Контакт

Црна хроника

Разбојник од Кавадарци се обидел да ограби аптека во Скопје

Објавено пред

Кавадарчанец со иницијали А. В., на возраст од 22 години, бил уапсен во Скопје околу 1 часот по полноќ на 30 септември.

Како што информираат од МВР, 22-годишникот се обидел да изврши тешка кражба во аптека на булеварот Видое Смилевски – Бато, но бил уапсен пред неа.

Тој е задржан во полициска станица, а за случајот е известен јавен обвинител. По документирање на случајот, ќе биде поднесена соодветна пријава.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Обвинение за разбојник што украл златен накит и пари од три жени во Скопје

Објавено пред

Скопското Основно јавно обвинителство до Основниот кривичен суд поднесе обвинение против едно лице за продолжено кривично дело тешка кражба.

Искористувајќи слични околности, тој во текот на септември сторил повеќе дејства кои претставуваат повеќекратно сторување на истото кривично дело.

На 26 септември, на улицата Алжирска, од една оштетена одзел женска чанта во која имало паричник со пари и други предмети во вкупна вредност од 36.200 денари. Обвинетиот влегол во домот на оштетената низ влезната врата, ја турнал, ѝ ја одзел чантата и избегал.

Истиот ден, на пешачката патека на улицата Теодосиј Гологанов, обвинетиот на дрзок начин одзел две синџирчиња од една оштетена – златно синџирче со приврзок монета во вредност од 6.500 денари и едно синџирче бижутерија вредно 2.000 денари. На разминување на патеката тој со раката насилно ѝ ги грабнал синџирчињата што оштетената ги носела околу вратот и избегал.

На 30 септември, на автобуска постојка на булеварот Партизански одреди, обвинетиот на дрзок начин одзел златно синџирче вредно 30.000 денари, така што насилно го грабнал од вратот на оштетената и го напуштил местото.

Јавен обвинител до судот достави и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетиот.​

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен тетовец баран со потерница

Објавено пред

Синоќа, околу 22.20 часот, полициски службеници на СВР Тетово го привеле З. А. (19) од тетовско Озормиште, осуден на затворска казна за тешка кражба, по што тој бил спроведен во Казнено-поправната установа „Затвор Тетово“ во Тетово за издржување на казната.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведен крадец од Тетово, расчистени 15 тешки кражби

Објавено пред

Полицијата приведе 28-годишен жител на Тетово осомничен дека извршил петнаесеттина тешки кражби.

Според информациите на МВР, полицијата, вчера, околу 11.50 часот, на улицата Браќа Миладинови во Тетово, го привела 28-годишниот тетовец Ш. И. поради основано сомнение дека е извршител петнаесетина тешки кражби.

Тешките кражби во најголем број биле извршени во колонијални продавници од почетокот на овој месец досега, претежно во Тетово и околните села Челопек, Радиовце, Милетино, Слатино и други.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија54 минути

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија3 часа

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија4 часа

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија4 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет4 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија6 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија7 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет7 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија7 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија7 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа17 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија18 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија18 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија20 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет21 час

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија1 ден

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија1 ден

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија1 ден

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија1 ден

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Досие