Контакт

Црна хроника

Скопјанец почина во сообраќајна несреќа кај Инџиково

Објавено пред

Скопјанец на 56-годишна возраст почина вчера во сообраќајна несреќа на автопатот Северна обиколница на град Скопје, во близина на надвозникот „Инџиково“.

dobivaj vesti na viber

Како што информираат од МВР во несреќата, покрај скопјанецот, учествувало возило со тетовски регистарски ознаки, кое поради дефект, од страна на возачот М.К.(35) од Дебар било паркирано на десната страна од коловозот.

Извршен бил увид од увидна екипа од СВР Скопје.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Лишени од слобода петмина насилници, нападнале гледачи на фудбалски натпревар во Аеродром

Објавено пред

Полициски службеници од Единицата за насилен криминал при СВР Скопје денеска ги лишија од слобода И. М., Д. М., Б. М., Ѓ. Н. и Н. М. по претходна пријава од Е. С. од с. Коњари дека петмината насилници на 4.12.2022, околу 15 часот, за време на фудбалски натпревар на фудбалски терен на подрачјето на општина Аеродром, ги нападнале него и други гледачи.

dobivaj vesti na viber

Тие, според полицијата, фрлале со тврди предмети кон нив.

Со приведените бил извршен службен разговор во полициска станица и известен е јавен обвинител, а по документирање на случајот, ќе биде поднесена кривична пријава поради основано сомнение за извршено кривично дело насилство, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

МВР: Дисциплински постапки за тројца полицајци, расчистен случајот со нелегалното користење „флешери“

Објавено пред

По извршени детаљни проверки од страна на Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди, ја известуваме јавноста дека комплетно е расчистен случајот со нелегалното користење т.н. флешери за кој во јавноста беа пласирани низа шпекулации, соопшти МВР.

dobivaj vesti na viber

Од обезбедените видеоснимки и други службени материјали, како што велат, утврден е идентитетот на возачот, Г. К. (29), кој управувал возило што е во сопственост на правно лице.

Според надлежното министерство, на Г. К. во полициска станица му е изготвен записник за констатиран прекршок од Законот за безбедност во сообраќајот и поведена е прекршочна постапка против правното и одговорното лице. Исто така, по извршена контрола врз возилото во полициска станица, утврдено е дека се отстранети нелегално поставените флешери.

По детаљни проверки на службените материјали, како и преглед на видеоматеријал и фотографии, констатирано е дека на 26.11.2022, во 17.25 часот, во СВР Скопје добиена е анонимна пријава дека патничко возило „мерцедес“, со скопски регистерски таблички, со голема брзина и вклучени флешери се движи од Качанички Пат кон Скопје по што се известени службите на терен за да го запрат возилото. Но, по неколку минути, В. А., раководно лице во СВР Скопје, дал насоки да се повлече објавата, односно да не се запира возилото затоа што, како што кажал, било службено и со тоа довел во заблуда двајца полициски службеници од Центарот за известување и команда, кои без проверка ја повлекле објавата и ја запреле потрагата по возилото.

Против тројцата се изготвени иницијативи за дисциплинска постапка од страна на Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

24-годишно момче од Скопско повредено на фудбалски натпревар во Аеродром

Објавено пред

24-годишно момче од Скопско пријавило дека било погодено со тврд предмет на фудбалски натпревар во скопската општина Аеродром.

dobivaj vesti na viber

Имено, вчера, во 13 часот, во СВР Скопје, Е. С. (24) од с. Коњари, Скопско, пријавил дека на 4.12.2022, околу 15.05 часот, за време на фудбалски натпревар на фудбалски терен на подрачјето на Аеродром – Скопје, неколку лица фрлале со тврди предмети кон гледачите, при што тој бил погоден.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот, соопшти МВР.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана, изјави дека...

Македонија4 часа

(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство што првпат ваков самит на сите...

Македонија6 часа

Град Скопје: Утре ќе се објави јавниот повик за приватните превозници, „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да конкурираат

Јавниот градски превоз го организираат органите на локалната самоуправа, а не приватни бизнисмени, политички партии или други интересни групи. Во...

Македонија9 часа

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија....

Македонија10 часа

Агелер: Тим за санкции од Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија

Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави...

Македонија10 часа

Пенов за блокадите во Скопје: Ова е самоволие, граѓаните трпат преголема штета

Ристо Пенов, министер за локална самоуправа, одби да каже кои се мерките кои државата ќе ги преземе за да ги...

Свет11 часа

Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир,...

Регион11 часа

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана истакна дека напредокот повторно е...

Македонија11 часа

Потпишан договор за поевтини роаминг-услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен...

Свет12 часа

Армијата на Белорусија започна вежби за борбена готовност

Вооружените сили на Белорусија почнаа вежби за борбена готовност за сите категории воен персонал. Како што соопшти Министерството за одбрана...

Македонија12 часа

Премиерот Ковачевски на Самит во Тирана пречекан од премиерот на Албанија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во Тирана беше пречекан од премиерот на Република Албанија, Еди...

Македонија13 часа

Приватните превозници втор ден го блокираат Скопје

Втор ден сообраќаен хаос во Скопје. Продолжуваат блокадите од приватните превозници. Автобусите и во текот на ноќта останаа на трите...

Економија13 часа

Путин: Евроазија е моторот на глобалниот економски развој

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека Евроазија е локомотива на глобалниот економски развој, нагласувајќи дека таму треба да се формираат...

Свет13 часа

Орбан ја поддржа изјавата на Макрон: Војната во Украина различно влијае врз Америка и ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан повика на преиспитување на санкциите воведени кон Русија и ја поддржа изјавата на францускиот претседател Емануел...

Свет14 часа

Индонезија донесе закон со кој се санкционира сексот надвор од бракот

Парламентот на Индонезија денеска усвои нов кривичен закон, според кој сексот надвор од бракот е прогласен за кривично дело со...

Свет14 часа

Најмногу заболени од грип во САД во последните 10 години, починале 14 млади лица

САД забележаа најголем број хоспитализации на заболени од грип во последните 10 години, соопшти денеска директорката на Центарот за контрола...

Свет1 ден

Нападнати руски аеродроми, има повредени и загинати

Киевскиот режим изврши напад врз руските воени аеродроми во регионите Саратов и Рјазан, воздухопловните сили ги пресретнаа овие беспилотни летала,...

Економија1 ден

Ќе им се исклучува струјата на сите неплаќачи, на списокот болници, затвори, факултети

ЕВН објави дека веќе се испраќаат известувања, а и ќе ги исклучуваат од струја сите институции неплаќачи. На списокот се...

Македонија1 ден

Кривична за малолетник од Скопје за „тероризам“, за дојавите на бомби во скопски училишта

Денеска (5.12.2022) Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал до...

Економија1 ден

Кремљ: Европејци, подгответе се за високи цени

Кремљ предупреди дека новото ограничување на цената на руската нафта наметнато од ЕУ ќе ги „дестабилизира глобалните енергетски пазари“, но...