Контакт

Економија

Пред турски бизнисмени беа презентирани можностите за инвестирање во земјата

Објавено пред

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, денеска оствари работна средба со бизнис-делегација од Република Турција, предводена од заменик-министерот за земјоделство и шумарство, Мехмет Хади Тунк, и претседателот на Асоцијацијата на извозниците на свежо овошје и зеленчук, Хајретин Учак, која престојува во дводневна посета на нашата земја.

На средбата двете страни изразија задоволство од досегашната соработката, која се одвива во духот на традиционалното пријателство, и потврдија продолжување на позитивниот пристап за продлабочување на економската соработката на конкретни полиња од заемен интерес.

Апостолска ги претстави владините економски политики и можностите што ги нуди планот за економски раст за реализација на инвестиции во земјата. Во контекст на економските политики и поддршката за реализација на нови инвестиции, таа истакна дека Владата овозможува значајна финансиска поддршка за компаниите преку транспарентни процедури и ги охрабри турските стопанственици да ги реализираат своите инвестициски проекти во нашата земја, при што порача дека Владата им стои на располагање за целосна институционална поддршка во развивањето и реализацијата.

Од страна на бизнис-делегацијата беше искажан интерес за реализирање инвестиции во делот на земјоделскиот сектор, поконкретно во делот на преработка и конзервирање зеленчук и овошје, каде што гледаат особено голем потенцијал.

Заменик-министерот за земјоделство и шумарство, Мехмет Хади Тунк, во своето обраќање потенцира дека Република Турција како и досега ѝ дава силна поддршка на Република Северна Македонија на патот кон ЕУ, притоа истакнувајќи дека се отвора голем простор за натамошно продлабочување на односите на економски и инвестициски план, како и за зголемување на трговската размена меѓу двете земји.

Во рамките на посетата министерката Апостолска беше придружувана од страна на градоначалникот на општина Гази Баба, Борис Георгиевски, како домаќин на турската бизнис-делегација.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Од полноќ се намалуваат цените на горивата

Објавено пред

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која oд полноќ ќе има намалување на цените на нафтените деривати во просек за 5,28 % во однос на претходната недела.

Согласно одлуката, цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за три и пол денари по литар, додека цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 3 денари по литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 3,016 денари по килограм и сега ќе изнесува 38,527 ден/кг.

Во продолжение, ова се новите цени кои ќе важат од вечерва по полноќ:

ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 71 (денар за литар)

ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 73 (денари за литар)

ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 63 (денари за литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 62,50 (денари за литар)

Мазут М-1 НС – 38,527 (денари за килограм)

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на светските берзи во просек бележат намалување: кај бензинот за 8,896%, кај дизелот за 8,559 %, кај екстра лесното масло за 8,364 % и кај мазутот намалување е за 8,599%.

Прикажи повеќе...

Економија

Обезбедени дополнителни над 4,6 милиони евра за 1.216 нови вработувања

Објавено пред

Oбезбедeни се дополнителни 284,9 милиони денари или над 4,6 милиони евра за нови 1.216 вработувања, кои ќе бидат реализирани преку оперативниот план на активни програми и мерки за вработување, најави на прес-конференција пратеничката на СДСМ, Жаклина Лазаревска.

Како што рече, целта на овој чекор е да се зајакне пристапот до активните политики за пазарот на труд, особено за нискоквалификувани невработени лица и лица од ранливите категории, што е предвидено и со акцискиот план за реализација на препораките од заедничките заклучоци од економско-финансискиот дијалог.

„Од вкупно предвидените средства, 36,9 милиони денари се наменети за Програмата 1, односно за поддршка за самовработување (претприемаштво) за дополнителни 115 самовработувања; над 135 милиони денари за мерката за субвенционирање плати, со што дополнително ќе бидат опфатени 674 невработени лица. Обезбедени се средства и за имплементација на новата пилот-мерка за субвенционирање плати во текстилниот сектор за 300 невработени лица во висина од 73,8 милиони денари, како и над 15 милиони денари за мерката вработување и раст на правни субјекти за 127 дополнителни вработувања“, рече Лазаревска.

Пратеничката додаде дека со оперативниот план во 2021 година се опфатија речиси 12.000 невработени лица, повеќе од 8 вида програми, во рамките на кои се содржани и одделни мерки. До ноември реализирани се 85 отсто од оперативниот план за 2021 година.

Сето ова, вели Лазаревска, е во насока на намалување на стапката на невработеност, која сега изнесува 15,9 отсто, со тенденција дополнително да се намалува.

 

Прикажи повеќе...

Економија

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Објавено пред

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој Собранието треба да го усвои на пленарна седница најдоцна до 31 декември.

Дополнетиот предлог-буџет за 2022 година ги содржи прифатените амандмани во текот на расправата во собраниските комисии. Вкупната вредност на прифатените амандмани изнесува 382 милиона денари, што е проценето како една од најголемите измени направена преку амандманската расправа, што е потврда за инклузивноста на процесот на усвојување на буџетот и демократскиот капацитет на нашата земја.

На средбата министерот Бесими истакна дека очекува дебатата да продолжи во ваков дух на пленарната седница и со широка поддршка да се усвои буџетот за 2022 година.

Главни цели на буџетот за 2022 година се продолжување на грижата за заштита на здравјето на населението, економско заздравување и забрзување на растот, зголемување на инвестициите при спроведување фискална консолидација, како и поддршка на реформските процеси во правосудството и евро-атлантските интеграции и непречено финансирање на основните функции на државата.

Главниот фокус во буџетот за 2022 година е на инвестициите, така што капиталните расходи се планирани на досегашно највисокото ниво од 38,2 милијарди денари. Капиталните расходи учествуваат со 14 % во вкупните расходи и се зголемени 28,3 % во споредба со 2021 година. Притоа има кратење на непродуктивните трошења.

Буџетот е конципиран според златното правило во јавните финансии, односно буџетскиот дефицит е помал од капиталните расходи, што значи дека задолжувањето ќе биде само за капитални расходи, а средствата ќе бидат насочени кон проекти што даваат најголем ефект. Тоа ќе поттикне инвестициски циклус, што ќе придонесе за забрзан економски раст.

Со дополнетиот предлог-буџет за 2022 година расходите се планирани во износ од 272,4 милијарди денари, што претставува раст од 1,4 % во споредба со 2021 година и се на ниво од 35,2 % од БДП. Приходите се планирани на 238,9 милијарди денари и се 7,4 % повисоки од 2021 година. Оттука, буџетскиот дефицит се планира на ниво од 33,5 милијарди денари или 4,3 % од БДП.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија3 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион3 часа

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија3 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа3 часа

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет4 часа

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа5 часа

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа6 часа

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет17 часа

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет18 часа

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет19 часа

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа21 час

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија23 часа

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија24 часа

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија1 ден

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион1 ден

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ1 ден

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет1 ден

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Топ1 ден

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Свет1 ден

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила....

Досие