Контакт

Економија

„Нестле“ вложува две милијарди швајцарски франци за развој на еколошка амбалажа

Објавено пред

Најголемата светска компанија за храна „Нестле“ соопшти дека ќе инвестира до две милијарди швајцарски франци во натамошно развивање на еколошки решенија во прехранбената индустрија, со цел да се зголеми употребата на рециклирана пластика и да се забрза развојот на иновативно одржливо пакување.

Надоврзувајќи се на ветувањето од 2018 година дека 100% од амбалажата ќе биде од материјал кој ќе може повторно да се искористи или да се рециклира, компанијата најави дека ќе ја намали употребата на пластика за една третина во истиот период, истовремено придонесувајќи за отстранување на пластичниот отпад од океаните, езерата и реките.

„Повеќето пластики што се достапни денес тешко се рециклираат за да бидат безбедни за повторна употреба во прехранбената индустрија, што значително ја ограничува количината на материјали што ни се достапни. Нестле се обврза да обезбеди до 2 милиони тони рециклирана пластика што може да се користи во прехранбената индустрија и да инвестира повеќе од 1,5 милијарди швајцарски франци до 2025 година“, велат од компанијата.

„Ниту едно парче пластика не смее да заврши на депонии или како отпад. Обезбедувањето рециклирана пластика безбедна за прехранбената индустрија е огромен предизвик за нашата индустрија. Затоа, покрај намалувањето на употребата на пластика, наша цел е да го затвориме кругот и да користиме пластична амбалажа која ќе биде погодна за бесконечно рециклирање. Проширувањето на пазарот за вакви материјали и поттикнување  иновации во индустријата за пакување храна е нашата мисија и ги покануваме сите компании да ни се придружат на ова патување “, рече Марк Шнајдер, извршен директор на „Нестле“.

Економија

МЕПСО со детали за дефектот поради кој останаа без струја делови на Скопје

Објавено пред

„Прекините на напојувањето во Скопскиот регион се резултат на неможноста да се ангажираат системските резерви кои не ни беа ставени на располагање од страна на АД ЕСМ. АД МЕПСО немаше можност да изврши благовремено растоварување на електропреносната мрежа и напонска поддршка со ангажирање на хидроелектраните со кои нормално секоја година се обезбедуваат системските резерви неопходни за обезбедување на сигурна и стабилна работа на електроенергетскиот систем“, соопшти МЕПСО во врска со дефектот поради кој останаа без струја делови на Скопје.

Според компанијата, вакви дефекти поради зимски услови за работа на елементите од електропреносната мрежа се случувале и ќе се случуваат.

„Денеска во 12 часот вкупното моментално производство на електрична енергија приклучено на преносната мрежа на АД МЕПСО изнесуваше околу 400 MW и тоа од термоцентралите ТЕ Битола 2 и ТЕ-ТО како и од ВЕЦ Богданци. Притоа во мрежата немаше ангажирано хидро производство, поради тоа што истото не беше предвидено од страна на АД ЕСМ во дневниот возен ред. Ова значи дека не беше ставена на располагање системската резерва, односно резервата за секундарна и терциерна регулација од хидроелектраните, кои се основна алатка за обезбедување на сигурна и стабилна работа на електроенергетскиот систем.

Согласно со предвиденото во дневниот возен ред со цел превентивни активности за подобро снабдување во претстојната зима согласно планот беа исклучени следните 110 kV далекуводи : ТС Ѓорче Петров – ТС Скопје 1 ( презатегање на фазни спроводници и промена на изолатори), ТС Скопје 4 – ТС Велес (промена на оштетени изолатори) и ТС Фенимак – ТС Дуброво ( испитување на релејна заштита).

Во 11:58h поради дефект испаѓа 110 kV далекувод ТС Скопје 4 – ТС Скопје 3 што предизвика пад на напоните во скопскиот регион на 110 kV страна, а посебно во ТС Скопје 3 до вредност од 75 kV и зголемен проток на електрична енергија преку далекуводот ТС Јегуновце – ТС Скопје3 . Во 12:03h испаѓаат: 110 kV далекувод ТС Јегуновце – ТС Скопје3 и 110 kV далекувод ТС Сопотница – ТС Битола 1. На далекуводот ТС „Јегуновце“ – ТС „Скопје3“ евидентиран е дефект на една фаза, за што испратена е далекуводна екипа да го санира дефектот.Поради пад на напонот испаѓаат трансформаторите кои се во сопственост на ЕВН дистрибуција во ТС Запад и ТС Козле, при што потрошувачите кои се приклучени на овие трафостаници остануваат без напојување. Со максимален ангажман на стручните екипи на АД МЕПСО во 12:07h вклучен е далекуводот ТС Скопје 4 – ТС Скопје 3 со што се подобруваат напонските прилики во регионот и се нормализираат тековите на моќност. Според информација од ЕВН Дистрибуција, регулационите преклопки на трансформаторите во ТС Запад и ТС Козле останале заглавени во положба за максимална регулација на напон, поради што операторите од ЕВН Дистрибуција не биле во можност да ги вклучат истите.

Пратени се екипи на ЕВН Дистрибуција рачно на лице место да ги ослободат регулационите преклопки во ТС Запад и ТС Козле. После интервенцијата, конзумните подрачја на ТС Запад и ТС Козле постепено се обезбедени со напојување со електрична енергија од страна на ЕВН Дистрибуција“, се наведува во соопштението.

 

Прикажи повеќе...

Економија

Бектеши: Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 % намалени давачки

Објавено пред

Сите возила, кои заклучно со 1 октомври 2020 година влегле на територијата на Северна Македонија и се со странски регистарски таблички, ќе можат во рок од една година да се регистрираат во земјата со намалени давачки од 50 % од утврдената вредност на сите давачки што се наплатуваат при увоз од страна на надлежните државни органи, објави министерот за економија, Крешник Бектеши, на својот „Фејсбук“.

📣 Automjetet me targa të huaja do të mund të regjistrohen me 50% tarifë të ulur.

✅ Të gjitha automjetet që kanë hyrë…

Posted by Kreshnik Bekteshi on Tuesday, 24 November 2020

„По предлог на Министерството за економија, Владата денеска го усвои предлог-законот за регистрација на возила со странски регистарски таблички на територијата на Република Северна Македонија.

Предлог-законот стапува во сила 20 дена кога ќе се објави во ‘Службен весник’ по усвојувањето од Собранието“, напиша Бектеши.

Прикажи повеќе...

Економија

Стојаноски: Буџетот за 2021 година е неодржлив, ВМРО-ДПМНЕ поднесе 390 амандмани

Објавено пред

Бојан Стојаноски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, во денешната дискусија на Комисијата за финансирање и буџет посочи дека планираниот буџет за 2021 година, само дополнително ќе ја зголеми сиромаштијата во државата бидејќи, како што рече, тој е неодржлив и креиран без концепт.

„За животната средина намалени се средства од износ од 93 милиони денари помалку, односно 9,5 % од првично планираниот буџет за 2020 година. Земјоделците ќе се соочат со една од потешките години досега, намалени се доста средства од програмите на Министерстовто за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој“, вели претставникот на ВМРО-ДПМНЕ.

Во однос на новите вработувања, Стојаноски истакна дека парите на граѓаните се трошат недомаќински и за удомување, како што рече, партиски активисти.

„Тоа што недомаќински се трошат парите и што се стеснува фискалниот простор ни го намалува маневарот за здравствени мерки што може да спасат животи. На Македонија ѝ е повеќе од потребен полициски час. Не е логично на 20 заболени дневно да имаме полициски час, а на илјадници не“, посочи тој.

Додаде дека ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува во расправата и ќе поднесе 390 амандмани поделени во три групи.

„Секој од овие амандмани произлегува од комуникација со граѓаните и со стручната јавност и секој од овие амандмани преставува излез од здравствено-економската криза, во која е западната Република Македонија“, објасни Стојаноски.

Тој како дел од приоритетите ги издвои набавка на 50 амбулантни возила за потребите на медицинскиот персонал.
„Многу е поважно да ги направиме ПЦР-тестовите бесплатни од колку да се вработат партиски војници во Министерството за надворешни работи или во Министерството за транспорт и врски. Ајде охрабрете се и соберете сили за да обезбедиме средства преку амандмантската расправа за сите невработени медицински лица и тие веднаш да почнат со борбата со вирусот“, порача Стојаноски.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет37 минути

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија53 минути

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа1 час

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет2 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт3 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Топ3 часа

Приведен германски државјанин баран и од Интерпол, кај него пронајдени две исчезнати деца

Полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага на ул.МАНАПО во Скопје врз основа на издадена меѓународна потерница...

Македонија3 часа

Вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола по фотографиите дека пациент прима инфузија покрај починати лица

Министерот за здравство Венко Филипче побара од ДСЗИ да испрати вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола како би се...

Македонија4 часа

На инфективните одделенија се лекуваат 814 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 814 пациенти позитивни...

Свет4 часа

Во Шведска стапи во сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

Во Шведска стапува во сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре...

Европа5 часа

Германски научници докажаа дека проветрувањето е поефикасно од прочистувачите на воздухот

Кратко отворање на сите прозорци во училницата неколкупати на ден е многукратно поефикасно отколку да користите прочистувач на воздухот, според...

Свет6 часа

Кина тврди дека коронавирусот најпрвин се појавил во Европа, а не во Вухан

Кина користи нова студија за раното скриено ширење на коронавирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата...

Свет8 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија9 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија10 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија10 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет11 час

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија11 час

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет12 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Свет1 ден

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Досие