Контакт

Економија

(Видео) Мицкоски: Стопанството се соочува со проблеми и не е во фокусот на политиките на Владата

Објавено пред

„Ова што денеска тука можевме да го слушнеме навистина е загрижувачко за иднината на стопанството, а со самото тоа и за иднината на македонската економија. Бидејќи вие не можете да правите планови како држава и влада во приходите на буџетот, ако економијата е таа која не може да ги генерира тие приходи, односно да го полни буџетот. Затоа е многу важно фокусот да биде кон економијата, кон стопанството бидејќи тоа исто стопанство вработува луѓе, повеќе од 680.000 се вработени во приватниот сектор, тие генерираат приходи и дел тие приходи завршуваат во државниот буџет, а потоа и се трошат“. Ова денеска го изјави Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ по работниот состанок со претседателот на Стопанска комора, Бранко Азески.

dobivaj vesti na viber

Мицкоски порача „ние повикуваме континуирано на обединување, цениме дека општеството за жал ни е поделено политички, социјално, општествено, за еден голем договор, за којшто зборуваше и претседателот Азески потребно ни е обединување. Да видиме дали како држава сме подготвени на тоа“.

„Јас како претседател на оваа партија подготвен сум да седнам да ги бранам позициите исто како што денеска го правев тука пред стопанствениците, да направиме еден голем договор којшто е многу значаен за иднината на Македонија. Во спротивно жалам што тоа можам да го констатирам, но предизвиците се големи, а проблемите ќе бидат уште поголеми“, рече тој.

Економија

PEUGEOT ќе ја има најшироката електрична понуда во Европа достапна во 2023 година

Објавено пред

2023 година ќе биде „електрична година“ за PEUGEOT, со тоа што брендот ќе воведе нови модели и технологии во својата гама.

dobivaj vesti na viber

PEUGEOT ќе биде првиот бренд на Групацијата Stellantis што ќе ја лансира новата генерација на хибридни погонски единици, уште еднаш нагласувајќи ја желбата да им овозможи на што повеќе луѓе пристап до електрифицирана мобилност.

Првпат понудена кај SUV возилата PEUGEOT 3008 и PEUGEOT 5008 пред да се пренесе и кај другите модели во гамата, оваа нова генерација на хибридна технологија комбинира ефикасност и едноставност на користење.

Се состои од бензински мотор PureTech од најновата генерација со 136 КС, заедно со нов електрифициран менувач со двојна спојка. Благодарение на батеријата од 48 V која се полни додека возите, оваа технологија нуди дополнителен вртежен момент при ниски вртежи и намалување на потрошувачката на гориво за 15%. Овозможува и возење со нула емисија на штетни гасови до 1 km при мали брзини и на кратки растојанија во град.

Понатамошно проширување на 100% електричната гама: лансирање на е-308 и е-308 SW

Палетата на PEUGEOT од 100% електрични модели ќе биде проширена во 2023 година со пристигнувањето на новите е-308 и е-308 SW. PEUGEOT ќе биде еден од првите европски производители што ќе понуди 100% електричен караван автомобил. Со својата лимузина и караван, брендот PEUGEOT ќе може да ги задоволи сите потреби на клиентите од C-сегментот кои сакаат да направат транзиција кон мобилност со нула емисија.

Динамиката и уживањето во возењето, суштинските елементи кои се вкоренети во ДНК на PEUGEOT, беа во срцето на развојот на овие нови модели, кои наследија нов и особено моќен електричен мотор кој развива 115 kW (156 КС).

Со вртежен момент од 260 Nm достапен од 0 km/h, PEUGEOT e-208 е тивок и без вибрации и е едноставен за управување и дарежлив во однос на сензациите. Ова дополнително ги зајакнува динамичните квалитети заслужни за овој успех. Сепак, тој овозможува мирна секојдневна употреба. На пример, PEUGEOT e-208 ќе добие брзо полнење од терминал од 100 kW, од 20% до 80% полнење за помалку од 25 минути, како што е моментално.

Сите овие квалитети го комплетираат успехот на PEUGEOT e-208, кој е најпродаваниот електричен автомобил од Б-сегментот во Европа од почетокот на 2022 година и на врвот на продажбата на електрични автомобили во Франција. PEUGEOT e-208 веќе се има продадено во речиси 110.000 примероци од неговото лансирање во 2019 година.

Plug-in хибридната технологија во срцето на електричната гама на PEUGEOT.

Со цел да понуди решение за електрична мобилност што ги задоволува потребите на сите намени, PEUGEOT разви особено сеопфатна гама на plug-in хибриди. Седани, SW каравани или SUV возила, овие модели ја комбинираат привлечноста, емоциите и извонредноста што го направија PEUGEOT успешен во комбинација со извонредна ефикасност.

PEUGEOT 308 и 308 SW plug-in хибридите се достапни со две нивоа на моќност, 180 или 225 КС и овозможуваат опсег до 60 km во 100% електричен режим. Овие мотори се превземени и за целосно новиот PEUGEOT 408, кој ќе ја има својата светска премиера на саемот за автомобили во Париз од 17 до 23 октомври 2022 година.

PEUGEOT ги прави и возилата на две тркала електрични!

PEUGEOT ќе ја додаде својата палета решенија за електрична мобилност, дури и за возила на две тркала и ќе го открие новиот 100% електричен скутер, PEUGEOT e-Streetzone, на саемот за автомобили во Париз. Ќе нуди автономија до 112 km во верзија со 2 батерии и ECO режим.

Опремен со една или две батерии кои се вадат, PEUGEOT e-Streetzone може брзо и лесно да се наполни на секој приклучок за домаќинство. Благодарение на испробаната шасија и управувањето, PEUGEOT Motocycles e-Streetzone е идеален велосипед за секојдневно патување во гратските подрачја. Неговиот нов технолошки LCD панел исто така го прави практичен, бидејќи, во верзијата со 1 батерија, има отвор под седиштето за сместување на млазен шлем.

• ALLURE: Сите модели на PEUGEOT ќе бидат достапни со електрични мотори од 2023 година!
• ALLURE: 100% електрични PEUGEOT велосипеди, скутери, автомобили и комерцијални возила,
• EXCELLENCE: Нов хибриден мотор за PEUGEOT 3008 и 5008,
• EXCELLENCE: Рекордна ефикасност кај новите PEUGEOT e-208, е-308 и е-308 SW,
• EMOTION: PEUGEOT e-Streetzone, нов 100% електричен скутер

2023 година ќе биде година на моќно забрзување во електрификацијата на гамата на PEUGEOT: од првата половина на 2023 година, сите модели на PEUGEOT ќе бидат достапни со еден или повеќе електрични мотори.

PEUGEOT ќе го понуди најширокиот „е-избор“ во Европа со многу нови модели и технологии. Од електрични велосипеди до комерцијални возила, е-скутери и патнички автомобили, PEUGEOT ќе ги задоволи сите потреби за електрична мобилност и ќе направи чекор напред кон својата цел да понуди 100% електрични модели во Европа до 2030 година.

Воведувањето на нови хибридни погонски единици од почетокот на 2023 година, првично на PEUGEOT 3008 и PEUGEOT 5008, ќе ја прошири технолошката понуда, додавајќи нови 100% електрични решенија за батерии кај e-208 и e-308, водородни горивни ќелии и две и plug-in хибриди со погон на четири тркала.

Нова хибридна технологија за PEUGEOT 3008 и 5008

Новите е-308 и е-308 SW, исто така, поставија нови стандарди во однос на електричната ефикасност, само 12,7 kWh/100 km (корисна енергија / опсег WLTP), меѓу електричните возила од C-сегментот, додека овозможуваат опсег од над 400 km (предмет на комбиниран циклус WLTP). Овие изведби се овозможени благодарение на сите напредувања направени во однос на моторот и батеријата, како и аеродинамиката, оптимизацијата на тежината со новата платформа EMP2 и намалувањето на загубите од триење.
.
Исто така, во сегментот C, PEUGEOT го потврди идното лансирање на PEUGEOT е-408 заедно со plug-in хибридните верзии на динамичниот и иновативен fastback.

PEUGEOT е-408 ќе го заокружи 100% електричен асортиман на PEUGEOT кој ги задоволува сите потреби, од PEUGEOT e-208 до PEUGEOT e-TRAVELLER, вклучувајќи ги и PEUGEOT e-2008, е-308, е-308 SW и e-RIFTER.

Уште еден PEUGEOT e-208: повеќе перформанси и поголема ефикасност

е-208 е водечки во 100% електричната гама на PEUGEOT и ќе претрпи некои големи промени во 2023 година, имено со новиот мотор претставен на е-308. Максималната моќност на e-208 ќе се зголеми за 15%, од 100 kW/136 КС на 115 kW/156 КС.

Ефикасноста е исто така оптимизирана, за да се задржи на само 12 kWh/100 km, обезбедувајќи кај e-208 зголемување за 10,5% во опсегот или дополнителни 38 km до вкупно 400 km во комбиниран циклус WLTP (под одобрение).

PEUGEOT 3008 е опремен со хибридни мотори на полнење со 225 КС или 300 КС со погон на сите тркала, овозможувајќи му да помине до 59 km во електричен режим без користење на мотор со внатрешно согорување. PEUGEOT 508 е достапен како лимузина и SW, со plug-in хибриден мотор со 225 КС или спортски мотор со 360 КС и погон на 4 тркала за верзиите PEUGEOT SPORT ENGINEERED.

Plag-in хибридната технологија на PEUGEOT исто така е ставена и на тркачката патека со хиперавтомобилот PEUGEOT 9X8 hybrid, кој се трка во светскиот шампионат на долги патекеи (WEC) од јули 2022 година.

Новиот PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen со горивни ќелии: мобилност со нула емисија за професионалци

Опремен со технологија на водородни горивни ќелии, новиот PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen е понуда на PEUGEOT за професионалците и локалните власти кои бараат најиновативни решенија за мобилност со нула емисија. Главната предност на целосно електричниот PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen е во намаленото време на полнење на неговиот резервоар за водород, само 3 минути. Со опсег до 400 km, моќност до 100 kW и вртежен момент до 260 Nm, PEUGEOT e-EXPERT Hydrogen може да носи до 1.000 kg товар со волумен од 6,1 m3.

Конечно, PEUGEOT Cycles нуди комплетна палета од шест електрични велосипеди прилагодени за сите намени, од секојдневниот градски сообраќај до возење на пат, вклучително и теренско возење.

ПР

Прикажи повеќе...

Економија

Еврокомесар за управување со кризи: Реална закана од прекин на струја во Европа

Објавено пред

Европскиот комесар за хуманитарна помош и управување со кризи, Јанез Ленарчиќ, ја смета за реална заканата од прекин на струја во ЕУ.

dobivaj vesti na viber

„Можно е да биде потребна помош и во рамките на ЕУ“, рече еврокомесарот на прашањето дали постои реална опасност да има голем прекин на електричната енергија во Европа.

Ако само одреден број земји-членки се погодени од проблем, како што е прекин на струја, другите земји од ЕУ би можеле да испорачаат генератори за електрична енергија преку Европската комисија, како што се случува во случај на природна катастрофа, објасни комесарот, пренесе Танјуг.

Прикажи повеќе...

Економија

СДСМ: Платите во образованието ги зголемивме 36 отсто

Објавено пред

СДСМ за само пет години ги зголеми платите на вработените во основното и во средното образование 36 проценти. Од друга страна, ВМРО-ДПМНЕ за 11 години ги покачи платите на наставниците за 4 отсто, се вели во соопштението од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Од партијата додаваат дека од 2017 година платите во основното и средното образование се поголеми за повеќе од една третина. Само со последното покачување, од септември годинава, околу 32.500 вработени во основното и средното образование добиваат плата повисока за 15 отсто. Тоа е зголемување во просек од речиси 3.000 денари од вработен.

СДСМ и во време на кризи, здравствена, економска, енергетска, вистински се грижи за учениците, наставниците и за образовниот систем, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

Еврокомесар за управување со кризи: Реална закана од прекин на струја во Европа

Европскиот комесар за хуманитарна помош и управување со кризи, Јанез Ленарчиќ, ја смета за реална заканата од прекин на струја...

Свет1 час

Бербок го обвини Путин за терор

Министерката за надворешни работи на Германија Аналена Бербок го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека не е подготвен за мировни...

Свет2 часа

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

Кина предупреди дека САД би можеле да се соочат со „тешки последици“, вклучително и нуклеарна војна, доколку на Украина и...

Свет4 часа

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Ијан кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Ијан во Флорида и Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови по втор...

Свет4 часа

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет4 часа

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансираше проектил

Откако Северна Кореја лансираше ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет4 часа

(Видео) Северна Кореја лансираше проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја истрела балистичка ракета која утринава прелета над Јапонија за прв пат по пет години, што предизвика предупредување до...

Регион17 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа18 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет19 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија22 часа

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион22 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија22 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија23 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија23 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија23 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет1 ден

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет1 ден

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија1 ден

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...