Контакт

Култура

Поети, актери, музичари, писатели можат да се пријавуваат за учество на фестивалот „Нови простори“

Објавено пред

Организаторите на првото издание на фестивалот „Нови простори“, што ќе се одржи на 13 ноември, упатија покана за учество до сите заинтересирани уметници во државата.

Предвидено е фестивалот да се одржи на кејот „13 Ноември“ во Скопје, до Камениот мост, околу сидрото, под арката на мостот и на платото пред скалите, од левата страна на реката Вардар и недела, 14 ноември, во 12:00 часот, на клупата со бистата на Горан Стефановски, во малото паркче во Дебар Мало, до Општина Центар.

„На фестивалот можат да учествуваат артисти од нашата земја, без ограничувања“, велат организаторите на настанот. Пропозициите се следни:

1. „Нови поетски пространства“– Читање по една нова авторска песна на тема „Просторот во мене“.

2. „Акустика под арката на мостот“ – Соло настапи на акустични изведувачи под арката на Камениот мост. Секој учесник ќе може да се претстави со програма во траење од 10 минути.

3. „Уметност на кеј“ – класична уметност во нов простор

а. „Продажна изложба на нови уметнички дела“. Секој уметник се пријавува со по 2 дела.

б. „Амбиентална театарска претстава“ Театри или неформали театарски групи се пријавуваат со амбиентална театарска претстава со акцент на визуелниот израз која може да биде изведена на отворен простор, на дневна светлина, во трање до 30 минути.

в. „Класични звуци во некласично опкружување“ – Камерни ансамбли на класична музика може да се пријават за настап, со програма во должина од 15 минути.

4. „Танц на кеј“ – Можат да се пријават поединци и групи со современ танц. Стручна комисија ќе селектира 8 учесници, секој со програма до 5 минути.

5. „Отворен микрофон“ – Можат да се пријават поединци и групи со авторска музика. Стручна комисија ќе селектира 10 учесници со програма во траење до 10 минути.

6. „Нов бит“ Можат да се пријават поединци и групи со авторска електронска музика. Стручна комисија ќе селектира 6 учесници кои ќе можат да презентираат свој DJ сет во трање до 15 минути.

7. „Бродот наречен Скопје“ – Вечер на краткиот расказ – Можат да се пријават автори со кратки раскази во должина до 1.200 збора, на тема „Чудесното патување со Скопје“.

8. „Разговор со Горан“ – Пладневно матине посветено на творештвото на Горан Стефановски – Можат да се пријават поедници и групи кои ќе изведат делови од драмите или ќе презентираат свои видувања и искуства од соработката и дружењето со нашиот класик, драматургот Горан Стефановски.

Пријавувањето на учесници на фестивалот е отворено до 6 Ноември 2021 година. Избраните учесници ќе бидат известени на 7 Ноември 2021 година, кога ќе биде и презентирана програмата на првото издание на овој нов фестивал.

За да се пријавите за учество, треба да ја пополните пријавата која можете да ја најдете на веб-страницата на фестивалот, или на профилите на социјалните мрежи. Контакт; 078-588-695 и 070-205-839

Култура

Дел од вработените во Театар „Комедија“: Ако Нора Шаќири не е соодветен кадар, в.д. директор нека биде Дарко Спасов

Објавено пред

Дел од вработените во Театар „Комедија“ најавуваат бунт со правни и јавни механизми, доколку на местото в.д. директор, од каде е разрешена Нора Шаќири-Марковиќ, биде назначена актерката Магдалена Ризова-Черних. Тие не го спорат разрешувањето на Шаќири-Марковиќ ако така смета Министерството за култура, но бараат на нејзино место да биде Дарко Спасов, драматург, бидејќи во него имаат доверба.

„Не се согласуваме со разрешување на Нора Шаќири-Марковиќ и назначување на Магдалена Ризова-Черних. Шокирани сме од оваа одлука со која за нов в.д. директор се поставува човек што беше дел од претходната управа којашто беше разрешена поради неправилности во работењето. Можеби е крајно време Инспекторатот за труд да го посети Театар ‘Комедија’. Кога театарот беше на колена, во долгови и без услови за работа, со нарушени меѓучовечки односи, в.д. директорката што сега ја разрешува Министерството успеа да реши дел од овие проблеми и да го врати театарот на вистинскиот пат“, велат вработените во видеото кое го сподели актерот Атанас Атанасовски.

По релиси десет месеци од назначувањето, Нора Шаќири-Марковиќ е разрешена од директорката функција во Театар „Комедија“. Ова доаѓа откако таа беше пријавена за мобинг, односно психичко вознемирување врз вработените во театарот. Повеќе информации од тоа што увиделе инспекторите не беа споделени со јавноста. На нејзино место, за нова в.д. директорка е назначена актерката Магдалена Ризова-Черних, која и е вработена во театарот.

 

Прикажи повеќе...

Култура

Нора Шаќири разрешена од в.д. директор на Театар „Комедија“

Објавено пред

По речиси десет месеци од назначувањето, Нора Шаќири-Марковиќ е разрешена од директорката функција во Театар „Комедија“. Ова доаѓа пет дена по пријавата за мобинг, односно психичко вознемирување врз вработените во театарот. Повеќе информации од тоа што увиделе инспекторите не беа споделени со јавноста. На нејзино место за нова в.д. директорка е назначена актерката Магдалена Ризова-Черних, која и е вработена во театарот.

Од Министерството за култура велат дека го добиле извештајот од Државниот инспекторат за труд. Во нивното објаснувње стои дека разрешената Шаќири-Марковиќ го прекршила Законот за спречување на корупцијата. Според цитираниот член од Законот, таа почнала постапка за престанок на работен однос за време на избори, што е забрането. Дополнително, наведуваат дека таа го прекршила и Изборниот законик, како и Законот за заштита од вознемирување на работното место.

„Со тоа се потврдува дека раководното лице водело и ја завршило дисциплинската постапка врз вработени во време на изборен процес. За нов в.д. директор на НУ Театар ‘Комедија’ е назначена актерката Магдалена Ризова-Черних“, велат од Министерството за култура.

Инаку, во февруари годинава беше разрешен Сашо Ристовски, кој беше директор на Театар „Комедија“. Кај него беше констатирано дека направил злоупотреба со буџетски средства на театарот.

Прикажи повеќе...

Култура

Проекција на филмот „Фред“ и концерт на песните на Фред Бускаљоне во вторник во 20 часот

Објавено пред

Амбасадата на Италија, во соработка со Кинотеката на Република Северна Македонија, ќе им овозможи на љубителите на кинематографијата да го проследат филмот „Фред“, посветен на Фред Бускаљоне (1921-1960), по повод стогодишнината од неговото раѓање по што ќе следува концерт на македонската група NYX, која ќе ги изведува неговите песни во живо.

Италијанскиот музичар, пејач и мултиинструменталист Фред Бускаљоне беше популарен во 50-тите години. Неговиот прв сингл во 1955 година е продаден во милион изданија. Ликот што е интерпретиран во неговите песни и филмови секогаш претставувал забавен човек од подземјето со склоност кон виски и жени, инспириран од филмовите во кои главните улоги ги толкуваат Кларк Гејбл и Мики Спилејн. На многумина животот им дава слава, но на многу малку од нив со нивната смрт се содава мит. Тоа му се случи на Фред Бускаљоне, кој со својата смрт на само триесет и девет години создаде легенда што беше предодредена да трае.

Филмот го раскажува ѕвездениот подем и пад на Фред Бускаљоне: тешките времиња на почетокот, незадржливиот подем и ненадејното исчезнување од сцената. Филмот прв пат е еден вид емотивен и потресен портрет на еден од камен-темелниците на италијанската поп-музика преку сведоштвата на неговиот текстописец Лео Киосо, неговата сопруга Фатима Робинс, неговите музичари од „Астернови“, проследено со архивски слики.

Проекцијата и концертот ќе се одржат утре, со почеток од 20 часот, во холот на Кинотеката на Република Северна Македонија, во согласност со владините протоколи и препораки за превенција од Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Македонија10 часа

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ14 часа

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно14 часа

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија14 часа

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија15 часа

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија15 часа

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија16 часа

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија17 часа

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија19 часа

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Македонија20 часа

Невакцинирани се 69 проценти од новите случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на коронавирус во период од 6 август заклучно со...

Македонија21 час

Заев денеска ќе ја поднесе оставката во партијата, Алтернативата одлучува дали ќе стане дел од владината коалиција

Претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска ќе поднесе оставка од лидерската функција во партијата. Несреќата на...

Европа22 часа

ЕУ ќе ги запре летовите од Јужна Африка поради новата варијанта на коронавирусот

Националниот институт за заразни болести во Јужна Африка (NICD) потврди 22 случаја на инфекција со новата варијанта на коронавирусот B.1.1.529...

Македонија22 часа

Бугарските медиуми ја расветлија мистеријата за патникот со арапско потекло

Шади Науф ал-Салех, мистериозното лице со арапско потекло, кое се најде на списокот со преживеани од автобуската несреќа што го...

Македонија22 часа

Бугарски обвинители во Скопје треба да ги преземат ДНК-примероците за идентификација на жртвите

ДНК-анализите на примероците земени од семејствата на загинатите во тешката автобуска несреќа во Бугарија, кои се вршат на Институтот за...

Македонија1 ден

Владата размислува за стимулации и рестрикции со цел да се зголеми бројот на вакцинирани

Владата на денешната редовна 121. седница темелно и сеопфатно ги разгледа предложените мерки и препораки на Комисијата за заразни болести...

Македонија1 ден

Ќе се споредуваат листите на патници во автобусите за да се види кој недостасува

По изјавата на бугарскиот обвинител Сарафов дека недостасува еден патник од запалениот автобус, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран...

Македонија2 дена

473 нови случаи на Ковид-19 и вкупно 18 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.708 тестирања, а регистрирани се 473 нови случаи на...

Топ2 дена

Кривична против раководителката во Центарот за вработување, од службена картичка потрошила над 10.000 евра

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал (ОСОСК) до ОЈО за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против...

Македонија2 дена

Синот на вториот возач го идентификува телото на својот татко, вели дека бил во кабината за спиење

Името на вториот возач на опожарениот автобус на бугарскиот автопат „Струма“ е Кадрим Мемеди. Неговиот син Бесар за БНТ изјави...

Досие