Контакт

Црна хроника

Прилепчанец фатен во Дебар, шверцувал мигранти

Објавено пред

Од полицијата информиарат дека на 3.8.2022, околу 13.30 часот, во Дебар, полициски службеници од ОВР Дебар го лишиле од слобода Т. Ѓ. (58) од Прилеп.

dobivaj vesti na viber

Според извештајот на МВР, во Дебар, во приколка од товарно возило, што го управувал, биле пронајдени пет лица мигранти: А. Ш. (25) и М. Х. (38), двајцата од Сирија, Е. Т. (24) и И. И. (27), двајцата од Пакистан, и М. Д. (20) од Авганистан.

„Т. Ѓ. е приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава, а лицата мигранти биле спроведени во Прифатно-транзитниот центар ‘Табановце’ за натамошна постапка“, стои во полицискиот извештај.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Мотоциклист направил сообраќајна несреќа, па удрил во паркирано возило во Струшко

Објавено пред

Вчера, околу 16.15 часот, во Полициската станица Струга било пријавено дека на регионалниот пат во с. Велешта, Струшко, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „опел астра“, со ресенски регистарски ознаки, управувано од С. К. (61) од с. Долно Дупени, Ресенско, и мотоцикл „хонда“, без регистарски ознаки, управуван од А. И. (30) од с. Велешта, по што мотоциклот удрил во паркирано патничко возило „фолксваген кеди“, со струшки регистарски ознаки, сопственост на Х. Х. (66) од с. Велешта.

dobivaj vesti na viber

По несреќата, мотоциклистот А. И. бил пренесен во болницата „Св. Еразмо“ во Охрид, каде што му биле констатирани тешки телесни повреди. Увид на местото на несреќата извршила екипа од Полициската станица Струга.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведени македонски и албански државјанин, затекнати при пустошење шума на Јабланица

Објавено пред

Полициски службеници на Единицата за брзо распоредување во подножјето на планинскиот врв Стрижак на планината Јабланица го лишиле од слобода албанскиот државјанин Ф. Н. (41), затекнат при нелегална сеча на шума, поради што се сомничи дека сторил кривично дело пустошење шума, казниво по член 226 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

При преглед на теренот била пронајдена и локацијата на која исечените дрва биле складирани и подготвени за транспорт, каде што бил затекнат и И. Б. (50) од с. Велешта, Струшко, со патничко возило „ауди“, а на местото биле пронајдени околу 25 м3 дрва, багер, пили, секира и други предмети поврзани со кривичното дело.

Двете лица се приведени и ќе бидат предадени во полициска станица за понатамошна постапка, а по документирање на случајот, против нив ќе следува соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Гостиварец ја нападнал 65-годишната сопруга

Објавено пред

Полицијата вчера го приведе 63-годишниот Х. Е. од гостиварско село, кој во семејниот дом физички ја нападнал поранешната 65-годишна сопруга.

dobivaj vesti na viber

Тој е задржан во Полициската станица Гостивар за расчистување и документирање на случајот, велат од МВР.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Ако не ни ги прифатат барањата, продолжуваме со поригорозен штрајк, порачаа судските административци

Штрајкот во Обвинителството ќе продолжи. Од УПОЗ велат дека добро е што е формирана работна група за да се решат...

Македонија39 минути

Лидерите да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија, порача американската амбасадорка Агелер

Политичките лидери треба да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија, изјави американската амбасадорка, Анџела Агелер, одговарајќи...

Економија2 часа

Македонците почнаа да плаќаат 30 отсто поевтин роаминг во ЕУ, во 2028 година цените ќе бидат исти како дома

Договореното намалување на трошоците за роаминг е веќе во сила и Македонците што патуваат надвор од државата имаат 30 %...

Европа2 часа

Шарл Мишел: Украина може да се приклучи на ЕУ во 2030 година ако двете страни си ја завршат домашната задача

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека Украина може да ѝ се приклучи на Европската Унија во 2030 година...

Македонија4 часа

Поведена постапка за делови од Законот за средното образование, кои се однесуваат на користење бесплатен јавен превоз

Судот, постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, одлучи да се поведе постапка за оценување на уставноста на членот...

Македонија4 часа

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, има уште еден активен пожар

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...

Европа5 часа

(Видео) Идентификувани 11 повредени во сообраќајната несреќа кај Венеција, многумина се на интензивна нега

Работник од Гамбија, кој работел во „Финкантиери“, заедно со својот колега стана еден од хероите на спасувањето патници од автобус....

Свет5 часа

(Видео) Пукање на универзитет во Балтимор, САД, неколку повредени

Неколку лица се повредени во пукотница во близина на универзитетскиот кампус во Балтимор доцна синоќа, соопшти полицијата во градот на...

Регион5 часа

(Видео) Голем пожар во компанија во Осиек: „Не останувајте на отворено“

40-ина минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанијата „Драва интернешнл“ во населбата Брјест во Осиек. Гори пластична маса...

Европа7 часа

(Видео) 21 лице загинаа во страшната несреќа кај Венеција, меѓу загинатите и две деца

Најмалку 21 лице загина кога автобус излетал од надвозник во близина на Венеција. Scene in Venice, Italy where a bus...

Македонија14 часа

(Видео) Мечка и вечерва се спушти во Жировница

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави видео од мечка во селото Жировница. „Вечерва низ тесните улички...

Македонија15 часа

Ако секој политичар јасно ги кажува ставовите државата ќе оди напред, рече Спасовски

Јасно и гласно го кажувам својот став. Ако секој политичар има одговорност и ги кажува јасно ставовиве државата ќе оди...

Регион16 часа

Османи за „Си-ен-ен“: Потребни се санкции против Србија, сакаме Радоичиќ да биде екстрадиран во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи за Си-Ен-Ен изјави дека Косово е нападнато и дека меѓународната заедница треба да воведе санкции кон...

Македонија18 часа

Нема да има отстрел на мечки: проблемот ќе се решава преку чистење на ѓубрето, посебни хранилишта, обезбедување на имотите

Владата, на денешната седница, го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување...

Македонија20 часа

Народниот правобранител најави постапка, а инепкторатот надзор во „Демир Хисар“ по случајот со 17-годишното момче со аутизам

Институцијата народен правобранител ќе поведе постапка за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое претходно во медиумите беше објавено...

Македонија23 часа

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со законот за амнестија, тогаш нека ја напушти Владата веднаш

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан дали Спасовски прави театар или вистинско изразување за незадоволството со тоа што рече дека...

Македонија1 ден

Ковачевски: Одредени лица нема да бидат опфатени со законот за амнестија, СДСМ ќе поднесе амандман

Законот за амнестија е испратен во Собранието во процедура, без европско знаменце, рече денес премиерот Димитар Ковачевски. Нагласи дека неколку...

Македонија1 ден

Тренчевска: За линеарно покачување на пензиите повеќе нема да се разговара, легитимно е да се протестира

Пензионерите имаат демократско право да протестираат, но за линеарно покачување на пензиите повеќе со нив нема да се разговара, рече...

Топ1 ден

Загина 18-годишник од Тетовско: со возилото излетал од патот и удрил во столб

Вчеравечер, околу 21.30 часот, во СВР Тетово пријавено е дека на регионалниот пат Пирок – Тетово, во тетовско Долно Палчиште,...

Македонија1 ден

28 години од атентатот на Киро Глигоров

Поминаа 28 години од атентатот на поранешниот македонски претседател Киро Глигоров. Глигоров го преживеа атентатот со тешки повреди во пределот...