Контакт

Економија

(Видео) Анѓушев: Рекорден влез од 327 милиони евра на странски директни инвестиции во првото полугодие од годината

Објавено пред

Последните податоци од Државниот завод за статистика и Народната банка според кои во првото полугодие од годинава има рекорден влез на странски директни инвестиции од 327 милиони евра и е забележан засилен раст од 8,4 % на индустриското производство во јули во споредба со истиот месец од минатата година, е потврда дека економијата е поставена на стабилни основи и Планот за економски раст дава резултати, изјави вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

„Странските директни инвестиции во Македонија за првите шест месеци се 327 милиони евра и тоа е 218 % повеќе од просекот во последните три години и апсолутно најмногу во последните три години. Практично ова покажува дека трендот на инвестирање во индустријата во Македонија е забрзан и дека политиките на транспарентно поддржување на сите компании во земјава апсолутно даваат резултат“, вели Анѓушев.

Податоците од Народната банка покажуваат дека за само шест месеци влезени се 327 милиони евра, што е за три пати повеќе во споредба со истиот период од минатата година кога нивото на инвестиции изнесуваше 105 милиони евра.

Во исто време, позитивните економски промени ги регистрира и Државниот завод за Статистика кој мери зголемување на индустриското производство и тоа за 8,4 % во јули споредбено со истиот месец од 2017 година. Освен што се зголемува индустриското производство, зголемен е и бројот на работници во индустријата и тоа за 7,2 % за истиот период.

Кон вкупниот економски раст свој инпут даде и работата на ТИРЗ, со растот на извозот од зоните. Во период од јануари до јули месец во 2018 година во споредба со истиот период лани, тој е зголемен за 17%.

Економија

Трипуновски: Над 60.000 тони јаболка во Преспа стојат во магацините неоткупени

Објавено пред

Власта го клекна земјоделството на колена. Над 60 илјади тони јаболка во Преспа стојат во магацините неоткупени. Почнува новата сезона, а земјоделците не знаат што да прават со родот од претходната година, изјави Цветан Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференција.

„До крајот на откупната сезона остануваат уште 2 месеца, невозможно е да се откупи целата количина од 60 илјади тони за 60 дена, што е премногу извесно дека илјадници тони ќе останат да скапуваат во магацините. Годината што помина ќе остане запаментена како најлоша за јаболкарите во Ресенско, пласман немаше, а револтирани, јаболкарите сечеа овоштарници во најдобрите години и корнеа цели плантажи“, рече Трипуновски.

Додаде дека илјадници семејства, чија единствена егзистенција било земјоделството, се соочени со сиромаштија и не знаат како да се организираат за претстојната сезона.
Затоа, Владата, како што рече Трипуновски, наместо празно политизирање, мора веднаш да ја врати интервентната мерка од 3 денари и да им помогне на јаболкарите.

Опозицијата порача дека очекува итни мерки оти земјоделците имаат потреба од реална помош.

Прикажи повеќе...

Економија

Анѓушев: Република Северна Македонија направи квантен скок во реформите во енергетиката

Објавено пред

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, на изјавите за медиумите по свеченоста на која беше одбележена 97-годишнина на Стопанската комора на Македонија, одговарајќи на новинарско прашање, истакна дека Владата на Република Северна Македонија направила квантен скок со донесување на новиот Закон за енергетиката кога станува збор за спроведување на реформите во енергетскиот сектор.

„Доколку внимателно се слуша изјавата на директорот на Секретаријатот на енергетската заедница, Јанез Копач, и се прочита соопштението објавено на нивната веб-страница, ќе може да се видат многу пофални зборови за активностите што Владата ги спроведува во енергетиката, односно нашата земја се препознава како лидер во спроведување на реформи во енергетскиот сектор во регионот“, нагласи Анѓушев.

Вицепремиерот нагласи дека Министерството за финансии во моментот работи на донесување подзаконски акт со кој ќе се изнајде соодветно решение за складирање на нафтените резерви во резервоари на приватните субјекти, а се работи и на донесување други подзаконски акти што произлегуваат од Законот за енергетиката, при што потенцира дека за Владата е многу поважно овие акти да бидат квалитетно изработени отколку да бидат донесени побргу.

Подзаконските акти, како што се уредбата за мерките за поддршка на производството на електрична енергија од обновливи извори на енергија и правилникот за обновливи извори на енергија, се веќе донесени или во финална фаза на донесување од страна на Министерството за економија.

„Јавниот повик за фотоволтаици со премиум-тарифи, работен заедно со ЕБОР, ќе биде објавен до крајот на март оваа година, со што ќе се овозможи изградба на фотоволтаични централи и на државно и на приватно земјиште доколку тоа некој го има планирано. Дополнително, се ослободува простор и за изградба на централи од биомаса и ветерни електрани, што е голем исчекор во енергетиката по долгогодишен застој во овој сектор. Распишан е и јавен повик за 22 мали хидроелектрани, со што практично се исцрпува можноста за мали хидроелектрани бидејќи тие може да се градат во толкав број колку има природни ресурси“, дополни Анѓушев.

Вицепремиерот на новинарско прашање рече дека платите во Република Северна Македонија ќе продолжат да растат, но не само како резултат на зголемување на минималната плата во државата.

„Платите во државата ќе растат како резултат на реалните состојби во Република Северна Македонија. Тие не растат само поради зголемување на минималната плата, туку како резултат на притисок од три аспекта. Се отвораат нови работни места, само во изминатата година имаме 18 нови странски инвестиции, во кои се отвораат околу 4.500 нови работни места, домашните компании инвестираа исто така и создаваат работни места, а има и луѓе што се иселуваат. На тој начин се јавува недостиг на квалитетна работна сила и платите имаат интенција на раст“, заврши Анѓушев.

Прикажи повеќе...

Економија

ЕЛЕМ ќе продава нови вишоци електрична енергија

Објавено пред

АД Електрани на Македонија објави дека ќе изврши продажба на вишоци електрична енергија за периодот од 25 февруари до 3 март 2019, во вкупни количини од 9.600 MWh електрична енергија.

Како што велат од компанијата, количините се одредени согласно со моменталната состојба на производните капацитети и нивото во акумулациите.

Моменталните цени на HUPX (унгарската берза на електрична енергија) за базна енергија за неделата од 25 февруари до 3 март изнесуваат BL Wk 09-19 = 50,38 EUR/MWh.

Аукцијата ќе се одржи задутре.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ5 часа

Се судрија автомобил и трактор, едно лице загина кај Доброште

Eдно лице загина, а едно добило сериозни повреди во сообраќајната несреќа што се случи на патот Тетово-Јажинце, кај селото Доброште. Како...

Македонија6 часа

Силјановска до Заев: Надвор сум од концептот во кој работа има само за децата на вашите функционери

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, се огласи на својот профил на „Фејсбук“ кога премиерот Зоран Заев изјави дека...

Македонија7 часа

Се бара притвор за девет лица што изработувале и продавале огнено оружје

Надлежниот јавен обвинител до судот ќе достави предлог за определување мерка притвор за учесниците во криминалната група која изразботувала и...

Македонија8 часа

„Макфакс“ и Групацијата Клип медија не планираат никаква соработка со Бојан Јовановски

Редакцијата на „Макфакс“ и Групацијата Клип медија целосно застануваат зад својата новинарка Мери Јордановска и како и досега, и во...

Македонија9 часа

ССНМ со осуда за заканите на Бојан Јовановски кон новинарката Мери Јордановска

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) најостро го осудува односот на де факто сопственикот на „1ТВ“, Бојан...

Македонија9 часа

Ванковска: Јавноста не го разбра зборот иронија, сега ми се закануваат со линч

Професорката Билјана Ванковска смета дека не направила недолична корелација со масакарот кај Карпалак од 2001 година и автобуската несреќа кај...

Македонија11 час

(Видео) Заев: Силјановска е спротивност на концептот едно општество за сите

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, е надвор од секој можен концепт на актуелната власт и не е прифатливо решение...

Македонија11 час

Вонреден технички преглед се прави на сите 40 автобуси на „Дурмо турс“

Вонреден технички преглед се прави на сите автобуси на компанијата „Дурмо турс“ , дознава „Макфакс“. Вонредната проверка на исправноста на...

Македонија11 час

(Видео) Ахмети: Не е добро Заев да биде претседателски кандидат

Лидерoт на ДУИ, Али Ахмети, по денешната средба со премиерот Зоран Заев не сакаше да открие кои се кандидатите за...

Култура12 часа

Чудни коинциденции го следат победникот на „Санденс“, за „Медена земја“ и награда и дете

Телефонски повик непосредно пред премиерата што го добила екипата на трикратно наградениот македонски документарец на престижниот фестивал  „Санденс“ ги потресла...

Македонија12 часа

Прибе без одговор до каде е имплементацијата на реформите

Рајнхард Прибе, германскиот експерт за владеење на правото кој ги предводеше експертските групи на Европската комисија во Македонија, не даде...

Топ12 часа

Заев: Дел од роднините на функционерите ќе се повлечат од работните места

Дел од роднините на функционерите кои се вработија во државни институции најавиле повлекување на работните места, изјави премиерот Зоран Заев....

Македонија13 часа

Велешкото обвинителство сè уште утврдува одговорност за автобуската несреќа кај Катланово од 2017 година

Велешкото јавно обвинителство сè уште утврдува каква одлука ќе донесе за автобуската несреќа што се случи во 2017 година кај...

Македонија14 часа

Пешов: Нухиу на 27 април не ми даде команда за делување

При упадот во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година, тогашниот министер за внатрешни работи, Агим Нухиу, не...

Македонија15 часа

(Видео) Илија Димовски не дојде на судење – бил во Брисел на состанок на НАТО

Пратеникот Илија Димовски не беше присутен на денешното рочиште за предметот „Талир“. Тој на 13 февруари со писмен поднесок го...

Свет16 часа

Шест загинати и тројца повредени во престрелка во Мексико Сити

Шест лица загинаа, а тројца други се повредени во вооружена престрелка на криминална банда во предградието Изтапалапа во Мексико Сити,...

Свет17 часа

Влошена здравствената состојба на Сергеј Скрипал

Здравјето на поранешниот руски полковник на ГРУ Сергеј Скрипал, кој во март минатата година во Лондон беше затруен во обид...

Свет18 часа

ОБСЕ побара од Киев да ѝ дозволи на Русија да ги следи изборите

Претседателот на ОБСЕ, словачкиот министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, му посочи на својот украински колега Павло Климкин дека одбивањето...

Свет19 часа

Голем шумски пожар ја зафати ,,мртвата зона” во Чернобил

Голем пожар избувна во чернобилската Зона на исклученост, местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата на човештвото, на околу 20 километри од...

Свет19 часа

Европа не ги сака назад своите граѓани борци на ИД како што бара Трамп

Трамп побара од европските земји да ги вратат дома и судски да ги гонат џихадистите заробени во Сирија, но барањето...

Досие