавила во полициска станица како извршител на кривично дело – Ннасилство од член 386 од Кривичниот законик, за кое гонењето се презема по службена должност. На критичниот ден, всушност, оштетениот бил нападнат од сега обвинетата, која најпрвин му удрила шлаканица, а потоа продолжила да го удира со нога во градите и да го гребе по вратот и главата, со што му нанела и телесни повреди – нагмечувања и гребаници“, соопшти Обвинителството.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Рашковски, од куќен притвор, ќе оди во затворот во Шуто Оризари, одлучи Кривичниот совет

Кривичниот совет ја преиначи одлуката и, наместо куќен притвор, на ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и на сопственикот на...

Македонија4 часа

Нови 627 случаи на Ковид-19, починати се 47 лицa

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа, од направени...

Македонија5 часа

Инспекторите утврдија дека немало прекршувања за гласањето во скафандери

Не се констатирани неправилности и протоколите се обезбедни од страна на Собранието, извести Државниот инспекторат за труд по направениот вонреден...

Македонија5 часа

Владата за комплексот спроти „Холидеј ин“: Ќе се гради ако е во согласност со Законот за градење

Одобрението за градба се издава доколку се исполнети сите услови пропишани во Законот за градење, изјави владиниот портпарол Душко Арсовски, прашан...

Македонија7 часа

Шилегов: Го остваруваме 40 години стариот сон на скопјани за трамвај, обезбедувајќи систем подобар од трамвајот

Со денешното потпишување на договорот за заем меѓу Град Скопје, Министерството за финансии и Европската банка за обнова и развој...

Топ8 часа

(Видео) 12-годишно девојче тепа врснички во Велес, во полиција повикан и родителот

Малолетничка од Велес нападна врсничка, а настанот беше снимен со мобилен телефон и објавен на социјалните мрежи. Видеото на кое...

Македонија8 часа

Филипче: Иако бројките на заразени се намалуваат, периодов мора да бидеме претпазливи

Мерките даваат резултати, оцени министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната утринска координација со директорите на клиниките. На состанокот се...

Македонија9 часа

Обвинeние за Вера Иванова, за аферата со дијализа

До кривичниот суд во Скопје поднесено е обвинение против Вера Иванова поради сторени кривични дела перење пари и злоупотреба на...

Македонија10 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Богдановиќ седел во кафеана додека сите се под клуч, тој демантира

Саша Богдановиќ вчера беше во кафеана, го служеа келнери, додека сите останати се под клуч и полициски час, обвини денеска...

Регион11 час

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Топ12 часа

Детали за убиството во Струга: Ја избол сопругата до смрт додека биле на гости кај пријатели

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга синоќа изврши увид во стан во Струга каде што маж си ја...

Свет12 часа

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет12 часа

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ23 часа

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија23 часа

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија23 часа

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт1 ден

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија1 ден

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија1 ден

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Досие