Контакт

Македонија

(Видео) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со тоа што сме 30 членка на НАТО

Објавено пред

„За ВМРО-ДПМНЕ е неприфатливо тоа што денес сме 30 земја членка на НАТО и започнуваме преговори со ЕУ, затоа што не успеаја нивните намери да ја закочат иднината“, истакна пратеникот од СДСМ Костадин Костадинов, во вечерашното свое обраќање на собраниската седница.

„Со многу храброст и решителност го отворивме прашањето кое со години политiчки субјекти се плашеа да го отворат за да не изгубат од рејтингот. Го отворивме и го затворивме тоа прашање и денес сме 30 земја членка на НАТО и започнуваме преговори со ЕУ. Тоа е нешто што ВМРО-ДПМНЕ не може да го прифати, нешто со што ВМРО-ДПМНЕ не можат да се помират“, порача Костадинов.

Тој истакна дека на овие избори се судрија два концепти, едниот на коалицијата Можеме концепт кој нуди прогрес и иднина за државата и граѓаните и концептот Обнова, кој според него, се реализира внатре во ВМРО-ДПМНЕ и дека тоа е добро за државата и партијата и дека треба да истрае до крај.

Костадинов ги повика пратениците од опозицијата да дискутираат за суштинските прашња од програмата, бидејќи задржувајќи се на секундарни прашања, покажуваат дека се без аргументи.

„Нешто со што треба да се занимаваме е минималната плата, ЕУ интеграциите, јакнење на реформите во образование, обезбедување континуитет на добри економски политки, справување со здравствената криза, од здравствен, но и економски апсект“, рече Костадинов.

Македонија

Отворен новиот објект „Сонце“ во селото Долна Бањица, ќе бидат згрижени 60 деца

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска присуствуваше на отворање на новиот објект „Сонце“ на детската градинка „Детска радост“ во с.Долна Бањица, општина Гостивар.

„Големо е задоволството да се отвораат нови градинки, затоа што на тој начин овозможуваме сместување на децата од предучилишна возраст во организирани воспитно–сместувачки објекти, а со тоа придонесуваме во нивно градење во здрави психоемотивни личности уште во најраната возраст. На овој начин овозможуваме нивна поголема подготвеност во понатамошниот образовен процес“, истакна Шахпаска.

Таа посочи дека од 2017 година до денес на ниво на држава капацитетите за згрижување деца од предучилишна возраст е зголемен за вкупно 49 објекти, со што вкупната бројка на објекти достигна 312 со капацитет од над 3000 деца сместени во нив.

До крајот на 2024 година согласно програмата на Владата, планирано да се креираат нови 7.500 места за згрижување  деца од предучилишна возраст. Новиот објект „Сонце“ има капацитет за згрижување на околу 60 деца, односно три групи деца на возраст од 2 до 6 години.

Објектот „Сонце“ е резултат на заедничката соработка со општина Гостивар, односно општината инвестираше во самата изградба, а опремувањето е извршено со средства од Министерство за труд и социјална политка и тоа во износ од над 2 милиони денари.

Таа се осврна и на состојбата која ни ја донесе пандемијата со коронавирусот, затворањето на градинките и нивното повторно отворање на 9 септември, на што претходеше темелна анализа и Протокол кон кој строго треба да се придржуваат сите вклучени во процесот, односно родителите, децата и вработените во градинките.

„Сите ние треба да бидеме на нивото на нашата општествена одговорност, на нивото на нашата задача, со цел обезбедување максимална заштита на нашите најмили, децата“, порача Шахпаска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јанакиески до судот: Дали треба да се најде жртвено јагне за да ја понесе одговорноста за постапките на Груевски?

Објавено пред

„Ниту сум прифатил, ниту сум дал насоки, ниту сум поттикнувал“, вели обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески во завршните зборови на рочиштето за „Насилство во Центар“. Тој смета дека обвинението отсликува толкуван разговор од објавените „бомби“ и дека истото е креирано според исказот на осудениот сведок Томислав Лазаров. Во однос на доказите, Јанакиески тврди дека обвинителите не доставиле ништо со кое ќе потврдат дека ги сторил делата за кои го гонат. Тој во завршните зборови, обраќајќи му се на судијата, посочи дека очекува ослободителна пресуда, бидејќи, според него, на тоа укажуваат доказите кои се изведени.

„Ако добро се анализира старото и новото обвинение ќе видите дека истото е адаптирано на исказот на осудениот Томислав Лазаров, па сè што и се ставаше на товар на претходно обвинетата Даниела Рангелова е директно префрлено кај мене. Во неколкуте материјални докази кои беа презентирани пред судот, кои се однесуваат на овој кривичноправен настан, воопшто ме нема. Моето име не е спомнато и во ниеден исказ на сведок, ниту обвинет во насока на какво било дејствие од моја страна, дека јас сум го поттикнал некого да изврши кривично дело насилство. Денес се судам за шлаканици кои не се случија. Даниела Рангелова се ослободи, осудениот Томислав Лазаров се договори, Никола Груевски замина и остана Миле да биде огласен за виновен за некој да може да поентира од овој случај“, вели Јанакиески, според кого за случајот ќе одговара само тој бидејќи Груевски е помилуван, а на Кирил Божиновски му е застарено делото.

Во новото обвинение, Обвинителството тврди дека толпата станувала агресивна откако осудениот сведок Томислав Лазаров ќе испрател порака до Јанакиески, а обвинетиот реагираше на ваквото тврдење.

„Обвинетите потврдија пред овој суд дека ниту сме се познавале, ниту, пак, сум им давал некакви насоки или сум ги поттикнувал на дејствијата за кои се гонат со обвинителниот предлог. И замислете ја тука ситуацијата надвор пред салата има 2 до 3.000 лица, Томислав ми испраќа порака и потоа јас со волшебно стапче само во рок од 5 минути ги хипнотизирам тие 3.000 луѓе и тие веднаш почнуваат погласно да протестираат. Тука сакам да истакнам дека како што Даниела реално не можела со телефон во рака да контролира маса луѓе, не сум го можел, ниту јас преку пораки во рок од 5 минути да воспоставам контрола на 2 до 3.000 луѓе, а уште помалку на со обвинетите кои ниту ги познавав, ниту имав контакт со нив. Но, не е дозволиво и е надвор од разумно сè она што беше избришано кај Даниела од обвинителниот предлог да се става на мој товар преку изјава на Томислав Лазаров“, рече Јанакиески во завршните зборови.

Тој на рочиштето го праша судот дали треба да се најде жртвено јагне за да ја понесе одговорноста за постапките на Груевски, по што додаде дека е свесен какво влијание имале аудиоснимките кај јавноста, која го осудила уште при нивното објавување.

„Откако Груевски не е во Македонија, притисокот за понесување одговорност е врз мене. И затоа се водат осум постапки пред судот. Разбирам дека некој мора да биде осуден за да има привидно чувство дека правдата некого стасала, но она што не го разбирам е за каква правда зборуваме во мојов случај? Ако судот ја базира својата пресуда за мене врз основа на тоа што го изговорува Груевски во разговорот со мене, тогаш ќе направи враќање кон еден напуштен правен систем кога вербалниот деликт, односно кажаниот збор, доколку не ѝ се допаѓаше на државата да претставува кривично дело. Но, во мојот случај, тоа би било едно сосема ново ниво на кривична одговорност, односно ќе треба јас да одговарам кривично за искажан збор од друго лице“, вели Јанакиески.

Ако добие затворска казна, обвинетиот Миле Јанакиески смета дека ќе биде изречена без докази, а нема да донесе ниту правда, туку поголема неправда.

„Во јавноста веќе се лицитира со бројка за ефективна затворска казна, бидејќи по звучност на име некој пред јавноста треба да биде прогласен за виновен дури и без ниеден доказ. Судија, очекувам исклучиво да ја исполните обврската и заклетвата која ја имате дадено и да донесете праведна одлука со ослободителна пресуда за мене, како што впрочем и сите факти и докази недвосмислено покажуваат“, посочи Јанакиески обраќајќи му се на судот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски до Тимоние: Владата без конкретни мерки и проекти и во новиот мандат

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со Игор Николов, остварија средба со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние. На средбата разговараа за актуелната политичка состојба во државата, како и за тоа кои се приоритетите на ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија.

„Претседателот Мицкоски посочи дека поради пандемијата предизивикана од Ковид-19 државата е во тешка економска и здравствена состојба, а старо-новата влада не презема никакви конкретни мерки со цел да им се помогне на граѓаните, како и на бизнис-секторот. Во текот на средбата Мицкоски потенцираше дека во државата криминалот и корупцијата се на високо ниво и правдата е селективна, односно се суди само на луѓе од опозицијата. Имено, тој укажа на фактот дека власта дели тендери на лица блиски до нив и за тоа никој не одговара, додека народот од ден во ден сè повеќе се осиромашува“, соопшти партијата.

„ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија има јасни и конкретни политики кои ќе ја насочат Република Македонија на вистинскиот пат, како и ќе имаат влијание на патот кон Европската Унија“, истакна Мицкоски.

Тој му се заблагодари на францускиот амбасадор за средбата и се надева дека ваквите средби ќе продолжат и понатаму во иднина кои ќе придонесат за доброто на целата држава. Исто така, ВМРО-ДПМНЕ искажува благодарност за залагањето на Тимоние, неговото вистинско пријателство кон македонската држава и за сета помош која ја доби државата од неговото делување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

Јанакиески до судот: Дали треба да се најде жртвено јагне за да ја понесе одговорноста за постапките на Груевски?

„Ниту сум прифатил, ниту сум дал насоки, ниту сум поттикнувал“, вели обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески во завршните зборови на рочиштето...

Македонија4 часа

Одбраната на Јанакиески: Ако бил близок соработник на Груевски, немало да биде прислушуван

Адвокатот Димитар Дангов во завршните зборови посочи дека обвинението против Миле Јанакиески за „Насилство во Центар“ треба да биде повлечено...

Македонија5 часа

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија5 часа

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Регион5 часа

Црна Гора го враќа полицискиот час во некои градови

Со оглед на екстремно распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем,...

Свет6 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет6 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија7 часа

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион8 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија9 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија10 часа

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија21 час

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија22 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион23 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет23 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет1 ден

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ1 ден

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија1 ден

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија1 ден

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ1 ден

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Досие