Контакт

Црна хроника

Oсум телевизори и пари украдени од три спортски обложувачници во Скопје

Објавено пред

Во одделни кражби, вчера биле украдени осум телевизори и пари од дневниот промет во три обложувачници во главниот град.

Во обложувачница на улицата Шидска едно лице извршило тешка кражба, при што биле одземени осум телевизори, а вчера во спортска обложувачница на булеварот Февруарски поход едно лице со закана со оружје ги одзело парите од дневниот промет.

Од МВР информираат дека вчера било пријавено дека во спортска обложувачница на улицата Благоја Стефковски во Скопје две лица со закана со оружје од вработените одзеле пари од дневниот промет и од сефот.

Се преземаат мерки за расчистување на случаите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Уапсен радовишанец кој побегнал од струмичкиот затвор

Објавено пред

Радовишанец на возраст од 24 години по кој била распишана потерница поради бегство од срумичкиот затвор, бил пронајден и уапсен во текот на вчерашниот ден.

Како што информираат од МВР, на 29 март во 16:30 часот, полицајци од полициската станица Радовиш го уапсиле 24-годишниот Ф.Ј.

Во вечерните часови уапсениот бил предаден во струмичкиот затвор, за отслужување на неговата казна.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Топ

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95 од нив

Објавено пред

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа, на ниво на цела држава, 242 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 95 лица, опоменати се 37, а за останатите се изготвени записници.

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 109 лица им се издадени решенија за изолација, а 112 лица потпишале изјави за самоизолација.

При извршените полициски контроли над лица во изолација и самоизолација, едно лице не било затекнато во својот дом.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Опожарени контејнери во близина на пазарот Буњаковец

Објавено пред

Вчера во близина на пазарот Буњаковец на булицата „Партизански одреди“ настанал пожар.

Како што информираат од полицијата, опожарени биле контејнери, сопственост на ЈП Комунална хигиена Скопје.

Пожарот е изгаснат од страна на противпожараната единица од Скопје.

 

(Фото: Илустрација)

Прикажи повеќе...

Најново

Свет21 минута

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ36 минути

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95 од нив

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа, на ниво на цела држава, 242 лица не ја почитувале...

Свет2 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет16 часа

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија19 часа

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија20 часа

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија20 часа

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Македонија21 час

Вкупно 259 случаи на коронавирус во Македонија, досега починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Претходно, на...

Македонија22 часа

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена поради починатата пациентка од струшко

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена од функцијата поради случајот со починатата 66-годишна жена од струшко која и покрај...

Македонија22 часа

Две лица починаа на инфективната клиника, едниот бил на 31-годишна возраст

На Клиниката за инфективни болести починале две лица заболени од коронавирус, извести министерот за здравство Венко Филипче. Едниот е пациент...

Македонија23 часа

Хотелот „Макпетрол“ во Маврово станува државен карантин

Макпетрол АД одлучи да го стави на располагање хотелот „Макпетрол” во Маврово, кој располага со сместувачки капацитет од 40 двокреветни...

Македонија1 ден

Приведени се 102 лица кои вчера не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државата вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето,...

Свет1 ден

Во Кина 45 новозаразени од коронавирус, само еден не е од странство

Кина објави 45 нови случаи на коронавирус, од кои 44 заразени доаѓаат од странство. Според Националната здравствена комисија, уште петмина...

Свет1 ден

Њујорк нема да биде ставен во карантин, одлучи Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, ја отфрли идејата за воведување на карантин во Њујорк заради пандемијата на коронавирусот, откако доби...

Македонија2 дена

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката, не била примена во болница и покрај препораката од матичниот

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет по допрен глас за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од...

Европа2 дена

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе...

Македонија2 дена

Стапи на сила полицискиот час за време на викендите, улиците се празни

Со одлука на Владата, од денеска за време на викендите е забрането движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Македонија2 дена

Полиција ќе ги доставува на домашна адреса готовите лични карти и возачки дозволи

За да се намали метежот во Управните служби на Министерството за внатрешни работи од понеделник граѓаните чии лични карти и...

Македонија2 дена

Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Свет2 дена

Вухан е отворен по два месеца изолација

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи...

Досие