Контакт

Економија

Николовски оствари состанок со винарските визби со цел да се испланира откупот на грозје

Објавено пред


Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), Љупчо Николовски, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, денеска одржа работен состанок со винарските визби.

Како што информираат од Министерството, овој состанок првпат се одржува три месеци пред почетокот на бербата на грозјето со цел навреме да се планира годинашниот откуп на грозје.

Николовски посочил дека обврска на МЗШВ е да создава услови за непречен откуп и стабилни откупни цени, поволен амбиент и за винарниците и за лозарите, а тоа ќе се постигне само преку навремени и редовни средби со винарниците и лозарите. Притоа тој истакнал дека ваков тип состанок ќе се организира и со лозарите.

„Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ѝ дава целосна поддршка на оваа извозно ориентирана гранка. Овие средби ги започнуваме три месеци пред почетокот на бербата. На состанокот со винарските визби разговаравме и за делот на измени на законските регулативи, односно потребата од носење нов закон за вино, потребата од измени во законот, сè со цел постигнување сигурен пласман, стабилни цени и на квалитетното и конкурентното производство. Како Влада сме фокусирани на создавање цврсто договорно производство и на сигурен пласман, повисоки откупни цени и поконкурентни производи и затоа ги започнуваме овие состаноци сега порано и навреме. Продолжуваме со ваков тип состаноци и со лозарите да ги слушнеме и нивните предлози и во следниот период да можеме да креираме ефикасни политики и мерки за оваа гранка“, посочил Николовски.

Тој потенцирал дека пред почетокот на новата производствена реколта се исплатени над 600 милиони денари субвенции за одржување лозови насади за лозарите и за винарниците што имаат сопствени насади. Од винарските визби посочиле дека се важни ваквите навремени состаноци со цел навреме да се разговара за сите отворени прашања и предлози и да се направи долгорочна стратегија за развој на лозарството и винарството.

Одговарајќи на новинарско прашање за долговите што одредени винарски визби ги имаат кон лозарите, Николовски изјавил дека Министерството внимателно е насочено кон водење разговори со винарската „Повардарие“ и дека долгот кон лозарите мора да се исплати.

„Долгот на ‘Повардарие’ изнесуваше 3,5 милиони евра, а сега е 650 илјади евра. Во однос на винарската визба ‘Стефанс винери’ отворена e претстечајна постапка, МВР и Интерпол водат истрага, а лозарите како најголеми доверители ќе бидат први исплатени“, рекол Николовски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Економија

Најголема venture capital инвестиција во старт-ап компанија во Македонија во износ од 2 милиони фунти за „Cognism“

Објавено пред

Од

Македонско-Британскиот стартап „Cognism“, кој користи вештачка интелегенција за унапредување на продажбата на клиенти, доби инвестиција од два милиони фунти во рунда предводена од фондот за ризичен капитал „South Central Ventures“, заедно со „Newable“, „London Co-Investment Fund“, „Start-up Funding Club“ и други.

Овој стартап, основан од претприемачите Џејмс Исилеи и Стјепан Буљат, им помага на компаниите да ја забрзаат својата продажба и да дојдат до вистинските контакти употребувајќи го софтверот „Big Data“. Од основањето во 2016 година, „Cogsnism“ го збогати своето портфолио на 80 големи клиенти во Европа и Америка и го зголеми својот тим од 5 на 30 луѓе во Македонија и Велика Британија. Со континуиран процес на истражување и развој, компанијата „Cognism“ ја унапреди својата технологија, за да биде користена во комбинација со други актуелни алатки за помош во продажбата како „Salesforce“ и „Microsoft Dynamics“ што ги прави „Cognism“ една од водечките европски компании во индустријата наречена „Интелегенција за продажба“ (Sales Intelligence).

Фондот „South Central Ventures“ го подржува развојот на „Cognism“ уште од нивната почетна инвестициска рунда во Јануари 2017 година. Како водечки инвеститор во оваа фаза, „South Central Ventures“ инвестираше 1.5 милиони британски фунти, кои компанијата ќе ги намени за да го забрза својот раст, да отвори канцеларија во Соединетите Американски Држави, да ја зајакне развојната база во Република Македонија, како и да ја оствари поставената цел и да го дуплира бројот на вработени во продажните оддели во Македонија и Британија во 2018 година.

„Оваа инвестиција е потврда за напорната работа и посветеноста на нашиот тим. Последната рунда инвестиции е неопходна за остварување на нашата стратегија да ја понудиме најдобрата технологија во сегментот на “Интелегенцијата за продажба“ (Sales Intelegence). Со тоа не само што ќе успееме да ги подобриме перформансите на алатките туку и на нашите клиенти ќе им овозможиме да ги постигнат стандардите за чување на податоците (GDPR compliant contact data) со акцент на контактите и контекстот на податоците од земјите на Европската унија и Соединетите Американски Држави. Сето ова не ќе можевме да го постигнеме без подршката на South Central Ventures”, посочи Џејмс Исилеи, основачот и извршен директор на „Cognism“ во пресрет на инвестицијата.

„Секогаш е возбудливо кога компанија во која еден фонд инвестира, се развива и расте со брзината која Cognism ја бележи. Може слободно да кажеме дека растот на приходите и придобивките кои им ги даваат на своите клиенти преку употреба на напредни алгоритми за машинско учење и вештачка интелегенција се неверојатни. Затоа ние во Soutn Central Ventures сме среќни што работиме со одличниот тим на Cognism и ќе продолжиме и понатаму да го подржуваме нивниот раст“, потенцираше Татјана Забасу, управувачки партнер на South Central Ventures.

Прикажи повеќе...

Економија

Министерство за финансии: 30-годишната обврзница ги подобрува структурата и рефинансирањето на јавниот долг

Објавено пред

Од

Министерството за финансии преку соопштение попаднево истакна дека издавањето подолгорочни хартии од вредност, како денешната 30–годишна државна обврзница, ја подобрува структурата на јавниот долг и го намалува ризикот за рефинансирање на долгот.

„Ако пред само неколку години сумата на издадените краткорочни хартии од вредност, таканаречени државни записи, беше неколкукратно повисока од долгорочните, сега таа состојба е драстично променета. Така, ако во март 2012 година 92 процента од издадените државни хартии од вредност биле краткорочни, а 8 проценти се со поголема рочност, во март 2018 овој сооднос е 40 проценти краткорочни наспроти 60 отсто долгорочни хартии од вредност“, образложува Министерството.

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, денеска истакна дека безусловната препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ, добрата фискална политика и подобрувањето на изгледот на кредитната агенција „Фич“ за Македонија доволно говорат за патот по кој се движи земјата, па врз основа на сето ова може да излеземе на пазарот со инструмент како 30-годишна државна обврзница, кој укажува на силна доверба од инвеститорите.

До денес, односно до издавањето на првата 30-годишна обврзница, државна хартија од вредност со највисока рочност беше 15-годишната обврзница.

Од Министерството велат дека Македонија, покрај Словенија, е единствената земја во регионот што издала 30-годишна обврзница. Најблиску до оваа рочност во регионот дошле членките на Европската Унија – Бугарија, која издала 20-годишна обврзница, и Хрватска, каде што најдолг рок на кој е издадена државна обврзница е 13 години.

Од Министерството за финансии додаваат дека обврзници со достасување од 30 години имаат земји како Германија и САД. Обврзница со највисока рочност има издадено Австрија, односно 100-годишна обврзница.

 

Прикажи повеќе...

Економија

Работна група за „Чебрен“ и „Галиште“

Објавено пред

Од

По предлог на АД за производство на електрична енергија, „Електрани на Македонија“, во државна сопственост, Скопје, на денешната владина седница беше разгледана информацијата за текот и активностите за проектите ХЕ „Чебрен“ и ХЕ „Галиште“.

Владата на Република Македонија ги задолжи Кабинетот на заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, и Министерството за економија да формираат меѓуресорска комисија со претставници од повеќе министерства и државни претпријатија, која ќе подготви препораки за понатамошни активности за продолжување на проектот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Грчкото МНР: Хан да не дава погрешна слика за преговорите за името

Грчкото Министерство за надворешни работи преку соопштение го повика еврокомесарот Јоханес Хан да не создава погрешна слика за спорот за...

Македонија11 час

(Видео) Заев не верува дека спорот за името ќе се реши за две недели

Посакувам, но не верувам, дека спорот за името со Грција ќе биде решен за две недели, изјави премиерот Зоран Заев...

Македонија12 часа

(Видео) Формирана групата „Охрид“ за интеграција на Македонија во НАТО

Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со поранешниот генерален секретар на НАТО, лорд Џорџ Робертсон, изјави дека е составена...

Македонија12 часа

(Видео) Робертсон: Македонија во 2001 беше пред распад, но сега е пред портите на ЕУ и НАТО

Последен пат во Скопје давав изјава пред 17 години, но тогаш бев присутен во државата во време на криза, а...

Македонија13 часа

Хан: Решение за спорот меѓу Македонија и Грција за 15 дена

Спорот меѓу Македонија и Грција би можел да се реши во следните 15 дена, вели еврокомесарот за проширување Јоханес Хан...

Македонија16 часа

(Видео) Сервер: Можеби звучи болно, но македонскиот пат за НАТО и ЕУ минува преку Атина

Познавачот на Балканот, Даниел Сервер, на седницата на Комисијата за eвропски прашања пред присутните истакна дека САД сака сите земји...

Македонија17 часа

(Видео) Тунтев: Неизвесно е дали ќе има решение за проблемот со Грција

Во Македонија се вратија надежта и перспективата за развивање општество, вели координаторот на СДСМ, Томислав Тунтев, според кого извештајот од...

Македонија17 часа

(Видео) Заев: Преговорите за членство во ЕУ ќе ги водат најдобрите луѓе од институциите

Премиерот Зоран Заев преку седницата на Комисијата за европски прашања вели дека по одлуката за почнување преговори за членство во...

Македонија17 часа

(Видео) Жбогар до политичарите: Интеграцијата во ЕУ не е техничка вежба со мапи

Амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар, смета дека извештајот го потврдил напредокот на Договорот од Пржино, како и...

Македонија17 часа

(Видео) Груби: Свесни сме дека годинава нема да станеме дел од ЕУ и НАТО

Свесни сме дека оваа година нема да станеме дел од ЕУ и НАТО, но треба да почнеме преговори, истакна Артан...

Свет18 часа

(Видео) Напаѓачот од Торонто барал од полицајците да го застрелаат за време на апсењето

Агентите кои го истражуваат нападот со комбе во Торонто, во кој во понеделникот беа убиени 10, а повредени 15 лица,...

СЈО18 часа

(Видео) Тачи и Мијалков се сретнаа во судница

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и поранешниот прв човек на тајната служба Сашо Мијалков се сретнаа во судницата на кривичниот...

Македонија19 часа

Заев домаќин на поранешниот генерален секретар на НАТО, Робертсон

Висока делегација од истакнати дипломати, предводена од поранешниот генерален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, денеска ќе престојува во Скопје. Делегацијата...

Свет20 часа

Уапсен напаѓачот кој прегази десет луѓе во Торонто

Возачот кој со комбе прегази десетмина пешаци во Торонто е приведен. Според последните информации, станува збор за 25-годишниот Алек Минасиан....

Македонија21 час

Димитров ќе се обрати на Парламентарното собрание на Советот на Европа во Стразбур

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска ќе има обраќање на априлската сесија на Парламентарното собрание на...

Македонија2 дена

На Преспанското Езеро се продаваат вили „Јелена Карлеуша“ и „Лепа Брена“

Битолчанец ги спои српските ѕвезди Јелена Карлеуша и Лепа Брена. Капм-приколките опшиени со лимени тараби во автокампот „Крани“ ги крстил...

Македонија2 дена

Димитров в среда ќе се сретне со Коѕијас и Нимиц во Виена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в среда (25 април) во Виена во...

Македонија2 дена

Извештајот за СЈО ќе се разгледува в среда

Седницата за Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците се одложи поради координацијата на политичките партии, по барање на...

Македонија2 дена

Мендух Тачи и Сашо Мијалков утре седнуваат на обвинителна клупа за „Титаник 2“

Утре почнува судењето за Мендух Тачи, Сашо Мијалков и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска...

Македонија2 дена

Советот на јавни обвинители ќе ги интервјуира кандидатите за шефовските позиции на организиран криминал и скопското обвинителство

Советот на јавни обвинители оваа и следната недела ќе ги интервјуира кандидатите за обвинители и кандидатите за шефовите на скопското...

Досие