Контакт

Култура

Разговор со Николина Андова-Шопова во Градската библиотека во Скопје

Објавено пред

Утре, 5 септември, во 19 часот во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје, ќе се одржи разговор со писателката Николина Андов-Шопова, авторка на романот „Естом“ – книга за септември во библиотеката. Разговорот е почеток на вториот циклус од големата кампања „Читаме современи македонски автори“.

dobivaj vesti na viber

Романот „Естом“ е книга во која Николина Андова-Шопова продолжува да истражува некои од темите карактеристични за нејзиното творештво: необичните човекови судбини, судбините на чудаци, кои се разликуваат од околината во која живеат, верувањето во ирационалното и неискажливото како важен елемент на човековиот живот, чувството дека човековиот живот се состои од мигови што не може целосно и до крај да се објаснат“, истакнува Владимир Јанковски.

Николина Андова-Шопова (1978, Скопје) е авторка на две поетски збирки: „Влезот е од другата страна“ (2013) и „Поврзи ги точките“ (2014). Нејзината прва збирка поезија „Влезот е од другата страна“ ја доби престижната награда „Мостови на Струга“, награда што ја доделуваат УНЕСКО и Струшките вечери на поезијата. Учесник е на многубројни европски поетски фестивали, а нејзината поезија е преведена на повеќе странски јазици и е дел од неколку поетски антологии. Во 2019 година ја доби наградата „Роман на годината“ за нејзиниот прв роман „Некој бил тука“, награда што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“. Издавачката куќа „Или-или“ во 2020 година ја издаде нејзината книга за деца „Кртот Ѕвездан“, а две години подоцна, во 2022 година, излезе и нејзиниот втор роман „Естом“.

Разговорот со Андова-Шопова ќе го води книжевната критичарка Александра Јуруковска, а фрагменти ќе интерпретира актерот Андреј Серафимовски.

„Читаме современи македонски автори“ ги поддржува и промовира домашните автори, нивното творештво, македонското издаваштво и македонскиот јазик.

Кампањата е поддржана од Град Скопје и програмата „Скопје – кандидат за европска престолнина на културата 2028“.

Култура

Министерството за култура: Се заострува режимот за градби во старото градско јадро на Охрид

Објавено пред

„Продолжуваме посветено да ги исполнуваме препораките на УНЕСКО за заштита на Охридскиот Регион, и во таа насока е изготвениот Предлог на закон за измени и дополнувања на Законот за прогласување на Старото градско јадро на Охрид за културно наследство од особено значање. Со Предлог-законот кој Владата го утврди на денешната седница се предлага заострување на режимот на заштита на споменичката целина на Старото градско јадро согласно препораките и Одлуките на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО и согласно Планот за управување со Светското природно и културно наследство на Охридскиот Регион со Акциски план (2020-2029)“, велат од Министерството за култура.

dobivaj vesti na viber

„Најзначајна измена предвидена со Предлог-законот е дека до донесување на новите детални урнбанистички планови усогласени со режимот на заштита утврден во овој закон, не ќе може во Старото градско јадро на Охрид да се градат нови објекти, доградби и надградби.

Со тоа ќе се поттикнат надлежните органи да извршат ажурирање на геодетските подлоги за 19 урбани комплекси и да донесат нови детални урбанистички планови во кои ќе бидат вградени заштитно-кознерваторски основи со детално разработен режим на заштита согласно овој закон и согласно Планот за управување со Светското природно и културно наследство на Охридскиот регион, со Акциски план (2020-2029).

Предлог-законот содржи одредби за специфичен режим на заштита на Старото градско јадро на Охрид и на неговата контактна зона, чија цел е да спречат дејства, појави и влијанија со кои се врши или може да настане оштетување, неповратно видоизменување, уништување или деградирање на споменичната целина.

Министерството за култура во соработка со Управата за заштита на културното наследство и со Завод и Музеј-Охрид пристапи кон изготвување на овој Предлог-закон постапувајќи по препораките на УНЕСКО и заканите кои се евидентирани во Извештаите на Реактивните мониторинг мисии на УНЕСКО / ИКОМОС / ИУЦН од 2017 и 2020 година и во мноштво други релевантни извори.

Старото градско јадро на Охрид е составен дел од доброто заштитено како „Охридско природно и културно-историско подрачје од 1978 година, како и од „Природно и културно наследство на Охридскиот Регион“, впишано на Листата на светско наследство на УНЕСКО во 1979/80 година“, соопштува Министерството за култура.

Прикажи повеќе...

Култура

Kонцерт во чест на Борис Трајковски во Националната опера и Балет

Објавено пред

На 26 февруари, со почеток во 20.30 часот, во Националната опера и Балет ќе се одржи комеморативен концерт по повод 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски со соработниците под покровителство на Владата.

dobivaj vesti na viber

Диригент на концертот е Иван Еминовиќ, режисер на настанот е Љупка Јакимовска, хор-мајстор: Ѓурѓица Дашиќ.

Ќе настапат солистите од Националната опера и Балет: Сандра Митровска – сопран, Марика Поповиќ – мецосопран, Јаворка Витанова – солист од хорот, во придружба на хорот и оркестарот на Националната опера и Балет.

На програмата ќе се изведат дела од В. А. Моцарт, Р. Леонкавало, Џ. Верди и Р. Аврамовски.

Настанот ќе биде збогатен со видео и аудиосодржина за што се употребени материјали од архивската документација на МРТВ – документарецот „Верувам во Македонија“, како и фото и видеоматеријали обезбедени од Фондацијата „Борис Трајковски“.

Влезот за настанот е слободен, јавноста билетите ќе може да ги подигне најдоцна до 26.2.2024 до 17 часот на билетарницата на Националната опера и Балет.

Прикажи повеќе...

Култура

„Булфрогс балет“ со прв лауреат на Европското балетско гран при 2024

Објавено пред

Млади балерини од интернационалното училиште за балет „Булфрогс балет“ (Bullfrogs Ballet) во Скопје освоија прво место на Европското балетско гран при, кое се одржа во Виена.

dobivaj vesti na viber

Под менторство на уметничката директорка на училиштето, Александра Никифоровски, и балетскиот педагог и поранешна балетска солистка, Елена Митевска, ученички на возраст од 8 до 18 години, го освоија првото место во јуниорската категорија професионалци: групни кореографии – класичен балет на престижното Европско балетско гран при, кое се одржа во Виена, Австрија, од 6 до 9 февруари годинава.

Учениците изведоа фрагмент од балетот „Сон на летната ноќ“, според кореографската адаптација на Александра Никифоровски, според Џорџ Баланшин. Освен првото место во категоријата во која настапија, со 92,33 поена, групната кореографијата беше и третата најбодирана изведба во рамките на целиот натпревар, односно во сите категории, од страна на шестчлената жири-комисија, составена од врвни професионалци.

Европското балетско гран при е реномиран меѓународен балетски натпревар, кој се одржува секоја година во Виена, на кој учествуваат млади балетски уметници од целиот свет. Натпреварувачите се поделени во две категории – професионалци и рекреативци, како и според возраста.

Ова е второ учество на балетски ученици од училиштето „Булфрогс балет“ на престижниот европски натпревар. На првото учество во 2023 година ученичките Елена Василевска (12) и Виола Имери (13 години) со дуетот „Пицикато“ освоија трет лауреат во категоријата класичен балет за тинејџери (teens professional).

„Покрај групната кореографија, некои од нашите ученици се натпреваруваа и во соло категории и настапија со разни варијации од класичниот балет. Во секоја од категориите тие настапија со сериозна конкуренција и јас многу се гордеам што котираа релативно високо, но и личните резултатите им се подобри од минатогодишните. Особено сум среќна што и навдор од официјалниот дел од натпреварот добивавме и пофалби од балетските мастери и жири-комисијата за нашата работа, што за мене е индикатор дека со посветена работа, верба и истрајност и на тимот педагози и на младите балерини можеме да стигнеме многу далеку“, изјави Никифоровски.

„Булфрогс балет“ е интернационално училиште за балет основано во 2009 година, кое спроведува балетско образование за деца и млади од предучилишна возраст, основно и средно образование. Во тгекот на годините „Булфрогс балет“ има продуцирано десет балети и над 25 одиграни претстави, еден документарен филм, пет драмски претстави, 18 летни балетски школи, како и повеќе од 20 работилници, мастер-класи и едукативни предавања.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Кина остро ги критикуваше САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа2 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет3 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион3 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени молотови коктели врз зградата на Владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа13 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија14 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија14 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ17 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија19 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија19 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија19 часа

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија21 час

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија22 часа

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет24 часа

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...

Свет1 ден

Зона на смртта на југот од Појасот Газа: СЗО објави видео по влегувањето во болницата во која изврши рација израелската армија

Светската здравствена организација (СЗО) објави снимка од болницата „Насер“ во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, во...

Македонија1 ден

АСОМ: Примерот со Албанија ги потврди нашите апели – ограничувањето на легалните игри на среќа ја отвора вратата за игрите на црно

„Повеќегодишните апели на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) за потребата од сеопфатна јавна дебата во Македонија за законот што ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Тепање полицајци и попречување акција против дрога, МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски?

Од СДСМ велат МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски во спречувањето на акцијата против дрога. „Јавноста чека одговори...

Свет1 ден

Калифорнија ја зафати силно невреме: дожд, град и грмежи на западниот брег на САД, 11.000 луѓе без струја

Бурно време проследено со обилни врнежи, грмежи и град ја погоди вчера американската сојузна држава Калифорнија, објавија американските медиуми. Метеоролозите...

Македонија2 дена

(Видео) И големата кашлица го полни џебот на приватните лаборатории, среде епидемија нема термини за тестови на државна сметка

Додека здравите деца забрзано се вакцинираат за да се заштитат од голема кашлица, родителите на болните деца, исто како и...