Контакт

Култура

Поетско читање на археолошкиот локалитет Билазора кај Свети Николе

Објавено пред

На 20 март во 12 часот ќе се одржи поетско читање на археолошкиот локалитет Билазора кај Свети Николе.

dobivaj vesti na viber

Со поетското читање ќе се одбележи Светскиот ден на поезијата, а организатори на настанот се: Друштвото на писателите на Македонија, Филозофскиот факултет при УКИМ, Општината Свети Николе и Меѓународниот славјански универзитет од Свети Николе.

На манифестацијата „Билазорски видувања 2023“ ќе настапат поети – членови на ДПМ и автори од Свети Николе и соседните градови. А со свои поздравни обраќања ќе земат учество: проф. д-р Христо Петрески, претседател на Друштвото на писателите на Македонија, проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозофскиот факултет – Скопје, амбасадорот Јордан Плевнеш, основач на Интернационалниот универзитет Европа Прима – Скопје, господин Дејан Владев, градоначалник на општина Свети Николе, и проф. д-р Јордан Ѓорчев, основач и директор на Меѓународниот славјански универзитет – Свети Николе.

Инаку, се планира манифестацијата „Билазорски видувања“ во иднина да биде традиционална и секоја година да се распишува конкурс за најдобра песна од учениците во основните и средните училишта во Републиката на тема „Билазора“.

Култура

Костадиновска-Стојчевска на чествување на 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов во седиштето на УНЕСКО во Париз

Објавено пред

Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, утре (21 март) ќе започне програмата за чествување на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската лирика, Ацо Шопов, што е дел од Календарот на важни меѓународни јубилеи поддржани од УНЕСКО.

dobivaj vesti na viber

По тој повод, ќе се обратат министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, и претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски.

Во рамките на посетата е предвидена средба со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле.

Славејќи ги творештвото и поезијата на Ацо Шопов, на настанот ќе се одржи меѓународен симпозиум „Поезија, творештво, препев и оптек на делата на јазиците од помалите говорни подрачја“. Во рамките на програмата ќе се одржи и проекција на анимираниот филм „Грозомор“, работен според истоимената песна на Ацо Шопов, инспирирана од скопскиот земјотрес во 1963 година, како и поетскиот перформанс „Долго доаѓање на огнот“, а ќе биде отворена и изложба посветена на творечкиот пат на Ацо Шопов, „Патот по кој чекорам“.

Во рамките на програмата, со која се прославува и Светскиот ден на поезијата – 21 Март, ќе биде соопштен лауреатот на „Златниот венец“ на годинашното 62. издание на Струшките вечери на поезијата, како и добитникот на наградата „Мостови на Струга“, која се доделува во соработка со УНЕСКО.

Настанот е дел од националната програма „2023 – година во чест на Ацо Шопов“, што се реализира под покровителство на претседателот Стево Пендаровски.

Прикажи повеќе...

Култура

Двајца македонски претставници во десетте млади музички професионалци избрани на „Нови лица 2023“

Објавено пред

Првпат регионалната иницијатива „Нови лица 2023“ (NEW FACES 2023), по минатомесечниот отворен повик, ги избра десетте надежни млади музички професионалци (под 30 години), кои активно се вклучени во музичката индустрија во регионот на поранешна Југославија. Меѓу десетте избрани професионалци на четири регионални фестивали и конференции, македонската музичка индустрија ќе ја претставуваат Нела Пешовска од „Пасворд продукција“ и Ерик Омерагиќ од Младинскиот културен центар.

dobivaj vesti na viber

Со овој отворен повик, на кој пристигнаа над 100 пријави, македонската музичка конференција ПИН, како и фестивалите и конференциите „МЕНТ Љубљана“ (Словенија), „Контакт“ (Србија) и ШИП (Хрватска), се стремат да ги поттикнат младите професионалци, кои се клучен дел од растот на регионалната музичка сцена.

„Се надеваме дека иницијативата ‘Нови лица’ ќе стане годишен настан. Со тоа што им нудиме на младите можност дополнително да ги развиваат своите знаења и вештини, а ние исто така даваме значење на нашата работа. Често забораваме дека музичката сцена не е само за изведувачите на бина, туку и за многу други што вредно работат зад сцената. Тука спаѓаат промотери на настани, новинари, издавачи, менаџери и многу други понекогаш скриени протагонисти на музичкиот бизнис“, велат од партнер-фестивалите.

Десетте избрани млади музички професионалци ќе добијат влезници за регионалните конференции и фестивали, пристап до онлајн дата-база на делегати, како и покриени трошоци за патување и престој на партнер-конференциите.

Новите лица за 2023 се:

Дино Гругиќ (промотер; Velvet Festival, Хрватска)

Ерик Омерагиќ (светло и дизајнер на звук, сценски менаџер; МКЦ, Македонија)

Лана Бауман (промотер; Lacha, Словенија)

Лука Задро (менаџер, букинг-агент, промотер; yem, Хрватска)

Моника Гава (продуцент; Krokodil studio, Србија)

Нела Пешовска (букер; ПИН-конференција, „Таксират“, „Д фестивал“, Македонија)

Ник Грозд (промотер; Kino Šiška, Channel Zero, Словенија)

Растко Томиќ (музички уредник; Highwaystar magazine, Србија)

Станислав Дрча (куратор, промотер, продуцент; европски град на културата „Нови Сад 2022“, KC Lab, Србија)

Тена Шарчевиќ (музички уредник, glazba.hr, Хрватска)

Прикажи повеќе...

Култура

Недела на франкофонскиот филм во Кинотеката

Објавено пред

Амбасадата на Франција и Францускиот институт во Скопје, Амбасадата на Романија и Романскиот културен институт, Амбасадата на Швајцарија, Амбасадата на Белгија во Софија и „Валони – Брисел интернационал“, Амбасадата на Луксембург и Кинотеката на Северна Македонија, во рамките на Месецот на франкофонијата, организираат Недела на франкофонскиот филм во Кинотеката.

dobivaj vesti na viber

Неделата на франкофонскиот филм ќе се отвори в четврток, 23 март, во 20 часот, со прикажувањето на романскиот филм „Радио Метроном“.

Манифестацијата свечено ќе ја отвори Моника Аксинте, амбасадор на Романија.

Отворањето ќе биде проследено со коктел.

Потоа следуваат:

– петок, 24.3. – швајцарскиот филм „Последниот танц“ на Делфин Лерисе (2022, 1h24), со Франсоа Берлеан и Касеј Моте Клајн;

– сабота, 25.3. – белгискиот филм „Последното искушение на Белгијците“ на Жак Бикоа (2021,1h16), со Алис Дитоа, Вим Вилер и Алекс Визорек ; по проекцијата, следува коктел овозможен од Амбасадата на Белгија во Софија и „Валони – Брисел инрернационал“:

– понеделник, 27.3. – францускиот документарен филм „Деца на татковината“ на Тјери Демезјер и Албан Терле (2022, 1h50), со Елса ле Петрек, Тјери Демезјер;

– вторник, 28 март, со луксембуршкиот анимиран филм „Неверојатната приказна на Фрици“ на Раиф Кукула и Матијас Брин се затвора Неделата на франкофонскиот филм.

Сите проекции се одржуваат во Кинотеката на Северна Македонија, со почеток во 20 часот.

Сите филмови се со превод на македонски јазик.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Фон дер Лаен: ЕУ и дава милијарда евра на Турција за помош по земјотресот

Европската комисија ќе обезбеди милијарда евра помош за Турција која беше погодена од земјотресот, изјави претседателката на тоа тело Урсула...

Македонија4 часа

(Видео) Градилиште зад Универзалната проголта дел од улицата 9 Мај, инспекцијата третпат направи увид

Дел од улицата 9 Мај зад Универзалната сала во Скопје се одрони и пропадна во градилиште за нова зграда. Градежната...

Македонија5 часа

(Видео) Бизнисмен призна вина во „Империја“, Панделески не го разбира ниту обвинението, брокерот ќе размислува

Еден бизнисмен призна вина на првото рочиште за „Империја“, друг ќе докажува дека е невин, а третиот бараше и доби...

Свет6 часа

(Видео) Моќна порака на кинескиот претседател во Москва: Кина е подготвена да застане зад Русија

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг изјави денеска во Москва дека Кина е одлучно подготвена, заедно со Русија, да го поддржи меѓународниот...

Македонија6 часа

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе првин да се обезбедат за дома

Забраната на извозот на јајца ќе донесе санкции за државата, па затоа не се разгледува како опција, но за да...

Македонија7 часа

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија8 часа

Со 4.500 амандмани опозицијата го блокира зголемувањето на платите на судиите и обвинителите

Опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ и Левицата денес поднесоа 4.500 амандмани со цел стопирање на четирите закони со кои се предвидува зголемување...

Македонија8 часа

Бектеши: Утре замрзнуваат цените за јајцата и оризот, нема поскапување за Велигден и за Рамазан-бајрам

На утрешната седница Владата ќе ги замрзне маржите на оризот и јајцата на цени од почетокот на овој месец. Министерот...

Топ9 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија10 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитните перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот Партизански одреди во Карпош 4, спроти трговскиот центар „Антико“. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија10 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет11 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет11 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа1 ден

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет1 ден

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...