Контакт

Македонија

(Видео) Антовски: Наместо сигурно снабдување на струја, ЕСМ произведува милионски загуби

Објавено пред

„Македонија е длабоко навлезена во енергетската криза и не е во можност да се справи со предизвиците и последиците предизвикани од кризата.
Електроенергетскиот систем на Македонија треба да гарантира сигурно и доверливо снабдување со електрична енергија до своите потрошувачи. За жал, Владата на Македонија и раководството на АД ЕСМ успеаја за само четири години да ги уништат нашите производствени капацитети, кои се сега далеку под нивото на своите производствени можности“, изјави на денешната прес-конференција Стевче Антовски, член на комисијата за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Според Антовски, Законот за енергетиката, донесен во 2018 година, вели дека АД ЕСМ има законска обврска за 2022 година да обезбеди минимум 60 % од потребите на „ЕВН хоме“ за снабдување на домаќинствата и малите потрошувачи.

„АД ЕЛЕМ не се пријави и на третиот тендер објавен од страна на ‘ЕВН хоме’. Наместо АД ЕСМ да ги исполни своите законски обврски и да гарантира сигурно снабдување со електрична енергија, ние денес имаме пропадната и банкротирана компанија, која произведува милионски загуби што ги плаќаме ние граѓаните од буџетот на Македонија. Наместо успешно справување со енергетската криза и зголемување на сопственото производство, денес сме сведоци на скапите набавки на струја од надвор и по цени од 350 евра за MWh иако производната цена на АД ЕСМ, кога би имало јаглен во термоцентралите и вода во акумулациите на хидроцентралите, би била околу 55 евра за MWh. Причините се кријат во лошото менаџирање на оваа компанија поради што акумулациите се на минимум, па хидроцентралите не се во можност да го произведуваат потребното количество електрична енергија. РЕК ‘Битола’ е во постојани хаварии и дефекти. Ископ на јаглен во рудниците речиси и да нема, дневно се копа колку за потребите на половина блок. Наместо да се копаше јаглен пролетта и летото, тие договараа тендери со фирми блиски на СДС за денес да нѐ замајуваат со научнофантастични приказни за набавка на јаглен од надвор“, изјави Антовски

Антовски запраша колку милиони евра ќе нѐ чини ова недомаќинско и криминално владеење на Владата на СДС потенцирајќи го и новото поскапување на струјата од 1 јануари.

Тој додаде дека најпрвин во 2020 година ја поскапеа струјата за 7,4 %, потоа следуваше ново поскапување на струјата во 2021 година од речиси 20 %, успешно го замаскираа со намалувањето на ДДВ-то на 5 %.

„Време е за промени, за нови и чесни политичари што знаат и умеат како да се справат со проблемите, време е за итни предвремени парламентарни избори и справување со кризните состојби“, истакна Антовски.

Македонија

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Објавено пред

Преостануваат 16 денови во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков да не му застари делото. Предметот кој Кривичен суд предвреме го пратил до Апелација, па беше вратен назад и повторно пратен – сега е во Вишото јавно обвинителство. Таму, обвинител треба да даде мислење по однос на жалбите.

dobivaj vesti na viber

„Предметот денеска ни стигна од Апелација. Го дадеме на обвинител да го проучи предметот. Мислам дека утре или задутре, ќе има одлука од страна на Обвинителство“, вели Мустафа Хајрулахи за „Макфакс“.

Ако предметот биде вратен задутре со мислење, ќе останат уште 14 дена за закажување на јавна седница. По нејзиното одржување, ќе може да се донесе и одлука.

За овој предмет двапати се изрекува пресуда. Првата беше укината од Апелација во декември 2019 година. Од тогаш до јануари 2023 година предметот се судеше во Кривичен суд. Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани одново ги прогласија обвинетите за виновни. На повтореното судење, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков е осуден на казна затвор од две години. Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, исто така доби казна затвор од две години.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пресудата за Владимир Талески пред Врховен суд: Предметот ќе го пратиме во Обвинителство на мислење

Објавено пред

Врховен суд сега ќе одлучува за иднината на предметот „Транспортер“ за кој ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески, издржува затворска казна заедно со поранешниот секретар на општината. Оттаму посочуваат дека предметот за мислење ќе биде доставен до Обвинителство, по што ќе се донесе одлука.

dobivaj vesti na viber

„Во Врховниот суд на Република Северна Македонија доставен е предметот ‘Транспортер’. Во согласност со Законот за кривичната постапка, предметот веднаш ќе биде доставен на мислење во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија“, вели Врховен суд.

Предметот патуваше од Апелација до Врховен суд три месеци, време во кое се поднесоа жалби на пресудата донесена од второстепените судии. Апелација на крајот од декември им ги намали казните на обвинетите. Талески треба да одлежи седум години затвор наместо осум. Поранешниот секретар на општина Битола Слободан Бончановски, исто така доби намалување на казната, па од шест години сега треба да одлежи 5 години и шест месеци. На дел од управителите на фирми кои добија казни од 2 до 3 години затвор, Апелација им изрече условни осуди.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Објавено пред

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што и по три недели откако јавно изразија револт Јавното претпријатие за државни патишта не презело ништо за да им обезбеди пристап до селото откога им го пресече локалниот пат заради изградба на експресната сообраќајница Ранковце-Крива Паланка.

dobivaj vesti na viber

„ Пред три недели кога се собравме и кажавме дека планираме да го блокираме патот кон Бугарија ни рекоа дека ќе најдат решение, да не излегуваме на протест. Ние пат сè уште немаме ниту пак се работи на терен за да ни се овозможи пристап. Со стоката и со трактори место по локалниот пат сега одиме преку патот што води кон Бугарија. Следната недела ќе го блокираме и нема да може никој да помине. Денес имавме состаноци, а за викендов ни се закажани последните подготовки. Протестот ќе го пријавиме и ќе се организираме како секој ден што мораме со тракторите да излеземе на патот кон Бугарија, еден ден ќе ги оставиме паркирани на патот. Немаме друг излез“, велат жителите на Страцин кои веќе формирале штрајкувачки одбор.

Тие бараат Јавното претпријатие за државни патишта да најде алтернатива на локалниот пат со која ќе бидат поврзани сите куќи од селото за да може непречено да си ги завршуваат вообичаените обврски. Најавуваат дека за проблемот ќе ги известат и сите амбасади во Македонија од кои очекуваат помош за локалниот пат повторно да им биде функционален.

Јавното претпријатие за државни патишта пред три недели извести дека на изведувачот му е даден налог веднаш да овозможи сообраќај по стариот локален пат со заобиколување на пресечените делови.

Објаснување зошто три недели на терен нема никакво поместување од Јавното претпријатие за државни патишта најавија за утре.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 денови во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија1 час

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...

Македонија2 часа

Нова паника: крадец претставен како киднапер на деца во музичкото училиште, објавувачот утврди дека згреши, па се извини

Крадец претставен како киднапер предизвика паника во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“. Фотографија од маж  залепена на влезот од училиштето со...

Свет3 часа

(Видео) Шји на заминување од Москва: Доаѓа промена каква што немало во последните 100 години

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг на заминување од Москва му рекол на рускиот колега дека доаѓаат промени. „Доаѓа промена што не...

Македонија4 часа

(Фото) Ниту камион пропаднал ниту има дупка во фонтаната на плоштадот

Во медиумите денеска се прошири вест дека повторно пропаднал камион на плоштадот Македонија. Но, фотографијата е од минатата година кога...

Македонија4 часа

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во...

Топ4 часа

Странски државјанин прошверцувал над 43 килограми златен накит, цариник осомничен дека му помагал

32-годишник прошверцувал над 43 килограми разновиден накит на влез во земјата на граничниот премин Аеродром Скопје. Основното јавно обвинителство Скопје...

Македонија5 часа

„Казната е потврдена“, Апелација пресуди за мајката што ја продаваше ќерката за секс за 2.000 денари

Нема помала казна за мајката Налиље А. од Скопје, која си ја продаваше малолетната ќерка и ја присилуваше да дава...

Европа6 часа

Рама бара појаснување од ОН: Зошто Белград и Приштина, а не Србија и Косово?

Премиерот на Албанија, Еди Рама, реагира на изјавата на заменик-портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации во врска со постигнувањето...

Свет7 часа

(Видео) Пропагандистот на Путин: Ќе почнеме нуклеарен напад врз земјата што ќе го уапси Путин

Пропагандистот на Путин, Владимир Соловјов, повика да се нападне секоја земја со нуклеарно оружје што ќе се обиде да го...

Свет7 часа

Шојгу до украинските војници: Ќе пројдете како НАТО во Србија

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, предупреди дека муницијата со осиромашен ураниум сериозно ќе влијае врз здравјето на украинските војници...

Свет7 часа

Расте црниот биланс: најмалку 13 жртви од разорниот земјотрес во Авганистан и Пакистан

Најмалку 13 лица ги загубија животите, а повеќе од 90 се повредени во земјотресот со јачина од 6,5 по Рихтер,...

Европа7 часа

Нуклеарен физичар: Не заборавајте што има Украина потпишано со Кина

Нуклеарниот физичар и поранешен пратеник Тончи Тадиќ ја коментира посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на Москва за N1. „Кина...

Европа7 часа

Белгиската полиција убила пациент, кој имал ладно оружје во психијатриска клиника

Белгиската полиција денеска застрела и уби пациент што носел ладно оружје во психијатриска клиника во Брисел, соопшти локалното Обвинителство. Според...

Европа7 часа

Руската Црноморска флота цел на напади со дронови

Руската Црноморска флота во раните утрински часови успешно одби напад со површински беспилотни летала на заливот Севастопол, на Крим, објави...

Европа8 часа

Тајната што Путин ја чува како очите во главата – мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата...

Македонија19 часа

„Навиваше за мене и тогаш кога не требаше, се гледаме стари“, напиша Џамбазов по веста за смртта на Мешковски

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина по долго боледување во својот дом во Лос Анџелес, САД.  Колегите актери преку...

Македонија23 часа

Два месеци се ковал планот за бегство од „Идризово” преку тунел кој бил копан под стари објекти

Затворениците осудени на високи казни со месеци го подготвувале планот за бегството од „Идризово“. Управата за извршување на санкциите информираше...

Македонија23 часа

Дете од Скопје натепано од дефектолог, модриците ги пријавиле родителите

Родители од Скопје забележале повреди околу ушите кај нивната малолетна ќерка. Осомниечна е дефектолог која му држела приватни часови на...

Македонија24 часа

(Видео) Снимка од тунелот во Идризово, полицијата со детали како осум осудени спремале бегство

Полицијата објави видео од тунелот и детали за планот за бегство на затворениците осудени на високи казни. Според информациите од...