Контакт

Актуелно

Свет11 час

Новиот премиер на Британија – англискиот Трамп со турско потекло

Новиот лидер на британските конзервативци, Борис Џонсон, кој ќе стане и премиер, тежнее кон тоа да стане новиот Черчил, а...

Македонија12 часа

Охрид и Струга добија 10 дена да подготват акциски план по препораките на УНЕСКО

Владата ја усвои информацијата за учество на делегацијата на Република Северна Македонија на 43. состанок на Комитетот за светско наследство...

Македонија12 часа

Новиот закон за Јавното обвинителство пуштен во Собранието

Владата на денешната 146. седница, со која претседаваше премиерот Заев, го усвои новиот текст на предлог-законот за Јавното обвинителство и е...

Свет14 часа

Рохани: Ние сме чувари на безбедноста во Персискиот Залив

Иран бил и ќе биде чувар на безбедноста и слободната пловидба во Персискиот Залив, Ормутската Теснина и во Оманското Море,...

Култура15 часа

Македонски филм првпат во трка за престижната награда „Лукс“

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на режисерката Теона Митевска, по селекцијата во Берлин, успехот во Пула и...