Контакт

Македонија

(Видео) Арсовски: Дали Бухова и Министерството за здравство дозволиле очната болница на „Промедика“ да врши дејност оперативни зафати без потребни лиценци?

Објавено пред

Според нашите информации, очната болница на „Промедика“, која е во склоп на медикал центар поликлиника „Промедика“ и се наоѓа во строгиот центар на градот Скопје коде што не може ниту еден инспектор или  кој било вработен во министерството да ја промаши, функционира и врши дејност оперативни зафати, без потребни лиценци коишто мора да ги има согласно Законот. Свесно или не, поликлиниката медикал центар „Промедика“ го прекршува Законот за здравствена заштита, каде што здравствена дејност во Република Македонија може да вршат и приватни установи кои работат врз основа на добиена лиценца (член 13 став 3) и коишто може да вршат услуги од областа на секундарното здравство како специјални болници (член 36), што укажува на следното дека приватни болници се основаат врз основа на утврдени критериуми, по чиешто исполнување и констатирана проверка за нивната исполнетост од страна на луѓето, односно фирмата којашто сака да отвори приватна установа, за потоа да добие дозвола од страна на Министерството за здравство за вршење на одредената дејност со точно наведена листа на здравствени услуги. Значи се исполнуваат критериуми, се врши од страна на министерството и инспекторатот проверка дали се исполнети условите и веднаш потоа се издава лиценца. Оттука, контролата врз работата на тие приватни установи болници треба да ја врши Државниот санитарен и здравствен инспекторат како орган во состав на министерството за здравство, изјави на денешната прес-конференција Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Тој додаде дека според информациите коишто ги имаат, инспекторите од Здравствениот инспекторат уште пред неколку години донеле одлука за затворање на оваа очна болница којашто работи во склоп на поликлиниката „Промедика“, која работи под неколку имиња или правни потсубјекти, коишто може да се видат и по рекламите дали по социјалните мрежи и медиумите. Но, корумпираноста на институциите и кадрите со коишто раководи СДСМ го спречува затворањето на болницата и овозможува нелегално и диво работење и оперирање во оваа иста болница.

Оттука произлегуваат неколку прашања и тоа поучени по примерот на претходниот случај којшто излезе во јавност со друга приватна болница, сега власта треба да одговори на следните прашања:

Дали директорката на Здравствениот инспекторат Ирина Бухова и претходно министерството ја штитат оваа болница од затворање и прекинување на нејзиното нелегално работење и практично нелегално вршење на дејност и оперативни зафати?

Дали оваа очна болница во склоп на „Промедика“ работи нелегално без добиените потребни лиценци, односно без потребните лиценци кои што ги нема добиено бидејќи не ги исполнува сите услови?

Ако работи нелегално, кој би сносил одговорност доколку се случи пропуст или несреќен случај при некој од оперативните зафати?

Многу важно прашање, дали и како наплаќа оваа очна болница на „Промедика“, односно поликлиниката „Промедика“ за услугите во очната болница, за оперативните зафати, од едноставна причина што доколку нема лиценца за вршење оперативни зафати, не е даночен обврзник и практично дали од тука потекнува и произлегува најтешкото економско кривично дело, затајување данок и перење пари? Бидејќи тие луѓе коишто ги користат услугите можеби не знаејќи дека оваа болница работи нелегално и диво, плаќаат за тие услуги. И како болницата ги пријавува тие пари коишто се платени за услугите за коишто не поседуваат лиценца?

Арсовски истакна дека ова е криминал од огромни размери, каде што здравството уште еднаш, за жал, потврди дека е руинирано и нефункционално. СДСМ и власта воведоа практика на криминал и сериозна тешка корупција и повеќе никому не му е гајле за законите. Ова не е прв случај на сериозен криминал, на сериозен скандал и на сериозна корупција во Министерството за здравство. Вакви случаи дали со помал или со  каков било интензитет гледаме наназад со години откако СДСМ раководи со институциите. Практично оваа власт на СДСМ доведе да не знаат граѓаните каде сè се лечат.

За овој скандал, веднаш треба оставки од луѓето коишто го штитат криминалот и треба одговорност! Никој не смее да биде над законите и никој не смее да прави што сака без разлика дали е стручен или не. Најважно е дека треба било која приватна здравствена установа да исполнува услови, а понатака институциите треба да си ја завршат својата работа. Овој случај нема да го оставиме така и потребна е одговорност, изјави Арсовски.

Македонија

Маричиќ: Очекувам позитивен извештај од Европската комисија

Објавено пред

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешниот брифинг со новинарите соопшти дека следната недела ќе пристигне извештајот на Европската комисија за напредокот на државата и дека истиот очекува да биде позитивен.

dobivaj vesti na viber

„Очекуваме позитивен извештај кој несомнено ќе биде наш водич за следните реформи и активности, со сите негови добри и помалку добри оценки. Ова ќе биде прв извештај од почетокот на преговорите и не очекувам да има некакви изненадувања“ – рече Маричиќ.

Тој брифираше и дека од 7 ноември, со почетокот на билатералните состаноци, ќе има разделување со албанскиот преговарачки тим и дека одделно ќе го продолжиме билатералниот скрининг.

Покрај Маричиќ на брифингот беше присутен и надворешниот експерт, поранешниот хрватски преговарач Владимир Дробњак, кој даде краток осврт на текот на преговорите на Хрватска и го сподели искуството во преговарањето со Европската Унија во одделни области.

„Преговорите треба да ги сфатите како трансформација на општеството, која води кон корист за сите. Секоја тешкотија во текот на преговорите ќе ви се исплати кога ќе го добиете членството во ЕУ“ – порача Дробњак.

Маричиќ навести дека во фокусот на скринингот ќе бидат владеењето на правото, реформата на јавната администрација и функционирањето на демократските институции во земјава, за што се очекуваат патокази за сите три области до март идната година.

Првите два се задолжителни и без нив не може да се отвори кластерот, додека, пак, патоказот за функционирањето на демократските институции е доброволен, но е добро да го имаме и него изготвено, вели тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ковачевски – Гир: Скрининг-процесот оди добро

Објавено пред

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Дејвид Гир, шефот на Делегацијата на ЕУ во нашата држава.

dobivaj vesti na viber

На состанокот е оценето дека скрининг-процесот со ЕУ се одвива добро и е изразена поддршка за следните чекори на патот на евроинтеграциите на Северна Македонија, со цел непречен тек на преговарачкиот процес.

Констатирано е дека напредокот на евроинтеграциите е од значење и за квалитетот на живот на граѓаните на нашата држава и за стабилноста на Европската Унија, поради што од клучно значење се сметаат фокусот, довербата и инклузивноста на сите страни, во овој процес.

Разговарано е и за важноста од натамошно унапредување на реформскиот процес, посебно во областа на правосудството и е заеднички изразено очекување за резултати базирани на професионални капацитети, принципи и интегритет.

На средбата е разговарано и за други актуелни прашања, посебно околу последиците од војната во Украина во глобални рамки и предизвиците во енергетската сфера со што се соочуваат Европа и светот и е изразена согласност за потребата од солидарен пристап при разгледувањето можни решенија.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Ковачки: Oд Министерството за одбрана украдени класифицирани документи и компјутери со строго доверлива содржина

Објавено пред

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, обвини за грабеж повторно во Министерството за одбрана.

dobivaj vesti na viber

„И по 2 години од грабежот во централата на МО кога беа украдени униформи и друга опрема, случај што до денес не е расветлен, денеска, во центарот на Скопје, на улицата Орце Николов, ограбена е подрачна единица на Министерство за одбрана.

Од подрачната единица на Министерството за одбрана украдени се класифицирани документи и компјутери на кои имало класифицирани, односно строго доверливи податоци. Ова дело не е само за оставка, туку и за кривична одговорност.

Срамот што СДС – антимакедонска ѝ го нанесува на државата, на одбраната и на безбедноста е огромен. Лично не се сеќавам на ваков аматеризам и неодговорност во Одбраната“, порача Ковачки.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет2 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија4 часа

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион5 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија5 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија6 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија6 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија6 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет7 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет7 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија8 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет9 часа

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија9 часа

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...

Свет10 часа

Бројот на загинати од ураганот Јан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Јан во САД се искачи на повеќе од 80 бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет10 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан, вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет10 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност кога половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа10 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора сами да дејствуваме и затоа Австрија прави сè за да се заштити...

Свет11 час

Поранешниот шеф на ЦИА, Дејвид Петреус, испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опремата во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет11 час

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостиг на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити откога болеста ненадејно се врати поради недостиг на гориво и чиста вода...

Регион20 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...