Контакт

Македонија

(Видео) Кепевски: Да се прскаше навреме, Скопје немаше да се претвори во зона на масовно цицање крв

Објавено пред

Град Скопје и градоначалникот Шилегов ја потценуваат интелигенцијата на граѓаните. Да биле навреме и воопшто да имало прскања против комарци, градот Скопје немаше да се претвори во зона на масовно цицање крв. Одговорноста целосно паѓа на грбот на Шилегов. Ако било прскано против комарци со бесчујни авиони, како што велат од Градот, тогаш зошто во Скопје има комарци како никогаш досега, зошто граѓаните се жалат, зошто аптеките и амбулантите се полни со луѓе што се жалат на убоди, отоци, алергии, изјави Томи Кепевски од ВМРО-ДПМНЕ.

Според него, Шилегов ни мува, а ни комарец не го лази за проблемите на граѓаните. Сега и со стелт-технологија да прска, ефектот нема да биде доволен. Штетата, за жал, веќе е направена поради негова неспособност и неодговорност.

„Ова е премногу сериозно. Комарците, освен што предизвикуваат непријатности за граѓаните, а пред сè децата, тие се преносители и на сериозни заразни болести. Во соседството веќе се регистрирани случаи заболени од западнонилска треска, но и неколку фатални последици за животите на нивните граѓани. Оваа опасна болест, но и маларијата, зика вирусот, жолтата треска и други тешки болести се пренесуваат со убоди на заразени комарци. Кога веќе Шилегов и надлежните институции не може да не штитат, останува да му се молиме на Бога да помине летово без последици и да бидеме среќни ако поминуваме само со отоци. Градоначалникот Шилегов ако не знае како да се справува и да ги решава проблемите на граѓаните, нека остави тоа да го прави некој друг, а тој нека продолжи со тоа што најдобро го знае – само да зборува, а ништо да не работи“, рече Кепевски.

Македонија

Регистрирани нови 1.861 случај на КОВИД-19 и 27 починати

Објавено пред

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.446 тестови, а регистриран е 1.861 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 908, Битола – 115, Кавадарци – 100, Куманово – 88, Тетово – 75, Прилеп – 69, Велес – 54, Струмица – 50, Гостивар – 45, Охрид – 41, Штип – 37, Гевгелија – 34, Неготино – 32, Свети Николе – 23, Кичево – 22, Струга и Ресен – по 20, Радовиш – 18, Кочани и Крива Паланка – по 16, Валандово – 15, Делчево – 11, Богданци – 9, Виница, Македонска Каменица, Демир Капија и Пехчево – по 5, Берово, Дебар и Македонски Брод – по 4, Пробиштип и Демир Хисар – по 3, Кратово и Крушево – по 2, Дојран – 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.861), регистрирани се 242 реинфекции, од кои една е втора реинфекција.

Регистрирани сe 7.273 оздравени пациенти од: Скопје – 4.208, Битола – 582, Прилеп – 317, Охрид – 302, Струмица – 176, Куманово – 170, Тетово – 143, Кавадарци – 136, Струга – 107, Гевгелија – 105, Велес – 92, Крушево – 84, Гостивар – 82, Кичево – 72, Валандово – 71, Штип – 67, Ресен – 66, Неготино – 59, Делчево – 58, Кочани – 57, Радовиш – 54, Крива Паланка – 41, Берово – 34, Кратово – 31, Свети Николе – 25, Демир Хисар – 24, Богданци – 23, Македонски Брод – 17, Виница – 16, Македонска Каменица – 15, Пробиштип – 12, Пехчево – 9, Демир Капија – 8, Дојран – 7, Дебар – 3.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 22 починати лица: 9 починати лица од Скопје (68г, 73г, 77г, 81г, 82г, 84г, 84г, 86г и 87), по 3 починати од Кавадарци (69г, 78г и 88г) и Битола (66г, 67г и 73г) и по едно починато лице од Демир Капија (73г), Куманово (86г), Неготино (87г), Прилеп (22г), Струга (76г), Струмица (73г) и Тетово (58г). Од пријавените лица, 21 се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 5 починати лица од: Охрид (2), Скопје (1), Прилеп (1) и Гевгелија (1) на возраст од 39г до 90г. Пријавените се починати во период од 17.01.2022 до 25.01.2022г. Од пријавените лица три се починати во болнички услови, а две лица во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (n=27), шест лица се целосно вакцинирани, а кај 24 се регистрирани коморбидитети.

Направени се 5.446 тестови преку: ИЈЗ-451, ЦЈЗ Скопје-84, ЦЈЗ Битола-89, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–16, ЦЈЗ Куманово-100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–176, Жан Митрев (Филип Втори)-169, Авицена-196, Биотек-273, Систина-109, лабораторија Лаор-109, Синлаб-42, Ремедика-20, Плодност-83, Генеа-25, Никоб Лаб-690, ВФВ Медикал-73, Ели Медика-74, Ројал Медика–18, Спектра-ММ-24, Рапид Лаб–38, Жан Митрев Струмица–12, Нова Лаб Дијагностика–25, Рамус-46, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.433.

Досега во земјата се направени вкупно 1.767.491 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 263.206, бројот на оздравени пациенти е 238.452, на починати е 8.312, а бројот на активни случаи изнесува 16.442.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 119472, Активни 8507
Куманово 14578, Активни 680
Прилеп 12586, Активни 538
Битола 12490, Активни 1224
Тетово 12232, Активни 476
Кавадарци 8711, Активни 671
Гостивар 8675, Активни 312
Велес 8329, Активни 421
Охрид 7833, Активни 370
Штип 7438, Активни 299
Струмица 7078, Активни 355
Кичево 4869, Активни 259
Кочани 4561, Активни 218
Струга 4324, Активни 177
Гевгелија 3668, Активни 368
Неготино 3077, Активни 231
Свети Николе 2395, Активни 124
Ресен 2312, Активни 208
Радовиш 2190, Активни 160
Крива Паланка 2168, Активни 84
Делчево 1734, Активни 130
Берово 1630, Активни 73
Дебар 1496, Активни 18
Валандово 1329, Активни 118
Виница 1274, Активни 47
Пробиштип 1243, Активни 31
Кратово 870, Активни 30
Богданци 843, Активни 79
Крушево 814, Активни 48
Демир Хисар 761, Активни 54
Македонски Брод 625, Активни 29
Македонска Каменица 492, Активни 36
Демир Капија 483, Активни 26
Пехчево 418, Активни 30
Дојран 208, Активни 11

Прикажи повеќе...

Македонија

Тренчевска – Шаља Плавјанска: Продолжуваме со сузбивање на насилството врз жените и унапредување на човековите права

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска се сретна со шефицата на канцеларијата на УНФПА во Северна Македонија, Афродита Шаља – Плавјанска и нејзиниот тим.

На работниот состанок се разговараше за досегашната соработка на УНФПА и Министерството за труд и социјална политика, идните планови и активности, како на централно ниво, така и на ниво на работни групи.

„Владата продолжува посветено да работи на исполнување на човековите права особено на ранливите категории, на зголемување на пристапот до квалитетни услуги, политики кои значат поголема грижа и можности за младите во нашата земја. Градиме силно и обединето, кохезивно општество кое ги почитува достоинството и човековите права и овозможува еднакви можности и на мажите и на жените во сите сфери на животот, како услов за целокупен и одржлив политички, економски, демографски, социјален развој и напредок на земјата,“ рече Тренчевска.

На средбата акцентот беше ставен на новиот Закон за спречување и заштита од насилство врз жената и семејното насилство, меѓуинституционалната соработка, соработката со граѓанскиот сектор, како и поддршката од агенциите на Обединетите нации во земјава.

Шефицата на УНФПА Шаља-Плавјанска потенцираше дека реализацијата на проектите од петгодишната програма за Северна Македонија ќе продолжи, бидејќи тие се во интерес на сите граѓани, а особено ранливите категории.

Двете соговорнички изразија подготвеност за продолжување на досегашната соработка помеѓу Министерството за труд и социјална политика и УНФПА, во областа на родово базираното насилство и генерално заштита и унапредување на човековите права.

Согласно Законот за спречување и заштита од насилство врз жените и семејно насилство Владата формираше Националното координативно тело за имплементација на Конвенцијата на Советот на Европа за спречување и борба против насилство врз жените и семејното насилство, кое е надлежно и за политиките од областа на родово-базирано насилството врз жените и семејното насилство.

Прикажи повеќе...

Скопје

Арсовска со тимови од Град Скопје и јавните претпријатија на состанок во Општина Кисела Вода

Објавено пред

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, заедно со градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, и претставниците на урбаните и руралните месни заедници од општина Кисела Вода, денеска одржа координативен состанок. Пред претставниците на секторите од Градот и јавните претпријатија се презентираа и се разговараше за предизвиците во општина Кисела Вода и за понатамошни активности за нивно решавање.

Тимовите составени од секторски претставници од Град Скопје, како и од јавните претпријатија што се под надлежност на Градот, веќе ги почнаа теренските активности за целосна процена на состојбата со заборавените населби во општина Кисела Вода, која ја сочинуваат 15 месни и урбани заедници, од кои девет урбани и шест рурални населени места. Континуирано се спроведуваат средби со граѓани, се врши процена на затекнатата состојба и се работи на изготвување акциски план со проекти што Градот ќе ги имплементира во овие заборавени населби.

Град Скопје заедно со теренските тимови изготви извештај на детектирани проблеми за решавање во урбаните и месните заедници на територијата на општина Кисела Вода, според кој повеќето од проблемите се однесуваат на решавање инфраструктурни проблеми, реконструкција и асфалтирање улици, поставување нови автобуски постројки и воведување дополнителни линии за автобуско обраќање, изградба на дополнителна мрежа за водовод и изградба на атмосферска канализација во одредени населени места, како и одржување на зеленилото и поставување корпи за отпадоци и контејнери во повеќе урбани и рурални места во општина Кисела Вода.

Скопје и скопјани заслужуваат еднаков третман и посветеност во работењето на градската администрација и јавните претпријатија. Во Скопје повеќе нема да има заборавени населби, а Град Скопје ќе почне со имплементација на проекти во секое населено место, со што ќе се овозможи еднаков брз и рамномерен раст и развој за сите општини и населени места во нив.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Регистрирани нови 1.861 случај на КОВИД-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.446 тестови,...

Свет3 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија4 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ7 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа7 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија9 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа9 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа10 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија23 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија23 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија1 ден

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија1 ден

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ1 ден

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија1 ден

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ1 ден

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Досие