Контакт

Култура

Наградата „Антево перо“ ѝ е доделена на Ана Стојаноска за стихозбирката „Потпис: Трепетлика“

Објавено пред

Наградата „Антево перо“ за 2020 година ѝ е доделена на Ана Стојаноска за стихозбирката „Потпис: Трепетлика“.

Комисијата за доделување на наградата „Антево перо“ за 2020 година, во состав: проф. д-р Венко Андоновски (претседател), д-р Атина Цветаноска и Жорж Поповски, (членови), на својот последен состанок, пред да почне со финално разгледување на ракописите во конкуренција за наградата, донесе и едногласна одлука од оваа година по потреба (не секоја година) да се доделува наградата „Антева златна книга“, која е всушност „Почесно Антево перо“ за животен поетски опус.

Наградата се состои од кожена, укоричена копија од книгата песни на великанот Анте Поповски, испишани со негов ракопис.

Врз основа на тоа комисијата едногласно одлучи првото „Почесно Антево перо“ да му се додели на истакнатиот македонски маг на поезијата – Михаил Ренџов.

Во согласност со пропозициите на манифестацијата, комисијата исто така реши да додели и две награди „Антев златник“ на Владимир Мартиновски за стихозбирката „Жив(отн)и песни“ и на Зоран Пејковски за „Остров на окото“.

Наградата „Антев часовник“ ѝ е доделена на младата поетеса Георгина Петреска за стихозбирката „Средбата на вулкан и Минерва“.

Култура

Изложба на Владимир Симоновски и промоција на книгата „Тревога“ од Иван Додовски во Кинотека

Објавено пред

Вечер, со почеток во 19 часот, во изложбениот салон и летното кино „Мирно лето“ на Кинотеката на Македонија се организира заеднички настан – отворање на изложбата на уметнички објекти „Куферот на Макс Фриш“ на Владимир Симоновски и промоција на поетската книга „Тревога“ (изд. Слово, 2020) од Иван Додовски.

Реч за изложбата и за книгата ќе одржи проф. д-р отец Стефан Санџакоски, а специјални гости се: Александра Јоаниду (Солун), Вил Фирт (Берлин), Драган Никчевиќ (Белград), Крсте Роџевски (Њујорк), Мати Грунберг (Тел Авив), Јулија К. Станкова (Софија), Александар Павловиќ (Белград), Никола Маџиров, Беди Ибрахим, Димитар Башевски, Вера Милошевска, Атанас Георгиев, Сенка Анастасова, Владо Ѓорески-Рафик и Венко Серафимов.
За изложбата:

Изложбата „Куферот на Макс Фриш“  се состои од триесетина експонати изработени со специфична техника и материјали – дрво, фурнир, апликации и колористички детали – кои заедно прават уникатни релјефни структури. Сите дела се концептуално поврзани и откриваат избалансирана естетика во духот на метафизичкиот енформел. Философски поттик за овие експонати на Владимир Симоновски е делото на швајцарскиот писател со светско реноме Макс Фриш (1911-1991).

Книгата „Тревога“ е четврта по ред поетска книга на Иван Додовски. Таа содржи педесетина песни пишувани во подолог период. Книгата е поделена во четири циклуси, со пролог и епилог, и претставува осмислена целина на лирски рефлексии за политичкото, духовноста, телесноста и за љубовта, како и за односот кон светот и кон божественото под товарот на неизвесноста што настапува во новиот милениум.

Прикажи повеќе...

Култура

Уметникот Зоран Попоски на фестивал во Хонг Конг

Објавено пред

Видеопроект од македонскиот дигитален уметник Зоран Попоски ќе бидe прикажан на меѓународниот интермедијален уметнички фестивал „Кросинг бордер“ во Хонг Конг, во периодот 1-20 октомври 2020 година.

На фестивалот годинава учествуваат над 30 уметници активни во сферата на видеоарт, дигиталната анимација и перформанс арт од Кина, Јужна Кореја, Британија, Австрија, Полска, Германија итн.

Видеоартот на Попоски, со наслов „Градот сам“, ја истражува просторната онтологија и постхуманата дејствителност во периодот на антропоценот од перспектива на постхумана естетика.

Зоран Попоски магистрирал уметност во нови медиуми во Линц и Њујорк, а докторирал студии на културата во Скопје. Има реализирано над 80 меѓународни изложби и е добитник на повеќе меѓународни награди за уметност.

Прикажи повеќе...

Култура

Затворање на филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“

Објавено пред

Шест дена богати со многу филмови, разговори, уметност и креативност оставија зад себе 300 учесници на 8. филмски фестивал на млади „Џифони Македонија“. Охрабрени млади да зборуваат на разни теми, инспирирани од интересните теми што ги третираа филмовите од светска продукција, беа гости во семејството на „Џифони Македонија“.

Дел од она што сработија учесниците од 13 земји во изминатите денови, ќе биде прикажано на церемонијата на затворањето, вечерва, во 19 часот, во летното кино „Мирно лето“ во Кинотеката. Најактивните учесници на фестивалот ќе добијат награди од пријателите на фестивалот, а главната награда ќе биде патување за најдобрите учесници на „Џифони Италија“ во 2021 година. „Џифонците“, кои го сочинуваат жирито на фестивалот, гласаа за најдобар игран филм во три категории, за најдобар краток филм во две категории, како и за анимиран филм и за најдобар краток филм од млади автори – ученици или студенти.

Најголемиот дел од програмата наменета за младите учесници се одвиваше онлајн, а во вечерните часови беа организирани пет филмски проекции во живо. Официјалната филмска програмата наменета на учесниците вклучуваше 12 долгометражни играни филма, кои се натпреваруваа во три категории, според возраста на младите учесници – членови на жирито: јуниори (од 6 до 9 одделение), кадети (1 и 2 година средно) и сениори (3 и 4 година средно).

На фестивалот учествуваа ученици од 11 до 19 години, кои се дружеа со помош на новата младинска дигитална платформа youth.mk, на која беа поставени сите фестивалски содржини. Создавањето на новата младинска дигитална платформа беше овозможено со поддршка на Мисијата на ОБСЕ во Скопје. Платформата овозможи фестивалот, со сите негови разновидни и интерактивни активности, да се одржи онлајн, а по завршувањето на фестивалот, платформата ќе им биде наменета на младите љубители на филмската уметност и ќе биде место каде што ќе се објавуваат аудиовизулени креации на младите македонски и странски автори. Оваа идеја произлегува од сознанието дека многубројни сегашни и поранешни учесници на „Џифони Македонија“ активно работат на создавање аудиовизуелни содржини: анимирани и кратки филмови, долгометражни филмови, па дури и серии. Целта на „Џифони Македонија“ е да им понуди место каде што ќе може сите тие содржини да ги споделуваат со своите врсници и со пошироката публика.

На фестивалот учествуваа 50 странски учесници кои програмата ја следеа од своите домови. Некои од нив – петнаесеттемина учесници од Италија – ја следеа програмата од киносала во нивниот град Џифони. Тие беа вклучени во програмата „Виртуелна гостопримливост“ и секој гостин од странство имаше по еден свој домаќин меѓу македонските учесници.

Во петте дена беа организирани осум креативни работилници, како и една еднодневна за готвење.

На „џифонците“ им се обрати и Клаудио Губитози, основач и извршен директор на фестивалот „Џифони Италија“, кој годинава одбележува 50 години од основањето.

На последниот ден од програмата мастер-класови одржаа јутјуберот Стефонатор и режисерката Ана Андовска, која го претстави својот филм „Малечка“. Стефонатор го позајми гласот на главниот лик во данскиот филм „Хакер“. Филмот, за чија синхронизација се погрижи „Катевеј“, беше прикажан синоќа, а од 1 октомври ќе биде во редовна кинодистрибуција. Андонова ја третира темата на малолетни бракови и предизвика голем интерес за дискусија кај учесниците на фестивалот.

Мастер-класови одржаа и: Леон Ристов, Сергеј Сарчевски и Мартин Чичовски.

Фестивалот „Џифони Македонија“ е поддржан од Агенцијата за филм и Министерството за култура, Град Скопје, партнерот од Италија – „Џифони експириенс“, Министерството за култура и туризам на Италија, Министерството за надворешни работи на Италија, Амбасадата на Италија во Македонија, а посебна благодарност до Мисијата на ОБСЕ во Скопје, со чија поддршка е керирана дигиталната младинска платформа YOUTH.MK.
Фестивалот е помогнат и од Институтот „Јунус Емре“, Францускиот институт, Кинотеката на С. Македонија, Младинскиот културен центар, а го помогнаа и спонзорите: „Пакомак“, „Фиат“, „Витаминка“, „Дивела“, ресторан „Џино“.

Медиумски поддржувачи на фестивалот се: МТВ, „Сител“, Радио МОФ, „Слободен печат“, „Медиум“, Visitskopje.mk, „Екран“, „Куларт“, „Медиум“, „ТВ21“, „Јавност“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет21 минута

Навални: Тврдам дека зад труењето стои Путин

Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, за германски „Шпигел“ изјави дека не се сомнева дека рускиот претседател, Владимир Путин, стои зад...

Македонија45 минути

МОН: На првиот училишен час, нема посериозни пречки за одржување на онлајн наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образование којшто...

Македонија2 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија15 часа

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Македонија18 часа

Регистрирани 194 новозаразени, починаа 2 лица

Во последните 24 часа се направени 1.697 тестирања, а регистрирани се 194 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Регион20 часа

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија21 час

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија21 час

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион22 часа

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ23 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет23 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија23 часа

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија1 ден

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет1 ден

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет1 ден

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет2 дена

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија2 дена

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија2 дена

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија2 дена

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија2 дена

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Досие