Контакт

Македонија

Богдановиќ: Со новите ДУП-ови во Центар зачувани се над 13.000 квадратни метри парковско зеленило

Објавено пред

На продолжението на 59-тата седница советниците од Советот на Општина Центар гласаа за донесувањето на детаљниот урбанистички план Градска четврт Ц 04 – Дом на градежниците.

Станува збор за градска четврт, која во голем дел е реализирана и, како што беше посочено, повеќето од објектите се задржуваат во постојна состојба.

„Во споредба со стариот ДУП, кој предвидува 4.043 квадратни метри парковско зеленило, новиот план има вкупно 5.889 квадратни метри парковско зеленило, со што речиси 13 % од површината на овој четврт е под парковско зеленило. Наместо да се проширува, евидентиран е постојниот паркинг и задржан е во сегашната состојба, а зголемен е процентот на зеленило и дрвореди. Наместо изградба на паркинг на веќе постојно детско игралиште, детското игралиште со површина од 408 квадратни метри во новиот план е зачувано, како и постојниот паркинг околу него. Во согласност со новиот план, сите нови објекти мора да го обезбедат неопходниот број паркинг-места во своја парцела“, изјави на денешната прес-конференција градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ.

Избришан е еден објект за колективно домување, кој според стариот план би се градел на државно земјиште, а во новиот план заменет е со локален парк од 262 квадратни метра и пешачка патека.

Стариот план предвидува заеднички подземен паркинг за дел од парцелите, воедно предвидена е пристапна улица на местото на пешачката патека „Кај Маршалот“. Со новиот план секој објект треба засебно да предвиди паркирање. За објектите од внатрешноста на блокот се предвидува пристап преку пасажи од улицата Максим Горки, со што се задржува пешачката патека „Кај Маршалот“ и таа нема да стане улица за автомобили.

„Досега во ДУП-от Ново Маало 1 избришан е хотел, зачувано е зеленилото и изведен е памп-трак на површина од 2.927  квадратни метри. Во ДУП Мирче Мацан зголемен е училиштен двор на сметка на објект за колективно домување со површина од 922 квадратни метра и намалена е парцелата на трговски објект на сметка на 492 квадратни метра ново зеленило. Во ДУП-от Даре Џамбаз преместена е планираната катна гаража и зачувани се постојното детско игралиште и парковското зеленило со површина од 808 квадратни метри. Во ДУП-от Пролет пренаменета е парцелата на урбаната заедница и на нејзино место ќе никне нова градинка на површина од 1.992 квадратни метра. Во новиот ДУП Пролет избришан е верски објект и на негово место е предвидено парковско зеленило на површина од 804 квадратни метри, а дополнително се предвидени и нови 8.788 квадратни метри парковско зеленило. Во ДУП-от Тасино Чешмиче избришан е станбен објект и на негово место на површина од 1.996 квадратни метри е предвидена изградба на нов објект за здравствена заштита. Вкупно во досега донесените ДУП-ови зачувани се над 13.000 квадратни метри парковско зеленило“, појасни градоначалникот Богдановиќ.

Наведе дека намерите на Општина Центар за овозможување нормални услови за живеење се видливи и во плановите што се во завршна фаза. Оттаму, предвидени се пет нови детски градинки во ДУП-овите Геолошки завод и Клинички центар; Парк/Дебар Маало 2; Маџир Маало, Буњаковец и Крњево, нови 2 културни центра (ДУП Парк/Дебар Маало 2 и ДУП Мал ринг), изведба на 1 блоковски парк од 1.061 квадратен метар во ДУП Геолошки завод и Клинички центар и повеќе мали паркови на сметка на бришење станбени згради.

Македонија

Без струја утре делови од Скопје

Објавено пред

Од Евн најавуваат дека утре без струја ќе останат делови од Скопје.

Поради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре без електрична енергија ќе останат следните корисници:

од 10:30 до 14:00 часот, корисниците од дел од ул. Милан Мијалковиќ и Кара Трифун ( општина Кисела Вода ),

од 07:30 до 15:30 часот, корисниците од ул. Лазар Поп Трајков, броеви 22 до 33, ул. Габреж, броеви 4 до 19, ул. Ташко Караџа, броеви 19 до 24. ( општина Гази Баба ),

од 08:30 до 13:00 часот, корисниците од дел с.Глумово, Шишево и Матка ( Општина Сарај ),

од 08:30 до 14:00 часот, корисниците од дел од ул.Драчевски Пат подул 2 во Драчево (општина Кисела Вода ).

Прикажи повеќе...

Македонија

Сончево време со температура до 18 степени

Објавено пред

Времето ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -5 до 1, а максималната ќе достигне од 12 до 18 степени.

Во Скопје, сончево со слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до -2, а максималната ќе достигне до 16 степени.

Во следните два дена ќе се задржи сончево и релативно топло време. Утринските температури на повеќе места ќе се спуштаат под нула, а дневните ќе бидат во пораст. Од петок ќе има зголемување на облачноста, а во деновите од викендот ќе преовладува променливо облачно време со повремен локален дожд, на планините снег и со опаѓање на дневните температури.

Прикажи повеќе...

Македонија

Усвоен предлог-законот за прогласување на дел од Шар Планина за национален парк

Објавено пред

Владата на денешната седница го утврди текстот на предлог-законот за прогласување на дел од Шар Планина за национален парк, подготвен од Министерството за животна средина и просторно планирање.

„Основна цел на ова законско решение е прогласување на дел од Шар Планина за заштитено подрачје од втора категорија – национален парк, заради обезбедување заштита на исклучителните природни убавини и вредности, разновидноста и богатството на биодиверзитетот, геодиверзитетот, хидролошките карактеристики, пејзажните, пределните и други вредности, како добра од јавен интерес“, соопшти Владата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирус, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици ширум светот на една...

Европа31 минута

Експлозија во центарот за тестирање од Ковид-19 во Холандија нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување од Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет1 час

Тексас контра Бајден: Ги укина рстрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија16 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија19 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет20 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ22 часа

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија23 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа1 ден

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет1 ден

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет1 ден

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет2 дена

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет2 дена

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа2 дена

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет2 дена

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија2 дена

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија2 дена

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија2 дена

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион2 дена

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија2 дена

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Досие